| JulyDreams a întrebat:

Azi a fost live pe YT aprinderea luminii sfinte la Ierusalim. Credeti in minunea asta?
Am auzit pana si arhiepiscopi care spun ca e o minune, ca nu se poate pune la indoiala, ca doar crestinii au parte de ea. Insa mie minunile de genul asta mi se par aproape imposibile in vremurile noastre.
Momentul aprinderii:
https://www.youtube.com/watch?v=74QUyXvm1Yw&t=2h43m21s
Sunt curios ce credeti.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O minune este considerată minune atunci când se consideră că ea este determinată de o energie, entitate venită de undeva de sus, dinafara lumii obișnuite, deci de la Dumnezeu. Există minune, minuni, deci există Dumnezeu. Interpetarea că există minuni, este dată de nevoia de a justifica apoi existența lui Dumnezeu. Iar ideea ce doar creștinii au parte de ea este o mizerie. Ești creștin, deci ești cel bun, ești de-al nostru, ceilalalți care nu sunt ai noștri, sunt cei răi.
Părerea mea. Nu există nici un fenomen care să fie sau să fi fost provocat dinafară.
Nici în vremurile noastre nici altă dată.
Faptul că crede un arhiepiscop, asta nu are nici o valoare, că acel ce crede are funcție înaltă nu are relevanță. Sub acest aspect poate fi la fel de neajutorat de mintea lui virusată de nevoia lui de a crede.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Circ al bisericii

| minrest a răspuns:

Cel ce aprinde lumnarea de la candela dinauntru este Patriarhul Ierusalimului, a fost insotit pana la usa de Intaistatatorii armean si copt, asa ca nu e de mirare ca arhiepiscopii spun ca e o minune, ei sunt direct interesati sa creada asta. Dar, de ce ai nevoie de supranatural ca sa explici aprinderea unei lumanari de la o candela permanent aprinsa?