| anonim_4396 a întrebat:

Azi m-a intrebat o baba daca cred in dumnezeu. I am raspuns "da ce el crede n mine?". Ce ziceti ezista dumnezeu

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred, dar nu am nimic cu cei care cred, sunt impotriva fanatismului religios, sectelor care promoveaza fanatismul si vor evul mediu din nou, asta vor sectele de fapt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da ce el crede n mine?"
Când ai răspuns astfel, ai afirmat indirect că tu crezi că el există.
Dacă Dumnezeu există sau nu, nu depinde de ce zicem noi aici.
Existența nu este un obiect, ea este o relație într-un anumit context. Deci ea nu depinde de o zicere, de ce zicem noi,

| Celcestietot a răspuns:

Exsita Dumnezeu, documenteaza-te mai bine, sluzeste-i si o sa aflii daca exista cu adevarat El.

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si de aia oamenii sunt bolnavi

| Celcestietot a răspuns (pentru Problematicul9106):

Am spus sa te documentezi, nu sa vorbesti fara sa cunosti ceva.

| LPCTSTR a răspuns:

Hai ca-i prea tare rektul rolling on the floor
Imi imaginez cum a inceput sa planga baba rolling on the floor
Dar de crezut, nu, am renuntat acum mult timp sa cred in ceva ce nu-si are rostul iar mie nu-mi aduce niciun beneficiu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca nu credea, astăzi nu erai. Dumnezeu nu te crea daca nu se încredea in ceea ce a creat.Chiar crezi ca ai venit pe lume la întâmplare?
Iată ce zice David, in psalmul 139/15-16:" Trupul meu nu era ascuns de Tine, când am fost făcut intr-un loc tainic, țesut in chip ciudat, ca in adâncimile pământului.
Când nu eram decât un plod fara chip, ochii tai ma vedeau;
si in cartea Ta erau scrise toate zilele care -mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreouna din ele."Eu zic ca ar trebui sa- i mulțumim lui Dumnezei pentru tot fiindcă El ne-a creat exact așa cum suntem!

| FreddieM a răspuns:

Ezista, ezista cum sa nu. Doar zice toate babele.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Oleo, săraca! E în depresie! Vezi că trebuie să-i plătești medicamentele! rolling on the floor (încercam să fac o „glumă")
Cât despre Dumnezeu? 50-50.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament, nu poti spune ca nu iti place o mancare daca nu ai gustat-o. Nu poti spune ca nu crezi in Dumnezeu, ceea ce este gresit biblic, biblia spune sa ''ne incredem'' faptul ca in ideea ta stii ca undeva exista, nu te ajuta la nimic, trebuie sa te intrezi in El, si cum te poti increde in El, daca nu il cunosti? Cunoaste-l pe Dumnezeu, citeste noul testament. Hristos te iubeste.

| Helper07 a răspuns:

Da, crede. Poti face lucruri marete. Daca ai sti cat te iubeste, probabil ti-ar da lacrimile. Ti-e mai mult decat o mama si un tata. Iubirea Sa n-are margini. Mai nainte de tatal tau, El ti-e tata, si daca l-ai cunoaste, ar fi mai mult decat un prieten, dar sa nu uiti ca ti-e si Imparat. Esti fiu de imparat!