| cornelmarius a întrebat:

Aveti idee cand au fost adaugate titlurile din NT de exemplu "pilda bogatului nemilostiv"? In ce an? Pentru ca in original nu apare asa!

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

S-ar parea ca Biblia de la Blaj a lui Samuil Micu Clain. 1795 (e vorba de biblia in limba romana)

| RaduMD a răspuns:

Titlurile nu fac parte din NT. Din acest motiv, sunt scrise cu italic.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia de la Geneva, tradusă de William Whittingham şi echipa lui (apărut în 1560) era prima Biblie în limba engleză împărţită pe versete numerotate, conţinând şi colontitluri
— câteva cuvinte-cheie în capul fiecărei pagini, care aveau rolul să-i ajute pe cititori să găsească anumite pasaje în textul de pe pagina respectivă.

PS: Este prima in engleză, dar nu ştiu dacă a fost prima in general.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Acele titluti au fost introduse de Erasmus de Rotterdam, acesta fiind primul traducator al noului testament si acesta a facut si primele adnotari al Bibliei. Notele scrise de el se bazau in mare parte pe traditia bisericeasca.