| anonim_4396 a întrebat:

Avraam, părintele poporului Israel, a fost evreu. Normal. Dar cum au fost părinţii lui? Tot evrei? De fapt, care este primul, în genealogie, despre care să se poată spune că a fost evreu?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Primul evreu a fost Israel, Iacov. Fratele lui, Esau, a fost stramosul Edomitilor, care nu erau evrei. Avraam a fost ''un arameu pribeag'', din orasul Ur, din Caldeea. Dar asa apar popoarele, prin descendenta unui stramos? Nu cred. Grupuri cu aceeasi politica, care au de gand sa actioneze impreuna, isi atribuie un stramos comun, se inrudesc fictiv ca sa asigure o baza teoretica unitatii lor. Potrivit unei etimologii, ''eber'' inseamna ''om care trece''; presupun ca un arameu, sau ceva inrudit, sau o persoana dispusa sa fie arameu, daca trecea Iordanul era considerat evreu.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

Ciudat! Din aceiaşi părinţi ies doi fraţi, unul evreu, celălalt edomit. Ştiu că aşa scrie în carte, dar e ciudat. Şi de ce aduci în discuţie cuvântul "eber" aici? Are legătură cu întrebarea?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Daca doua popoare sunt inrudite, fiind mai apropiate ca trasaturi unul de celalalt decat de vecinii lor, nu e natural sa presupui ca stramosii lor erau frati? Cuvantul care se folosea candva pentru un evreu se reda mai bine ca ''eber'', si printre alte etimologii posibile, e si asta, ''om care trece''. Dar de sa ma gandesc ca trece tocmai Iordanul? Fiindca altceva prin zona nu avea ce sa treaca.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

"Fiindca altceva prin zona nu avea ce sa treaca." - mai era Marea Roşie. happy Bine, ăsta e un amănunt mai puţin important. Revin la primul tău raspuns. Încă o data, înţeleg că le ai cu istoria. Aşa e cum spui, un popor nu se formează prin descendenţa unui strămoş. Procesul e mai complicat. Dar uită-te, te rog, si pe răspunsul care l-am dat lui Nilsson. În lista cu urmaşii lui Sem apare unul Eber si pe urmă, după câteva generaţii vine Avraam. Nu cumva în memoria acestui strămos si-au zis ei evrei? Zic si eu. Nu stiu ce m-a apucat să zgândăr genealogii. laughing

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Se poate foarte bine, caci eber era chiar etnonimul loc, cum spunem noi, evreu. Au avut probabil un stramos fictiv, Eber, (folosesc stramos fictiv ca termen tehnic, nu ca peiorativ), dar mai tarziu unii dintre ei eu avut alte scopuri comune, poate in comun si cu alte grupuri, neinrudite, si au adoptat alt stramos comun fictiv, care exprima noua viziune. Dar nu mai puteau sa il scoata nici pe Eber din genealogie.

24 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Asta era o denumire din Palestina, daca treceau Marea Rosie ar fi fost o denumire din Egipt, in plus, Iordanul il treci singur, dar marea Rosie nu.

| SG1995 a răspuns:

Conform mitului Avraam era din Ur, adica ar fi fost Sumerian sau Babilolean de origine, tot conform aceluiasi mit, poporul evreu isi ia numele de la nepotul lui Avraam, Iacov.

| sabin89 a răspuns (pentru SG1995):

Deci Iacov a fost evreu. Să înţeleg că taică-su nu era evreu?

| SG1995 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, chiar. Sa zicem cu tu ai copii, iar copii astia fac urmasi si pornesc o civilizatie.
Chiar daca tu esti romana, urmasi tai de peste 2-3 mileni odata si au format o anumita statura de cultura si un mod de viata specific nu mai pot fi numiti romani.
Problema pe care ai pus-o e similara ca cea cu : Iisus a fost crestin?
Si raspunsul e evident nu, Iisus nu a pornit nicio religie, el a fost un reformator iudaic, dar urmasi sai au pornit un nou curent care a capatat numele de crestinism, tot asa si in acest caz:
Iacov s-a mai numit israel, copii lui s-au numit Israeliti, dupa stramosul lor Iacov, chiar daca el nu era evreu ci un proto-evreu. Desi istoria ne arata ca aceasta versiune e un mit 100%.

| Steregoi a răspuns:

Nu Avraam este parintele poporului Israel ci Iacov numit si Israel. Iacov a fost primul israelit sau evreu.

| sabin89 a răspuns (pentru Steregoi):

Păi în popor era comună expresia "Avraam, părintele nostru". Deci cam el ar fi punctual de pornire.

| Steregoi a răspuns (pentru sabin89):

Evreu e una iar popor ales e alta. Asta arata ca Dumnezeu a ales urmașii lui Avraam. După ce a venit Mesia poporul ales nu a mai fost cel al lui Iacov ci evrei spirituali dintre toate popoarele pământului.

| Steregoi a răspuns (pentru sabin89):

Da, Avraam e punctul de pornire insa denumirea de israelit a apărut odată ce Iacov s-a luptat cu îngerul.

| sabin89 a răspuns (pentru Steregoi):

"denumirea de israelit a apărut odată ce Iacov s-a luptat cu îngerul." -
Si denumirea de evreu cand a aparut?

| Steregoi a răspuns (pentru sabin89):

Întrebarea nu are sens si e inutila. E ca si cum ai întreba care sunt primii închinători ai lui Dumnezeu.

| sabin89 a răspuns (pentru Steregoi):

Cred că nu m-ai înţeles. E vorba de etimologie, Cum s-a ales acest termen, cum s-a ajuns la el? De ce evreu si nu derbedeu, sau altcumva. Înţelegi? Iudeu vine de la Iuda, edomit vine de la Edom etc. Israelit vine de la Israel/ Iacov. Dar evreu?

| Darkmagic a răspuns:

Selah-Eber-Pelah-Reu-Serug-Nahor-Terah-Avraam-Isaac-Iacov...
Care a fost primul semit, primul evreu, sau primul israelit? :D
CINE l-a ascultat primul pe Dumnezeul evreilor si cine i-a vorbit, ca sa poata purta numele etno-confesional ca atare?
Dumnezeul evreilor l-a facut pe Adam, a urmat un "reset": Potopul si Patriarhii.
O intelegere a facut cu Adam, o alta cu Avraam, (tatal popoarelor), o alta cu Iacov, o alta cu Iisus...
E complicat deci, sa afirmi: "Cutare a fost primul semit, Cutare, primul israelit!", daca nu-l creditezi pe Iacov ca prim israelit si pe Adam ca prim evreu?
Macar evreii au o genealogie nemaiintalnita in istoria cunoscuta pana acum, si e in continuare interpretabila chestiunea lui: "Cine a fost primul?".
Pe cand o:
"Cine a fost primul italian?" :D
Evident, sunt "importante" si "intrebarile" de genul:
https://www.tpu.ro/religie/de-ce-a-creat-un-creator-universul/
:))...cele ale lui Steregoi, sau intrebari precum:
"Cine a inventat Religia?"

La ultima, TOT site-ul TPU ii trage cu: "Sumerienii!"
"De acolo se trag toate!", "Din prima civilizatie!" :D

Nu e mai bine sa scrie acesti "eruditi": "Nu stim!", daca habar n-au de morminte cu efecte religioase vechi de sute de mii de ani, sau de Gobekli Tepe?

Imi pare rau pentru intrebarea ta, dar mi-e teama ca suna in felul:
"Zalmoxis l-a facut pe primul trac!"
"Cine a fost primul get, si cine primul dac?"

(si IAR vine inferno, care nu intelege)... :D

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

Da, cred că ar fi trebuit să formulez întrebarea altfel, să zic "care este originea termenului evreu?", că de fapt asta voiam să stiu. Iudeu vine de la Iuda, semit de la Sem...dar evreu? Cumva de la acel Eber?

| Nilsson a răspuns:

Dilema acesta se poate aplica oricarui popor, de exemplu dacii in ce moment au devenit distincti de tribuirile tracice, sau rusii de triburile slavone.
Din ce stiu, "evreu" inseamna strain, deci Avraam poate fi considerat parintele evreilor pentru ca s-a mutat din tara lui natala si s-a stabilit intr-una straina.

| sabin89 a răspuns (pentru Nilsson):

Deci, Avraam sau Iacov? Care este considerat originea, începutul, primul evreu de pe lunga listă? De fapt, în celebra listă a neamurilor (cap. 11), sub un subtitlu "Strămoşii poporului Israel", apare şi unul Eber. Nu cumva de la ăsta îşi trag ei numele?
Distincţi *

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

N-am de unde sa stiu, n-am fost acolo happy Dar o sa intreb un evolutionist, sunt asa de siguri ca am evoluat din maimute de zici ca au vazut-o pe viu, poate intamplator au vazut si cine era primul evreu.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

, sunt asa de siguri ca am evoluat din maimute de zici ca au vazut-o pe viu
suntem siguri ca habar nu ai ce inseamna evolutia de afirmi asa ceva

| Mclaren12 a răspuns:

Buna intrebare. Nu cred ca se va afla vreodata cine a fost primul evreu al planetei. Conform bibliei au fost Adam si Eva (nu Avraam) pentru ca ei au fost stramosii rasei evreiesti care este descrisa in biblie. Da am zis rasa pentru ca evreii sunt o rasa asa cum suntem noi albi de exemplu iar Avraam n-a existat niciodata. Cat despre Adam si Eva, n-au nicio legatura cu evreii sau crestinismul pentru ca au fost furati de la sumerieni. De fapt o gramada de mituri si personalitati din biblie sunt furate de la pagani si transformate in caractere evreiesti care spala populatia pe creier inca de la nastere cand nu sunt constienti de nimic.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

Conform Bibliei...Biblia se scrie cu B mare, că e titlul unei cărţi. Nu scrii "baltagul", ci "Baltagul". Trecem peste asta. Conform Bibliei nu Adam şi Eva au fost strămoşii poporului evreu. De la ei până la Avraam s-a mai trecut, de exemplu, prin Sem, Ham şi Iafet. Aşa şi hamiţii (egiptenii) pot zice că se trag din Adam şi Eva, dar pentru asta nu pretind că sunt evrei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Nu merita sa se scrie cu litera mare.
Daca o luam ca evreii sunt un popor, ai avea dreptate, dar evreii sunt o rasa, nu un popor si sunt peste tot in lume: evrei americani, bulgari, romani, italieni etc. Faza este ca biblia prezinta doar istoria poporului evreu (fictiva ce-i drept), si nu a intregii lumi. Apropo, tin minte odata ca am reconstituit arborele genealogic a lui Avraam si am ajuns pana la Adam si Eva deci rezulta ca si Adam si Eva din biblie au fost evrei.