| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a întrebat:

Azi nopate am avut un vis....Doua fetite mici si mama uneia au venit la mine [acestea aveau 5 -6 ani] si tot ziceau ca cea mai mica e prietena mea si am zis ca nu e asa si incepuse sa planga si ai mei imi ziceau ca ce imi trebuie mie... Daca as putea stii si eu semnificatiabig grin

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Este simbol al noilor circumstante, care duce la crearea unei alte constiinte.
Imaginile ego-ului nostru, care ne insotesc permanent. Iar cele doua fetite semnifica contrastul, binele si raul, a fi si a nu fi. Iar femeia este inconstienta din propriul psihic.

Am impresia ca e legat de o alegere care tr sa o faci tu, dar problema este camergi pe aceeasi regula al paritilor. Nu iei propria ta decizie.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
se zice ca in vis, copii sunt necaz, poate o sa aiba un necaz mama acelei prietene de care ziceai. poate poti afla ceva de la cineva, daca o cunosti pe acea femeie.
O zi frumoasa sa aihappy

| M25M a răspuns:

Visele sunt produse ale inconstientului iar acolo sunt inchise dorinte, temeri, instincte, motive ascunse etc. nu ii acorda importanta.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu semnifică nimic e un simplu vis, dar să şti că dacă chiar crezi poţi căuta pe net semnificaţia unelor cuvinte din visul tău scriind: ''cuvânt semnificaţie''.
Pe curând!

| NGheorghe a răspuns:

Visele dintotdeauna s-au interpretat, si sunt site-uri unde se spune semnificatia mai multor cuvinte, care poate sa nu fie exacta si la urma urmei nu stii ce sa crezi sau, mai rau, daca merita sa crezi ceva sau ba. Totusi sunt oameni (Thomas Moore ii un psiholog-scriitor care sfatuieste asta) care isi scriu visele cat si ceea ce li s-a intamplat in urmatoarele zile, iar cu timpul sa sjunga sa interpreteze singuri propriile vise, iar cheia este: pe de o parte: "STARILE SUFLETESTI" pe care le traiesti in vis si pe care, cica, subiectul la va retraii in zilele urmaroate,( nu neaparat ci poate intr-o perioasa mai mare de timp, sau peste luni sau chiar peste ani etc, etc.) Iar pe de alta parte: SINCERITATEA, din acest punct de vedere un vis este foarte simplu. in vis "esti tu si vezi", cine ii rau ii rau pana la sfarsit, cine ii bun ii bun, iar daca sa intampla o catastrofa cu tine sau cu altii... in vis nu ai ocazia sa schimbi canalul ca si cum te-ai uita la TV. Ai uzit de efectul "deja-vu"?( tradus din fr: "iarasi tu" ) adica ca si cum ti-ar fi cunoscute niste intamplari, locuri, persoane, pe care nu le-ai vazut niciodata. Ei bine acele intamplari, locuri, persoane, etc, iti creeaza aceleasi stari sufletesti (trairii, emotii) pe care le-ai avut deja intr-un vis.
Aici, tu in vis acesta ai fost acuzata, de o autoritate (tutore): cum te-ai simtit?
Parintii tai te-au tras la raspundere: cum te-ai simtit?
Multi care citesc ar putea avea impresia ca stiu exact starea ta pentru ca si ei au fost acuzati si deci o cunosc, dar se inseala; ei sunt pe aproape dar nu stiu exact ce ai trait tu. De ex: unii copii se enerveaza daca au ajuns intr-o situatue neplacuta si isi cearta-acuza parintii pentru ca nu i-au prevenit (sora-mea happy, je "et moi" cautam sa scap ( " tot eu? el, ea, ei de ce nu au? ), iar altii si mai diferit ( tu de ex! )
Alta stare din vis, copii mici nu mintesc, iar daca plange inseamna ca chiar a avut dreptate: cum te-ai simtit atunci? (naspa tare as zice eu, pentru ca tu esti de fapt acuzata ca tu esti o mare mincinoasa iar tu nu stii nimic... daca nici nu le cunosti pe fete!)
Parintii tai asteapta un raspuns: " ce iti trebuie? ce iti trebuie?" Spune ceva daca stii ce! Si asta este o "stare" foarte naspa, ca-n toate situatiile in care nici proprii parinti nu iti tin apararea. Poate esti mica dar sigur ai observat la tine sau la altii copii mici, ca daca un copil mic este acuzat "de minciuna " trebuie sa vii cu dovezi si demonstratii clare si nu cu pareri de babe proaste, ca altfel se poate intrista foarte tare(asta ii primul semn ca nu este micinos), mai apoi se poate imbolnavii, din cauza asta slabeste si chiar poate sa moara, iar parinti tai nu doresc asa ceva nimanui, si deci nu vor fi de partea ta niciodata; atunci: "ce iti trebuie? "Ai noroc ca a fost un vis, ca in realitate ori o lasi sa traiasca si recunosti ca te-a ajutat ori vii cu dovezi, ca daca nu vii atunci vei fi pedepsita rau; " aruncata in strada!" big grin, "acolo cu tine " big grin
... atatea stari suletesti ca probabil ai sa iti aduci aminte de el(de vis) de mai multe ori in viata, si o se se potriveasca cu multe situatii... daca nu s-a portivit deja cu una.
Daca nu stii ce este cu tine de parca ai stii si retraii unele chestii, de parca ai avea puteri paranormale, atunci recitesteti visele, sau ada-ti aminte de ele daca nu le-ai uitat inca.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu exista nicio semnificatie in vise.
Sunt doar pure imagini, dorinte, etc. ce s-au intamplat in subconstient in aceea zi.
Daca pot sa numesc asa, sunt de fapt niste ganduri amestecate.

Visele cele mai credibile sunt cele in care au loc minuni gen; prevestire, etc.

In Sfanta Scriptura intalnim :

"Căci din mulţimea grijilor se nasc visele şi deşertăciunile din prea multe cuvinte"

sau

"Ghicitul, tâlcuirea semnelor şi visele deşarte sunt ca la aceea care este gata să nască; inima aiurează.
De nu vor fi trimise de la Cel Preaînalt, ca să te cerceteze, să nu dai inima ta spre ele.
Că pe mulţi i-au înşelat visele şi au căzut cei care au nădăjduit în ele. "

| Miauti a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Te ai autocontrazis...

in contextul biblic se refera la dorinta nu la vis.

""Visele cele mai credibile sunt cele in care au loc minuni gen; prevestire, etc."" de unde sti ca visul respectiv este un vis credibil