| calmopenmind18 a întrebat:

Azi au venit doua doamne la usa sa vorbim despre religie straight face. Le-am zis ca nu am nevoie ca fac religie la scoala. Draga TPU-istilor dar mi-au pus o intrebare si m-au coplesit "Cum il cheama pe Dumnezeu?"
Eu le-am zis Dumnezeu si atat.
Ele ca Dumnezeu e o functie, ca il cheama "Iehova". Aflu din un pliant (maculatura de altfel o sa il pun la loc de cinte in baie ion caz de urgenta) ca sunt ee/ele "Martorii lui Iehova".
Eu crestin ca tot românu' întreb că poate-s eu prost informat. Dumnezeu are numestraight face?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Normal că da!
Numele diferă de la un grup religios la altul!

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Vechiul Testament intalnim mai multe nume ale lui Dumnezeu din care putem sa cunoastem atributele si caracterul Sau.
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Iehova Iire-Domnul care poarta de grija.
Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.

| calmopenmind18 explică (pentru EmaS):

Tot Dumnezeu ii zic big grin dar multumesc pentru ca orice informatie e binevenita.

| William a răspuns:

Daca esti Crestin iti sugerez sa nu mai pleci urechea la ce zic martorii lui iehova sau mai stiu eu cine. Cat despre pliant... de ce l-ai luat in primul rand?

| calmopenmind18 explică (pentru William):

Din ospitalitate happy... nu am putut refuza chiar daca o sa dispara repede. Ca bine zici Crestin sunt asa raman ca asa mi-a fost dat.

| Thunderstruck a răspuns:

Sunt tot niste spalati pe creier ca si majoritatea ortodocsilor, de altfel.Si da, daca ai fi asa crestin cum te declari, ar fi trebui sa stii ca in VT Dumnezeu are mai multe nume, ti le-au zis colegii de-aici, nu mai are rost sa le repet.

| relian a răspuns:

Cei care lau scornit da i-au dat si nume normal.ca nu poti face referire la cineva asa fara nume.Dzeu este o titulatura daca ii pot spune asa.Dzeu inseamna credinta intr-un singur zeu.pe parcurs nu sau mai folosit nume pentru acesti zei oamenii numindul dzeu.Si la daci exista doar un singur zeu dar totdeauna au folosit numele.stii cum este atunci cind mergi altundeva, sa zic intr-o alta tara poate numele tau este greu de pronuntat pentru acei oameni si atunci ori iti vor da ei un nikname ori vei scoate tu una sa le fie mai usor sa te strige.deci am putea spune in cazul nostru ca dzeu este un nikname, o porecla asa mai pe inteles.sau o functie de ex manager, director etc.

| Mădă0611 a răspuns:

Te-au "apostat" pocaitii. laughing
Yhwh, Iahve/Iehova.

| calmopenmind18 explică (pentru Mădă0611):

Da domle' si ca mai sa nu imi mai dea drumu sa plec. Ai grija daca vin doua doamne cu varsta cuprinsa 50-60 de ani sa nu dea cumva să răspundeţi că vă dă laptele în foc sau mai ştiu eu ce. laughing cred că nu au decoperit FaceBook si vor să socializeze şi nu ştiu cum să o facă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru calmopenmind18):

N-am mai avut de mult ocazia sa discut cu astfel de oameni, live, dar nici nu cred ca as vrea, pe net poti sa ii ignori, in realitate se tin dupa tine. Poti sa le arati ceva, gen, uite, e 16:25, daca ei cred ca e 12:00, atat e, iti aduc si argumente, din biblie, ca au dreptate oh go on laughing Credinta bate cunostinta. Ocoleste-i pe viitor.

| calmopenmind18 explică (pentru Mădă0611):

Bine zis! Data viitoare caterincă sau băşcălie scrie pe ei... aşa, din politeţe.

| milan9 a răspuns:

După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu. Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor și nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textile sacre…

Unul dintre aceste nume, iahve, apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de celelalte aproximativ 5000 de moduri de adresare faţă de Dumnezeu!

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare compromis, întrucât nu este sufficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

| milan9 a răspuns:

Cei mai în măsură să lămurească această problemă, sunt fără discuţie evreii. Ei au textul Vechiului Testament, ei l-au tradus, ei l-au păstrat, tot ei au folosit o varietate multiplă de VARIANTE pentru numele divin, EI AU STABILIT LIMITELE FOLOSIRII ACELOR NUME!

Iată concluziile "părinţilor textului sacru al Vchiului Testament", ale cercetătorilor rabini:

"Mai folosesc evreii astazi oral Tetragrama YHWH? Care este pronuntia acesteia? Care este istoricul acestui nume divin, de cand si pentru cat timp a fost folosit, cum a fost el modificat?

Tetragrama nu este singurul nume care desemneaza Divinitatea! In conceptia multor comentatori, Tetragrama, provenind in ebraica de la literele iud-hei-vav-hei este una dintre imaginile sub care Dumnezeu le apare oamenilor. In comentariul sau asupra Torei, Rashi spre exemplu explica faptul ca Tetragrama simbolizeaza atributul milei divine, iar numele de E. lohim desemneaza atributul justitiei divine. Cele două nume fiind complementare, ca funcţie şi ca importanţă!

In conformitate cu interdictia de "a lua numele lui Dumnezeu in desert", traditia rabinica a instituit un alt mod de a citi Tetragrama si anume A.donai (in traducere literala, Stapanul meu).

După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu.

Evreii I se mai adresau Divinității în egală măsură și prin: Elohim, Adonai, Yahwveh ( sau Iahve sau Iahveh), El-Shadai, Savaot, El-Roi.

Alte nume:
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Etc…

| Zenit313 a răspuns:

"Cand un om delireaza se numeste nebunie.Cand un grup mare delireaza, se numeste religie"

Dumnezeu daca exista, este peste intelegerea umana si este mult prea arogant din partea noastra sa spunem ca il intelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are.numele yehova este pomenit in scripturi, de multe ori. puteai sa discuti cu ele si sa te lamuresti. aveai ce sa auzi, dar trebuie sa ai si tu cunostinte sa poti purta o discutie pe tema asta.si eu sant ortodox si am facut un studiu biblic cu doi martori ai lui yehova, despre regatul Domnului, si sfarsitul lumii.de fapt despre apocalipsa.intodeauna ai ceva de invatat.

| ManStrong a răspuns:

Chiar daca are un nume ele nu l stiu.Si pentru ca l rostesc stilcit, spune le ca acel dumnezeu pe carel batjocoresc ele o sa le ia intr o zi la bataie.
Spune le ca un evreu ti a spus asta.

| dorelmarc a răspuns:

Numele sub care Dumnezeu se descopera ne ajuta sa ne formam o imagine
despre El

Cartea Facerii ne pune la dispozitie primele trei numiri cu care L-au
identificat oamenii pe Dumnezeu: Elohim, Iehova si Adonai, date
oamenilor într-o ordine prestabilita si desavîrsita care nu poate fi
schimbata fara a altera caracterul revelatiei lui Dumnezeu catre
oameni ( Ies. 6, 3 ), precum si cele cinci numiri compuse ale numelui
lui Dumnezeu: El-Elion: Dumnezeul Cel Prea înalt ( Fac. 14, 18 ),
Iehova Elohim: Domnul Dumnezeu ( Fac. 15, 2 ), El-Roi: Dumnezeul care
ma vede (Fac. 16, 13), Iehova-Iire: Domnul va purta de grija ( Fac.
22, 14 ), El-Elohe-Israel: Domnul este Dumnezeul lui Israel ( Fac. 33,
20 ).

În restul cartilor Vechiului Testament, Dumnezeu este identificat prin
alte câteva nume diferite, dintre care amintim aici: El, Eloah, El
Sadai, Ehieh. Semnificatia exacta a acestor nume nu poate fi precizata
astazi cu certitudine.

Numirea de Eloah, este cea mai rar folosit, aparând numai de 57 de ori
în întreg Vechiul Testament.

" El " este folosit de aproximativ 217 ori si reprezinta probabil
notiunea de putere, forta. Eloah este un termen oarecum mai poetic.

Elohim apare de peste 2.570 de ori în Vechiul Testament si este
inteles de cei mai multi comentatori biblici ca un plural de majestate
al dumnezeirii. Altii vad în aceasta forma de plural o indicatie a
trinitatii lui Dumnezeu, caci desi este un plural masculin, acest nume
apare întotdeauna în Scriptura însotit de un verb la singular.

Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic
al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Fac. 1, 26 ), dar unic
în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).

Adonai, sau mai scurt " Adon " este numirea veche pentru " Stapîn "
sau " Domn " si este aplicata în textul Vechiului Testament si omului
si divinitatii ( Fac. 15, 2 ). Atunci când este aplicat oamenilor "
adonai " se scrie cu litera mica. El apare de 400 de ori în Vechiul
Testament.

Pe lânga aceste nume mai exista în Biblie si un alt numar de termeni
descriptivi care-L identifica pe Dumnezeu. El este caracterizat ca:
Domnul ostirilor, macar ca astazi nu se mai stie precis daca aceste
ostiri erau o referire la multimea îngerilor, la multimea evreilor sau
la multimea stelelor de pe cer.

Un alt termen folosit în mod curent ca nume al lui Dumnezeu este "
Elion ", care apare de aproximativ 30 de ori în textul Vechiului
Testament, fiind tradus de cele mai multe ori prin: " Cel Preaânalt ".

Numirea " El Sadai " este folosita cam de 49 de ori în Vechiul
Testament, si este tradusa de obicei prin: " Cel Atotputernic ". Este
posibil însa ca sensul primordial al acestui nume sa fi fost: "
Stapânul milos ". Cu alte cuvinte, El nu este numai puternic ( stapân
), ci Îi si place sa-Si foloseasca puterea pentru protectia si binele
nostru.

Iehova nu este un nume propriu zis, ci un grup de cuvinte care
desfasoara ceva din caracterul infinit al prezentei si posibilitatilor
divine: " Eu sînt Cel ce sînt " ( Iesire 3, 11-15). Ocazia în care a
aparut acest nume i-a facut pe multi sa se opreasca asupra lui ca
asupra singurului nume veritabil al dumnezeirii. Este bine de stiut
însa ca evreii au pierdut ei însisi pronuntarea corecta a acestei
perifraze notate în textul vechi doar prin consoanele HH si
semivocalele Y, W ( lingvistii de astazi înclina totusi spre forma
Yahweh ). În timpul Evului Mediu, rabinii au înlocuit vocalele
originale cu vocalele din cel de al treilea nume pentru divinitate:
Adonai si astfel s-a ajuns la numirea de " Iehova ". Astazi nimeni nu
poate spune ca stie cum a sunat vocea din ceruri prin care S-a
identificat Dumnezeu înaintea lui Moise, iar faptul ca în textul
Bibliei au aparut apoi alte numiri pentru Dumnezeu ne arata clar ca nu
este bine sa ne legam prea mult de aceasta singura numire.

Acest nume - Iehova - descopera faptul ca Dumnezeu exista vesnic. Asa
se prezinta El lui Moise spunând: " ...Eu sunt cel ce sunt " ( Iesire
3, 14 ). Evreii când întâlneau acest nume în scrierile sulurilor
sfinte nu-l pronuntau pentru ca ei credeau ca atunci când este rostit
Dumnezeu care este vesnic este prezent si în momentul când este rostit
numele. Ei au înlocuit acest nume cu Adonai - ce îl identifica pe
Dumnezeu ca Domn si Stapan.

În Sfânta Scriptura gasim o combinatie a acestui nume cu alti termeni
care descopera insusirile si lucrarea pe care o împlineste Dumnezeu.

Astfel:

* Iehova Iire - Domnul poarta de grija - ( Fac. 22, 14 ),
* Iehova Nisi - Domnul Steagul meu - ( Ies. 17, 15 ),
* Iehova Salom - Domnul pacii - ( Jud. 6, 24 ),
* Iehova Sabaot - Domnul ostirilor - ( I Sam. 1, 3 ),
* Iehova Tidchenu - Domnul neprihanirea mea - ( Ier 23, 6 ) etc.

Cel mai des Dumnezeu se descopera lui Israel sub numirea:

* Iahweh Yelohim Israel - Domnul Dumnezeul lui Israel - ( Jud. 5, 3
).

De departe, cel mai des întilnit nume al lui Dumnezeu în Vechiul
Testament este numele sub care s-a descoperit El israelitilor. Forma
poetica a acestui nume, " Iah ", apare de 50 de ori în Scriptura. Ea
este acea care se folosea în expresiile compuse consacrate laudei: "
Haleluiah " ( slavit sa fie Domnul! ) sau numelor: Ieremi-ia, Isa-ia,
Mica-iah, etc. Cea mai cunoscuta formulare a lui " Iah " este
celebrul tetragrammaton " IHWH ", care apare tradus în unele parti
prin " Domnul ", iar in altele prin Iehova. Cea de a doua forma,
Iehova, a aparut din cauza reticentei evreilor de a pronunta Numele
Sfânt. Ei i-au inlocuit vocalele cu acelea din numirea " Adonai ".
Astazi, pronuntarea originala a tetragrammatonului s-a pierdut cu
desavârsire. Unii comentatori spun ca cea mai probabila ar fi: Iahweh.
Acest nume al lui Dumnezeu apare de 6.823 de ori în Vechiul Testament.

O alta numire folosita pentru Dumnezeu a fost: " Ehieh ", asemanatoare
cu numele " Iahweh ". In Iesire 3, 14 acest termen este tradus prin: "
Eu sunt Cel ce sunt ". Unii biblisti sugereaza ca intelesul acestui
nume ar fi " pecetea legamântului prin care Dumnezeu se angajeaza sa
fie cu Israelul în toate veacurile care vor veni ".

Dumnezeu este identificat si prin alte nume descriptive ca: Împaratul,
Datatorul Legii, Judecatorul, Stânca, Cetatuia, Turnul de scapare,
Pastorul, Rasplata cea foarte mare, Scutul, etc. Una dintre cele mai
frumoase este: Sfântul lui Israel, care apare de 30 de ori in Sfânta
Scriptura. Dumnezeu mai este descris si ca: Locul de scapare al celui
credincios.

Toate aceste numiri ale lui Dumnezeu: " El Elyon " ( Cel prea înalt ),
" El Sadai " ( Atotputernicul ), " El Roi " ( Dumnezeu atotvazator ),
" Elohim " ( care, de altfel, este pluralul lui El - prefigurând se
pare, Sfânta Treime ), " Adonai " ( iarasi un plural, tradus prin "
Domnul meu " ), conduc la ideea ca " În ziua aceea, Domnul va fi
singurul Domn si Numele Lui va fi singurul Nume " ( Zaharia 14, 9 ).

| calmopenmind18 explică (pentru dorelmarc):

Concluzionez că tot Dumnezeu o să Îi zic.

| dorelmarc a răspuns (pentru calmopenmind18):

Dumnezeu.nu.este.un.nume.este.un.atribut.
1. Intr-o zi, Isus Se ruga intr-un loc anumit. Cand a ispravit rugaciunea, unul din ucenicii Lui I-a zis: "Doamne, invata-ne sa ne rugam, cum a invatat si Ioan pe ucenicii lui."
2. El le-a zis: "Cand va rugati, sa ziceti: Tatal nostru care esti in ceruri! Sfinteasca-se Numele Tau; vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer, asa si pe pamant.
3. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua in fiecare zi;
4. si ne iarta noua pacatele noastre, fiindca si noi iertam oricui ne este dator; si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau."

| tinerelul a răspuns:

De ce nu intrebi la orele de religie?

| calmopenmind18 explică (pentru tinerelul):

Nu am rabdare pana atunci caci sunt mai curios de fire iardin curiozitate si entuziasm inveti mai repede.

| ADN30 a răspuns:

Clar! Daca Dumnezeu a dat nume la animale, oameni, pana si la stele, cum sa nu isi fi dat chiar lui un nume?

| calmopenmind18 explică (pentru ADN30):

Eu o sa ii spun cum i-am zis de mic pentru ca de Dumnezeu Îl stiu toti happy. Degeaba-L stig pe nume dacă restul nu stiu despre ce vorbesc. Intrebam pentru cultura mea.

| ADN30 a răspuns (pentru calmopenmind18):

Poi si atunci daca noi desi cunoastem numele lui Dumnezeu nu il folosim, cum respectam versetul din... Romani 10 : 13?

| killer212121 a răspuns:

Psalmul 68:'Dumnezeu se cheama Dumnezeu' cam asa ceva.

| RaduRadu01 a răspuns:

Toţi oamenii au un nume. Nu ar fi logic ca şi Dumnezeu să aibă un nume? Nu pot exista relaţii de prietenie în care persoanele să nu-şi folosească numele. Ar trebui oare ca lucrurile să stea diferit când este vorba de prietenia noastră cu Dumnezeu?

În Biblie, Dumnezeu spune: „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu" (Isaia 42:8). Deşi are multe titluri, cum ar fi „Dumnezeul Atotputernic", „Domn Suveran" şi „Creator", Dumnezeu le acordă onoare închinătorilor săi invitându-i să-i folosească numele personal în rugăciune (Geneza 17:1; Faptele 4:24; 1 Petru 4:19).

Multe traduceri ale Bibliei conţin numele personal al lui Dumnezeu în Exodul 6:3. Acest pasaj biblic spune: „Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacob ca Dumnezeu Atotputernic, dar nu m-am făcut cunoscut lor sub numele meu Iehova".

Iehova este o redare a numelui lui Dumnezeu în limba română, formă folosită timp de secole. Mulţi erudiţi preferă să folosească forma „Iahve", însă forma recunoscută pe scară largă este „Iehova". Prima parte a Bibliei a fost scrisă în limba ebraică, o limbă în care se citeşte de la dreapta la stânga. În ebraică, numele divin apare sub forma a patru consoane, יהוה. Aceste patru caractere ebraice — transliterate YHWH — sunt cunoscute ca Tetragrama.

Nu Martorii lui Iehova l-au "botezat" pe Dumnezeu aşa. Acesta este numele pe care El însuşi şi l-a dat, şi poate te va surprinde să afli că în manuscrisele vechi ale Scripturilor acest nume apare de aproape 7000 de ori. Dacă îţi cade în mână o Biblie mai veche de 1930 (eu am verificat într-o Biblie din 1874 - "Biblia de la Iaşi") poţi să te convingi singur: citeşte, de exemplu, Psalmul 83:18.

Mult succes!winking

| FireOfSerenity a răspuns:

Iehova este o denumire a Lui Dumnezeu din Vechiul Testament.

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Arehappy peste 50 de nume diferite happy
nu te lasa convins de yehovisti.