| Marbella188 a întrebat:

Avortul medicamentuos e tot un pacat, crima?

20 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca ai ramas insarcinata nu conteaza de cat timp, atunci orice fel de avort ai face e un pacat de moarte!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai ceva habar despre credinta? Razi ca prostu-n ploaie!

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu e păcat atâta timp cât fătul nu este însuflețit, chiar dacă beserica zică că-i mare păcat. Daca sarcina e doar un ovul fecundat, o poți întrerupe medicamentos, dar dacă fătul e viu, aia și după mine e păcat, adică chiuretajul, că prin metoda asta prima se omoară fătul viu, și apoi îl zdrobește ca să-l poată scoate pe „scorbură".

| MihaiNicu23 a răspuns:

Conform Bisericii orice fel de avort provocat intentionat este considerat un pacat.

| xerxes1 a răspuns:

Este o crima ca oricare alta.

| HazelEyes77 a răspuns:

Da.

| Victoria18 a răspuns:

Logic ca da. Tot o moarte provoci a unui copil nevinovat!

| rexiomaria a răspuns (pentru Victoria18):

Copii nu se avorteaza, fetusii da.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Da, este un pacat mare.

| LOVW a răspuns:

Https://moldovacrestina.md/ce-spune-dumnezeu-despre-avort/
Avortul e o crimă, indiferent că e medicamentuos sau e chiuretaj.
Ce spune Biblia despre avort?
https://www.youtube.com/watch?v=3BZ1VHgb_O0

https://moldovacrestina.md/ce-spune-dumnezeu-despre-avort/â

Dacă cineva a păcătuit am un Dumnezeu milos care a murit pe cruce pentru tine și e dispus să te ierte oricând :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
PACE!

| rexiomaria a răspuns:

Conteaza daca s-a format fetusul, daca sunt doar cateva celule care sunt pe cale(in viitor) sa formele un fetus, atunci cred ca e ok...

| Señor1ta a răspuns:

Avort medicamentos? te referi la pilula de a doua zi?

| Marbella188 explică (pentru Señor1ta):

Nu, dar chiar si aia?

| Señor1ta a răspuns (pentru Marbella188):

Unii spun că și acela s-ar numi avort, dar în cazul în care tu iei pilula de a doua zi pentru siguranță, când există doar o probabilitate să fie o sarcină, eu nu aș numi avort pilula de a doua zi. Avortul este întreruperea sarcinii în cazul unei sarcini, sigure

| Violleta2022 a răspuns (pentru Señor1ta):

Nu, pilula de a doua zi, este o masura de prevenire a formarii unei sarcini si nu face parte din "avortul medicamentos".
Avortul medicamentos, este o procedura de intrerupere a sarcinii, fara operatie chirurgicala si fara anestezie, adica fara sa se intervina pe uter, ca chiretajul, ci un avort provocat cu mediamente, sub observatia medicului.
Avortul medicamentos, se poate face sub indrumarea directa a unui medic, intr-o clinica privata sau cabinet medical.
Aici sunt mai multe detalii despre "avortul medicamentos" incluzand si riscurile lui:
http://www.sfatulmedicului.ro/......catie_9389

| Diana123567 a răspuns:

Clar ca da