| anonim_4396 a întrebat:

Aveti intamplari minunate in care ati zis la final"Ce mult m-a ajutat Dumnezeu!"?

63 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu, pentru ca nu te ajuta la nimic. E doar efectul placebo.

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Efectul placebo nu are legatura cu asa ceva, e intalnit mai mlut in industria pharma. Aici e bvorba de meditatie. Rgaciunea e meditatie. Cauta efectul meditatiei asupra creierului, sau efectul rugaciunii asupra creierului, si cum vindeca rugaciunea bolile. Adica cum au unii puterea sa se vindece cu ajutorul mintiiwinking Iti doresc sa nu fie vreodata nevoie sa experimentezi, ca sa afli putereawinking

| Panamax a răspuns:

Este mai complicat de explicat.De-a lungul timpului miliardele de oameni care s-au rugat si au crezut in zeul biblic si in fiul inchipuit al acestuia au creat un Egregor. Poti cauta pe internet ce inseamna.

| Sonia822 a răspuns:

Multe

| Sonia822 a răspuns:

Multe
E ca o forta care e aeaza acolo unde e nevoie, si rezolva lucrurile.
Trebuie sa-ti creezi o relatie cu Dumnezeu, sa te rogi zilnic. Citesti acatiste..inveti despre toti sfintii, ce face fiecare, ca sa stii ce citesti in functie de problema

| Holiday a răspuns (pentru Sonia822):

Daca te rogi la Mickey Mouse ci citesti Kama Sutra are acelasi efect.

| Sonia822 a răspuns (pentru Holiday):

Tu te-ai rugat la Mickey Mouse, nu ti-a mers bine in viata, nu te-ai dezvoltat, si lasi comm de copii. Se vede ca nu te-ai rugat un minut in viata ta

| Holiday a răspuns (pentru Sonia822):

Obiectiv vorbind, trebuie sa ai ceva defect la cap sa te rogi la spiridusi inexistenti. Idem la Mickey Mouse.
De mers, mi-a mers rezonabil, oricum mult mai bine decat multora care se roaga la tot felul de tampenii. Nu mai vorbim ca multi rugatori de astia au mierlit-o cu mult inaintea mea ca varsta, deci nici la asta nu folosesc povestile voastre.
Cert e ca nu exista nimic la care are acces un pupator in fund de spiridusi, fata de unul care face pipi pe povestile astea.

| Algo098 a răspuns:

Cand vad spitalele pline, vad puterea si iubirea lui Dz.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Îți dau un exemplubig grinaca îți arde casa, pompierii nu iti vin la tine acasă pana nu suni la 112.Asa este și cu Dumnezeu. Dacă lumea ar fi asa cum vrei tu, fără boli, necazuri, blesteme, accidente de tot felul, știi ce-ar face lumea? Ar iubi banii, mașinile luxoase, vile mari și nu l-ar baga în seama pe Dumnezeu, ba chiar mai mult, l-ar batjocori pe Dumnezeu pe faptul ca El este inutil. La asta te-ai gândit? Nu te-ai gândit. Dar niciodată nu ai făcut o rugăciune, nu ai ținut post, nu ai mers la biserica, nu ai citit niciun cuvânt din Biblie. Cum vrei sa îți ajute Dumnezeu? Pun pariu ca, citind din acest comentariu o sa te înfurii, dar eu nu am zis din răutate. Nu am nimic cu tine. Am încercat sa te trezesc la realitate. Dacă nu am reusit, asta e!

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exemplu de la mine, tot cu bunatate si fara suparare:
Dz e atotstiutor si nu trebuie anuntat. E bun si atotputernic, deci face ce trebuie.

Daca nu ar fi boli, necazuri, blesteme si accidente ar fi bine, nu ar fi rau. Asta e parerea mea.

Un Dz bun si adevarat pune binele color pe care ii iubeste deasupra binelui personal si nu are nevoie de aprecierea omului ca sa il ajute. Ar fi ceva anormal ca un Dz atotputernic sa fie obsedat de aprecierile si lingusirile unor oameni, dar in cartile cu povesti e stimulat lucrul asta, pentru ca asa vor beneficia si cei care scriu povestile de aprecierea si respectul celor pe care ii inseala cu povesti.

Sa fie rau doar ca sa fie Dz util si in realitate Dz sa fie bun de nimic, sa fie doar o inventie stupida si primitiva a unor oameni mincinosi care vor sa ii domine pe ceilalti prin inselaciune, asta e rau dupa parerea mea, dar din moment ce oamenii pot fi inselati cu niste povesti primitive si absurde si li se pare adevar orice minciuna imbracata intr-o haina falsa a bunatatii, iubirii, puterii, sfinteniei si curateniei nu mai e nimic de facut. Sa creada fiecare ce vrea si sa se supuna povestilor fanteziste, in loc sa fie constienti de realitate.

Intotdeauna puterea (de orice fel, inclusiv a mintii sau a minciunii) invinge, prin urmare oamenii mai puternici au avantajul de a putea prosti oamenii mai slabi cu povesti absurde si primitive inventate (bibilia, Dz). E corect sa se intample asa? E foarte corect. E normal ca cei puternici sa obtina mai mult de la viata decat cei slabi. Celor slabi le ramane sa se supuna celor puternici si sa aiba o viata modesta traita in minciuna si cu speranta falsa intr-o viata mai buna dupa ce nu vor mai exista, adica niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

În curand o sa le vezi goale spitalele, asteapta numai, vreau sa vad fața adevarata a unui ateu ca tine. Oare vei mai baga vina lui Dumnezeu si atunci? Sau vei ramane la fel de necredincios?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Slabe sanse sa vezi spitalele goale daca stepti ajutorul de la un personaj inexistent, inventat pentru a prosti oamenii naivi care cred orice minciuna si poveste absurda care li se spune.
Dz nu are nici o vina pentru ca nu exista nici un Dz.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Si daca în cartea Lui ar scrie despre elixirul vietii, ai crede în Dz si în cartea Lui?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea Lui e cartea lor, a acelora care scriu carti fanteziste, ca doar nu a scris-o Dz cel inexistent, atotputernic si invizibil. Cei care scriu povesti fanteziste si absurde, au avut si ideea sa zica ca ce au scris ei e cartea Lui ca nu le zica nimeni ca ce au scris ei acolo sunt doar niste povesti false pentru prostit naivii. Eu nu am nevoie de nici un elixir, ca sunt multumit cu viata finita pe care o am si nu imi doresc o vata infinita.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ok.Atunci sa moara ateii care nu vor sa puna mana pe elixir.Restul ce mai ramane, raman doar credinciosii care cred în Dumnezeu.

Deci, cand voi face descoperit acest "elixir" pe care îl pastrez ascuns de ochii lumii acum, atunci voi pune mana pe tine si te voi omorâ cu mana celor care au dat pe gat elixirul.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca te numeri printre aceia care cred ca fiind adevarate minciunile din povestile fanteziste si primitive scrise de indivizi cu minte agera cu scopul de a obtine putere si control asupra naivilor si nestiutorilor, dar nu e nici o problema ca nu esti singur in situata asta.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Nu poti sti daca e minciuna daca nu afli adevarul.
Si care minciuna daca nu adevar.
Si care e adevarul tau pentru minciuna lor?

Repet: Daca elixirul din carte e adevarat, si e adevarat, atunci minciuna e la tine nu la ei.
Dar mai asteapta, fiindca daca eu mor acum, minciuna lor va fi adevarul tau.
Înca nu sunt pregatit sa dezvalui adevarul.Adevarul e pregatit, eu nu sunt.
Cand voi fi pregatit, voi porunci medicilor sa te omoare, bineinteles, daca te voi gasi dupa contul Algo098.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti vedea care e minciuna si fara sa stii adevarul.
Exemplu: ai in mana un mar si nu stii cat catareste, deci nu stii adevarul, dar e mic si cineva iti spune ca are 3Kg. Atunci vei sti fara sa cunosti adevarul ca ai fost mintit si ca marul nu are 3Kg. Nu poti sa spui cu adevarat cat cantareste marul, dar poti sa spui ca 3Kg e o minciuna si exemple sunt multe de genul asta.
Deci daca nu cunosti la zi toata stiinta de pe Pamant sau daca nu cunosti ceva ce inca nu s-a descoperit, nu inseamna ca e corect sau rational sau ca esti obligat sa consideri adevar orice prostie absurda.
Necunoasterea adevarului nu implica inlocuirea lui cu o minciuna si considerarea minciunii drept adevar.

Elixirul din cartea lor e tot atat de adevarat si de real cum e si spiridusul Dz invizibil, atotputernic si iubitor care nu face nimic pentru ca nu exista, deci minciuna e la ei. Eu nu spun decat ce vad si ce se verifica. Ei vin cu minciuna si iti promit lucruri absurde si inexistente, dar tu poti sa ii crezi, ca asta isi doresc si ei, sa crezi minciuna lor si sa te supui lor.

In timp cand vei avea mai multa logica, vei putea face diferenta dintre adevar si minciuna.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ntz. Nu poti vedea minciuna daca nu cunosti adevarul absolut.
Tu cunosti doar marimea marului, dar si aia e o iluzie (te minte) pe care ti-o faci, fiindca marimea lui e în raport cu marimea ta.Dar un om mic la înălțime va vedea marul mult mai mare de cum îl vezi tu.Prin urmare, kg difera de la om la om.

"Deci daca nu cunosti la zi toata stiinta de pe Pamant sau daca nu cunosti ceva ce inca nu s-a descoperit, nu inseamna ca e corect sau rational sau ca esti obligat sa consideri adevar orice prostie absurda."

Fara îndoiala ca nu, dar a respinge o stiinta în locul alteia te face un mincinos, fiindca nu cunosti adevarul absolut.Deci ce zici tu aici e o sabie îndreptata spre tine.

"Elixirul din cartea lor e tot atat de adevarat si de real cum e si spiridusul Dz invizibil, atotputernic si iubitor care nu face nimic pentru ca nu exista, deci minciuna e la ei."

Elixirul va fi atat de adevarat ca moartea ta.Pana atunci, bucura-te de viata fiindca moartea e la usa.
Dz invizibil sunt si gandurile tale dar si visele talewinking
În acelea de ce crezi desi nu se vad?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici se vede ca nu ai inca o logica corecta, de aceea esti vulnerabil la niste povesti fanteziste si absurde. Daca poti spune ca e adevar ca un mar sa aiba 3Kg, se vede ca orice absurditate poate fi pentru tine un adevar. Mai e timp sa prinzi putina logica, dar sa stii ca nu toti ajung sa o aiba desi ajung la sfarsitul vietii. Naivitatea si prostia se plateste si e un lucru corect. Fiecare are capacitatea lui de gandire, mai mica sau mai mare si va primi in viata exact ce merita. De exemplu, tu iti vei trai viata intr-o iluzie generata de minciuna smecherilor care scriu carti mincinoase si fanteziste si nu e un lucru rau, pentru ca in felul asta vei primi exact ce meriti. Daca mintea ta nu te duce mai mult, nu poti avea pretentia sa obtii de la viata tot atat cat obtine un individ mai dezvoltat la minte. Asa ca iti urez si eu sa te bucuri din plin de fantezia si minciuna in care traiesti.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

De ce marul trebuie sa nu aiba 3kg daca tu nu l-ai pus nici macar pe cantar si nu exista un adevar masurabil? Aia e logica la tine?
Fiindca eliminam din start instrumentul de masurare acceptat de stiinta.
Ori tu vorbesti prin prisma unui adevar acceptat de stiinta?
Ei, pai în cazul asta nu mai e bun exemplul tau, eu doar l-am filosofat pe al tau. Daca nu stii ce înseamna a filosofa, nu e vina mea, fiindca nu cunosti filosofia, prin urmare, nu cunosti adevarul.

Adevarul absolut este ca marul nu are 3kg daca exista căntar.
Adevarul este ca marul poate avea 3kg daca nu exista cantar si nu este acceptat un adevar general cu privire la masa acestuia.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Stii proverbul ala"Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista"? Deci Dumnezeu te ajuta putin cate putin ca sa iti aduci amite de El in momentele grele.El face asta ca sa te reintorci la El.Ce vrei sa iti dea El? Palate? Masini sport? Femei sexy? Bani? Nu! EL ITI POATE OFERII CEA MAI MARE FERICIRE, NUMAI DACA ESTI CU GANDUL LA EL.SI ANUME FERICIREA SUFLETEASCA.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om care are putina stiinta, stie intre ce limite se afla greutatea unui mar si nu are nevoie de cantar ca sa spuna ca marul nu are 3Kg, dar un naiv, poate sa aiba in mana un mar de 300g si cand ii spune un mincinos ca are 3Kg sa alerge dupa un cantar si daca nu gaseste cantarul sa zica: da, are 3Kg ca atat mi-a spus mincinosul acela si eu daca nu am cantar, deci precis are 3Kg.
Eu n-am vorbit de un mar oarecare ci de un mar care era in mana individului care poate sa aprecieze si fara cantar ca nu are 3kg.

Dupa logica ta, daca nu ai cantarul, mincinosul are dreptate. Tot asa dupa logica ta, daca iti spune un mincinos ca dupa ce vei muri iti va da spiridusul Dz viata vesnica, vei spune ca e adevarat, ca inca n-ai murit ca sa il poti contrazice pe mincinos. Tot la fel ti se va parea adevarat ca daca citesti niste carti cu povesti si crezi intr-un spiridus invizibil, te califici pentru a obtine o viata infinita. E perfect. E exact asa cum si-au dorit mincinosii sa te minta si sa te faca sa crezi minciunile lor.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bun proverbul, arata ca Dz e inexistent si ii justifica absenta. Dz iti da cand ai, nu-ti da cand n-ai, face cand faci, nu face cand nu faci, e iluzia perfecta pentru ametit naivii si e corect sa fie asa. Cine e mai slab la minte si crede orice minciuna absurda va avea de la viata atat cat i se cuvine dupa puterea mintii pe care o are.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Un om de stiinta nu stie, daca nu are instrumentul de masurare ca sa afle masa marului.Plumbul cantareste greu desi are o masa mica.Am spus un adevar? Am spus.
Ai spus o minciuna? Ai spus.

Apoi, daca un om emite o teorie incerta, nu poate fi declarata nici mincinoasa, nici adevarata.
Daca eu declar ca exista Dumnezeu, un ateu rational nu va spune ca nu exista, decat unul prost care traieste în minciuna.De ce? Fiindca nu cunosti ce este dupa moarte, prin urmare, esti si prost si mincinos.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om de stiinta cunoaste greutatea maxima a unui mar si daca are si marul in mana, nu-i trebuie cantar. Asta e parerea ta ca omul de stiinta cand nu are cantar e neputincios si nu poate aprecia greutatea unui mar.

Daca tu nu cunosti in ce conditii au aparut cartile mincinoase cu povesti si care a fost si este scopul lor, tu esti cel naiv, cel inselat, cel nestiutor. Asa si eu poti sa-ti spun ca dupa moartea ta iti voi da 10 vieti vesnice si ca vei trai la palat langa spiridusul Dz si dupa puterea mintii tale si logica pe care o ai nu ma poti face mincinos, ca inca n-ai murit ca sa vezi ce iti dau eu dupa moarte. Trebuie sa ai ce va stiinta ca spoti separa adevarul de minciuna, iar cand nu ai nici logica si nici stiinta, sustinand niste povesti aberante si mincinoase, nu esti decat un nestiutor naiv si mandru de nestiinta lui.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Poti sa îți imaginezi un om de stiinta din ziua de azi, dar nu si primul care a avut nevoie de instrumentele necesare pentru a aprecia greutatea unui mar.Pana la aceste instrumente s-au apreciat multe unitati de masurare a marului. Asa ca nu o mai lungi atat ca sa pari destept, fiindca nu esti.

Nu, naiv e ala care crede ca dupa moarte nu mai exista nimic.
Vezi? Si tu crezi într-un Dumnezeu, MOARTEA!
Acum s-au inversat rolurile, eu sunt ateu, si tu credincios.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu o lungesti si te faci ca nu intelegi pentru ca iti este greu sa recunosti ca nu ai logica, esti naiv si nestiutor. Moartea nu este Dz. Moartea e un adevar, o realitate, iar Dz e o minciuna. Tu nu esti ateu, esti un credincios naiv care crede in minciuna si considera minciuna drept adevar. Eu sunt ateu pentru ca nu cred in povesti mincinoase cu spiridusi.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Pai da, si moartea spermatozoidului e un adevar, pana la un punct. EMBRION

Pai da, si moartea omidei e un adevar, pana la un punct. FLUTURE

Pai da, si moartea apei lichide e un adevar, pana la un punct. APA GAZOASA.

Pai da, si moartea omului e un adevar, pana la un punct. Zi tu mincinosule?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Confunzi lucrurile si faci analogii fara valoare. Nu stii nici ce inseamna viata si nici ce inseamna moartea. Compari o transformare cu moartea. Acelea de care zici tu sunt transformari vizibile, dar om viu dupa moarte nu ai vazut asa ca nu iti ramane decat sa crezi in povestile fanteziste ale mincinosilor si vei crede ca esti in posesia adevarului si a cunoasterii, Te vei mandri cu nestiinta si povestile primitive si vei crede ca vei mai trai si dupa moarte asa cum ai citit in cartile fanteziste, primitive si mincinoase. La stiinta reala nu vei avea acces, pentru ca aceea se dobandeste prin munca si inteligenta. Vei ramane cu povestile fanteziste si e suficient. Daca te simti bine asa, de ce sa te chinui cu stiinta si cu munca, ca e greu. E mai usor asa cu 2-3 povesti si esti fericit.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Nici gandurile nu le vezi, desi ele se misca si sunt reale. Nu vezi oamenii transformandu-se dupa moarte fiindca sunt curent electric de 10 Wati.
Cat de naiv sa fii sa vezi curentul la 10 Wati evaporandu-se langa tine?
El trece în lumea energetica pe care nu o vezi cu ochiul necredincios, si cand trece, trece la un nivel mult mai mic de 10 Wati probabil.

Sateliții au confirmat deja că spațiul nu este un vid, ci conține plasmă(curent electric).
Ei, acolo ne evaporam noi probabil, apoi se face trecere în alta stare, pe un alt un univers paralel cu al nostru, dar, atentie! Luminos.
Asa cum zice biblia, asa cum zice stiinta!
De ce luminos? Pai fiindca curentul e luminos, si trebuie sa se evapore în ceva luminos, logic nu?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici ce spun oamenii despre suflet. http://www.youtube.com/watch?v=FYDu_ix00qM
ca daca ar fi energie s-ar disipa spontan conform principiului al 2-lea al termodinamicii si s-a terminat cu sufletul.

Deci daca iti plac povestile esti nemuritor si trebuie sa fii multumit ca esti nemuritor si ca vei obtine nemurirea citind niste carti primitive.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

In clipul acela spune ca "sufletul" se identifica cu creierul, deci distrugerea creierului in cazul mortii echivaleaza cu distrugerea sufletului. Orice ai in memorie e dependent de creier si nu stocat in alta parte si atunci cand ai murit, nu mai exista nici o amintire din viata pe care ai avut-o, deci nu mai existi ca individ si s-a terminat tot.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Nu si daca crezi într-o gaura alba energeticawinking
atunci disiparea energiei tale acolo ajunge.

Nu ajunge în legea principiului al 2-lea al termodinamicii, dar ajunge în gaura mea daca exista precum gaura neagra.winking

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E pe fantezie. Din moment ce se pierde tot ce ai in memorie inseamna ca nu mai existi.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Zbarci. Creierul nu are legatura cu sufletul.Cine te-a mintit?
Creierul e o masinarie creata de un Dumnezeu existent, la fel cum e telefonul tau creat de un Dumnezeu la fel de existent (omul)

Daca eu acum îți disip energia electrica (viata) a telefonului tau, nu mai comunici cu mine. Sa fie clar!

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Si îți mai ofer un cadou, desi nu îl meriti.
Energia este informatia duhului! NU memoria, informatia!

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Creierul stocheaza totul in el si in alta parte nu mai e stocat nimic. Un om caruia ii lipseste o parte din creier, ii lipseste o parte din memorie. Cu cat lipseste mai mult creier, cu atat lipsa de memorie e mai accentuata. Exemplu de experiment: Un om cu creierul impartit in 2 stanga si dreapta in urma unui accident, cand e intrebata o parte a creierului ce femei ii plac spune ca blondele, cand e intrebata cealalta parte a creierului zice ca brunetele. Daca o parte e intrebata daca crede in Dz spune ca nu, daca cealalta parte e intrebata acelasi lucru zice ca da, deci daca omul are un suflet care nu depinde de corpul fizic, atunci nu se explica divergenta raspunsurilor decat prin inexistenta unui suflet in afara creierului.
Constiinta si sufletul sunt rezultatul proceselor fizico-chimice ce au loc intre cei 100 miliarde de neuroni, nu sunt rezultatul unor spiridusi si campuri exterioare.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ok.E ultima data cand îti mai raspund, fiindca nu am mai întâlnit un ateu asa de încăpățânat si obraznic ca tine.

Creierul tau este asta:https://www.google.com/......ps?/search

Creierul smartphone-ului tau este asta:https://www.google.com/......ps?/search

Duhul tau este energia electrica din creierul tau.
Memoria ta este stocata pe acest duh electric.
Deci nu are legatura memoria ta cu duhul tau (copilul se naste fara memorie)

Duhul telefonului tau este energia electrica din creierul lui (placa de baza)
Memoria lui(card sd) este stocata pe acest duh electric.
Deci nu are legatura memoria lui cu curentul lui (telefonul functioneaza si fara memorie SD).

Ca la clasa I îți explic.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Curentul electric fara un suport fizic nu are nici o informatie. Daca ai niste poze in smartphone si spargi smartphone-ul s-a zis cu pozele si ramai cu curentul care nu mai inseamna nimic. Asa e si cu energia electrica din creierul tau. Daca ai murit, rezulta ca nu mai esti nimic din ce ai fost. Esti zero.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Pai da, si copilul e zero barat dupa mintea ta, fiindca el nu are nici un strop de memorie la început.

Apoi nici Iisus nu a venit din ceruri cu memorie deja gata, El a venit cu Duhul Lui proaspat pentru a încarca iar memorie pe El. Doamne ce încăpățânat esti!
Noapte buna.Sa te trezesti mai lucid maine dimineata.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Memorie are copilul, dar e goala si trebuie umpluta prin invatare de lucruri reale, adevarate si folositoare. Copilul nu trebuie mintit si prostit cu lucruri false care nu sunt adevarate, ca nu-i ajuta la nimic si va fi victima mincinosilor care profita de el.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Copilul nu are memorie! Are informatia duhului.
Noapte buna papagalule!

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Somn usor si vise placute! Mi-a facut placere sa discutam. Eu nu ma supar oricate epitete ai folosi happy Pari a fi un om OK.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul are informatia spermatozoidului si ovulului = duh happy

| justitiarulmip a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă amuză teribil și mi vine greu să cred că asta e părerea ta în mod neironic. Nu înțeleg de unde asocierea telefon-creier în contextul ăsta. Sunt foarte curios unde ai citit tu despre toate lucrurile astea. În toată pseudo-dezbaterea asta am observat că tinzi să ataci la persoană, tipic oricărui credincios. Dumnezeu ar trebui să însemne bunătate și iubire, iar tot ce ai făcut tu până acum a fost să te crezi superior și să aduci injurii penibile. Data viitoare încearcă să respecți oamenii pe care încerci cu ardoare să i convingi de ideile tale stupide.
Chiar vreau să aflu de unde ai scos toate lucrurile astea "elixirul vietii', "duh electric" etc.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarulmip):

Nu o sa afli ma de elixir, fiindca vei muri înainte sa îl afli daca ai peste 30 ani.Voi mai sta putin sa treaca un ateu granita mortii.
Si nu, nu eu sunt cel care atac la persoana, ci ateii ca tine, cu vorbe de genul: "Dumnezeu inventat pentru a prosti oamenii naivi", "niste povesti false pentru prostit naivii." "si control asupra naivilor si nestiutorilor".
Asa ca, nu eu am început cu injuriile, baiețaș. Stai cuminte.

"Data viitoare încearcă să respecți oamenii pe care încerci cu ardoare să i convingi de ideile tale stupide."

Nu vezi ca te dai de gol singur?
Ideile mele stupide, acestea sunt dispretul meu si lipsa mea de respect față de tine si restul.
Nu mai avem voie sa filosofam ca vine unul ca tine si zice ca e lipsa de respect asta.Desi, filosofiile mele sunt logice, altfel m-ai fi contrazis cu una.
Nu-i nimic, aceeasi soarta o am si eu, ca a lui Socrate, om dispretuit pentru filosofii ieftine.winking

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Parca tu nu credeai în duhuri?
Ma rog, tot prin curentul tau electric a iesit si acel spermatozoid, deci o alta informatie inutila(copil) în plus pentru un ateu ca tine.
Aa..stai, curentul de 10 Wati nu se se multiplica de legea principiului al 2-lea al termodinamicii.
Înteleg...Deci miscarea unui spermatozoid nu este curent electric, este doar o materie miscatoare si cam atat, deci materia nu are energie dupa mintea ta.E=mc²
Prin curentul nostru de 10 Wati, prin portalul acesta ne trimite Dumnezeu îngerasi noi proaspeti pentru memorie.
Pacat ca unii încarca pe memoria lor gunoaiele tale: Nu exista Dumnezeu, nu exista Duh, dar exista Algo098, desi nu îl vad, vad doar memoria lui pe TPU, prin informatia curentului electric, desigur.

Deci, memoria ta încarcata pe curentul meu pe care îl platesc.winking
Asa ca, pleaca cu memoria ta din el, ori îmi scot curentul (duhul) din casa!

| justitiarulmip a răspuns (pentru anonim_4396):

"Papagalule", "mincinosule", până și primele 2 propoziții din răspunsul tau dau dovadă de lipsa de respect la care mă refeream.
Ador dezbaterile, nu m aș ofensa vreodată dacă cineva mi ar aduce un argument bine pus la punct fără adaugiri irelevante precum ale tale și lipsite de aere de superiortate nefondate. Interesant că te compari cu Socrate, chiar amuzant laughing)). În legătură cu vorbele pe care le ai enumerat și pe care le consideri tipice unor atei, departe de mine gândul să le folosesc, eu am alte teorii. Nu mi plac oamenii care trag concluzii pripite.
Cât despre elixir, norocul meu că am cu mult sub 30 ani, poate am o șansă să l găsesc.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestile primitive amestecate cu franturi de stiinta nu sunt conforme cu realitatea. Sunt niste aberatii care nu folosesc la nimic. Credinta nu echivaleaza nici cu stiinta, nici cu adevarul. De aceea i se spune credinta si nu stiinta sau adevar. Cand credinta mai e si generata de niste scrieri primitive si viclene, avem tabloul complet al nestiintei, ignorantei, naivitatii si mandriei de a fi credul.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarulmip):

Daca adori dezbaterile, combate una, nu o comenta. Apoi apelativul de "papagal" i se potriveste la minune unui om care repeta cuvintele mele.Si da, ma compar cu Socrate, fiindca si el a filosofat pe partea asta de duh si nimeni nu l-a crezut, si nu stiu daca s-ar gasi cineva sa îl creada si in ziua de azi, în niciun caz persoana ta.

Stai calm, daca esti tot asa de încrezut si crezi ca scot aberatii pe gura cand spun ca am descoperit "elixirul", vei ramane fara el.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Da, îți fac legatura cu Socrate, om mare stiintific si filosof. El a combinat stiinta cu credinta.winking

| justitiarulmip a răspuns (pentru anonim_4396):

A trebuit ca în introducerea mea să îmi dau cu părerea față de ce s-a vorbit până acum, să nu apar așa din neant. Sunt pregătit oricând să port o discuție despre religie, provoacă mă doar și încearcă să fii rațional. Asta sau continuă să bați câmpii cu elixirul tău complet irelevant, micule Socrate.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarulmip):

Imi pare rau, eu nu provoc pe un om daca nu ma provoaca el mai întâi. Apoi rationamentul nu exista pentru cei care nu stiu ce înseamna a filosofa.Deci un profesor universitar nu poate da lectii unui elev în primii ani de scoala.
Filosofia nu este pentru oricine, stiinta da.
Poti sa îmi zici si ucenic al lui Socrate, nu ma supar, chiar daca am mirosit pe sinus ca este doar o ironie la adresa mea.
Deci, cine nu are respectul de acasa?
Cine vine cu dispretul de a ma acuza ca nu ofer respect?

| justitiarulmip a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că se compară ironiile cu replicile tale lipsite de diplomație. Știu foarte bine ce înseamnă a filosofa dar nu știu cine te crezi tu. Doar ce am menționat de aerele de superioritate nefondate. Tot ce ai făcut a fost să spui nimic în multe cuvinte. Nu orice idee care ți trece prin cap este demnă de a fi numită concept filosofic. Tu care adineaori ai spus că greutatea unui măr ține de mărimea omului și percepția lui față de el, îți permiți să te numești ucenicul lui Socrate. Dacă tot am menționat de problema mărului, greutatea acestuia poate fi aproximată de om atâta timp cât îl poate examina. Nu este nevoie de un cântar să spun că marul pe care îl simt în palmă nu are 3kg.
Spun asta doar așa, căci am senzația că încă nu ai înțeles cum stă treaba cu anumite lucruri elementare din logică și chiar fizică.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarulmip):

Ti-a luat mult sa îmi gasesti vina?
Cand am zis ca nu stii ce înseamna a filosofa, nu am avut eu dreptate?
Iata de ce:
Problema marului pe care am lamurit-o cu Algo098:
"Greutatea unui măr ține de mărimea omului și percepția lui față de el"

Filosofia e grea, stiinta e mai usoara.
Deci, cand Adam si Eva, doi oameni diferiti (unul înalt, unul scund), s-au întâlnit pe drum, si unul dintre ei a zis ca marul lui cantareste 1, 5kg (Adam înaltul) si altul 3kg (Eva pitica), asta cand nu exista nici cantar, nici stiinta, adevarul lor a ramas mereu la mijloc pana la adevarul absolut prezentat de stiinta si cantar.
Algo098 nu a zis nimic de stiinta acolo cu ex. marului, desi putea foarte bine sa puna în ecuatie si asta, nu a facut-o, am facut-o eu în schimb, printr-o "filosofie ieftina" cum o numesti tu, desigur, pentru unul ca tine care nu stie nici ce înseamna asta.

Elevul meu stiintific, te contrazic aici:
"Greutatea acestuia poate fi aproximată de om atâta timp cât îl poate examina"
Plumbului îi poti determina masa pe baza unei examinari cu lupa? Nu ai nevoie de instrumente înainte de a formula ecuatii?
Nu poti determina masa unui obiect doar prin ecuatii, trebuie sa existe si probe verficate în acest sens, si probele au fost verificate cu ecuatii.

| Sonia822 a răspuns (pentru Algo098):

Sa vezi intai a vaccinurile, ca la 2-3 ani se umplu spitalele

| Algo098 a răspuns (pentru Sonia822):

E posibil.

| Sonia822 a răspuns (pentru Algo098):

Sunt doldora spitalele de oncologie cu copii cu reactii post vaccinale dupa cele 32 vaccinuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, multe... Ce îmi vine în minte acum este examenul auto... fără Dumnezeu nu aș fi reușit.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt "reusita" pusa pe seama bunavointei vreunui spiridus e un fel de recunoastere a incompetentei si a faptului ca ai avut un noroc chior. Acum urmeaza sa te rogi la fiecare intersectie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Nu trebuie sa ma crezi daca esti Toma necredinciosul.

Pe la o vârstă destul de fragedă mi-a fost testata credinta.
Eram în camera mea si ma uitam la TV, cand deodata intra mama nervoasa la mine în camera ca DVd player-ul ei s-a stricat. Avea de gand sa îl arunce la gunoi si, m-am gandit ca nu ar fi o idee rea sa îl păstrez eu. Îmi faceam deja sperante ca îl voi repara.
Gata si facut! M-am apucat de reparat ce nu mai era de reparat, o zi, doua zile...o saptamana.Nimic.L-am lasat într-un colț noaptea si a doua zi m-am trezit nu cu gandul sa îl repar.Pe la amiaza aud o voce launtrica, una foarte puternica de parca ar fi fost cineva în camera mea, si mi-a zis: "Ti-am reparat DVd-ul, du-te si baga-l în priza, si nu fa nimic altceva!"
Ma uit stanga dreapta.Nimic.
Crede-ma my friend, din momentul acela am avut credinta 100%, si m-am îndreptat spre priza convins ca Dvd-ul meu a fost deja reparat.Si asa a fost, a fost ca si reparat de la o singura încercare de al baga în priza.

Si acum zic ca un strop de îndoiala daca as fi avut nu ar fi functionat.
Aş dori să menţionez faptul că nu eram deloc înrudit cu termenul de Dumnezeu.Deci nicio sansa sa îmi bage vina un ateu.