| KoroSensei a întrebat:

Bai frate baa! Nu mai rezist ba frtae, ba cand va aud cu toate balariile, hai sa criticam sa bla bla bla bla bla bla bla bla bla blaaaa crestinismul si pe Dumnezeul biblic, haideti sa il complicam, ca doara mno suntem oamneiii si facem ce vremmm bla bla bla BA!
Terminati-va ba odata cu prostia! Acuma na inteleg, suntem liber la exprimare si etc hai sa nu ne plictisim sa vorbim despre biblie sau crestini sau etc,
Deci mba nu stiu cumsa incep
1.De ce bagati BISERICA, POPII SI etc din ziua de azi in oala cu DUMNEZEU?
2.De ce nu il vedeti pe Dumnezeu ca pe un simplu Conducator perfect infinit si asta basta?
3.De ce nu credeti in bine, si atat? adica frate toata lumea stie ba asa e bine etc orice om stie de bine, orice om a simttit binele, de ce trebuie sa il complicam si *** sa ne tot atata
4.De ce incercam sa dezbatem lucurile logice si simple care nu au rost?
5.De ce multi zic"apaiii nu cred in D-zeu ca nu l-am vazut si etc, dc sa ma rog ca nu ma ajuta si etc"
Pai cum frate sa te ajute cand tu nici in bine nu crezi in simplu fact rational de bine reciproc? oamenii din ziua de azi, MA JUR am auzit la ogramada "Nu se poate bine fara rau" pai cum *** vrei sa iti fie bine si tu te plangi mereu cand tu SINGUR VREI sa existe raul si zici, "apai fara rau nu deosebesti binele" rolling on the floor cum sa te minti asa?
sau mai stiu eu, ba deci cat adevar in unele vorbe gen cred ca ati auzit de asta vorba tipica "Crezi in dumnezeu si nu perzi nimic, nu crezi in el si ai pierdut totul!" deci ba oameni buni avem totu pe tava ba, pur si simplu, "apai de ce se ascunde dumnezeu si etc sau de ce eprmite raul si etc" Desi multi stiu raspunsul la intrebarea asta, chiar si aceai uita si cateodata zic"vreau sa il vad pe d-zeu ca sa cred" pur si simplu, de ce critica omul atata fara rost, de ce nu poate crede pur si simplu in bine si gata, inteleg lumea e imperfecta eu vreau perfectiunea nu se poate ok inteleg. Si inteleg ca si lumea asta merge in lant, ca daca "Intr-o lada cu mere,daca un mar e stricat si celalt se strica dupa ele" inteleg! Dar de oamenii sunt atat de trecatori atat de pasivi, neintalegatori NEPASATORI!, apai cee mai bine traiesc de pe o zi pe alta ce are,ehh de ce sa ma complic, poate ma chinui degeaba, mai bine sa imi traiesc viata si aia e, haha cat de trist si aiurea suna!
Sau pur si simplu conceptul care il am eu: " Daca Dumnezeu nu exista, cre mai e rostul vietii daca oricum mori?, Daca dumnezeu e vesnic perfect etc si a facut toul bun si perfect, a lasat chiar si raul sa existe nu i sa opus, caci stie ca intr-un final raul o sa se trice innsusi pe el si isi face singur moartea, pur si implu eu cred ca noi suntem in lumea asta cu un scop simplu, ca fiinte creeate dupa fiinta superma, el D-zeu, lasand raul sa existe, a lasat oamenii ca prin el sa nu piara ci sa se intareasca si prin cei care isi inving propriile pacate propriile placeri ispite sau pofte, care om v-a zice: "Cred in bine, nu sunt inteligent,Vreau sa traiesc vesnic in pace bucurie,fara frica etc si am vazut cum e raul nu il vreau il dispretiuesc ma feresc de a mai face vreodata, Cred CA SE POATE SA EXISTE DOAR BINE SI FARA RAU!" cine va zice asta? Oamenii care vor trece testul vietii asteia si vor deveni sfinti asa cum D-zeu vrea, acea vor traiii vesnic in bucurie si adevar, lumea asta nu e doar din greseala, nu e doar sa traiesti aiurea sau fara rost si dupa sa mori fara rost, toate au un rost si asa e bine, nu e mai bine sa aiba toate un rost? Acum situ ce o sa zica unii "apaii asta ineamna sa fii controlat sa nu fi liber" rolling on the floor) CEA MAI MARE MINCIUNA, pai daca nu erai liber, atunci de ce mai ai fost lasat sa alegi cat timp ai fost pe pamant? de ce sunt permise toate, de ce poti face orice si totusi in tot gaesti o limita? Dumnezeu stie ca totul are si trebuie sa fie cuu o limita, orice e facut cu putinta rezista in veci orice e facut din nerabdare si facut repetat din obsesie sau din placere sau facut in exces o sa piara, cel putin eu asa cred. Omul natura animalele si planeta si tot sunt intr-un fel perfecte dar noi mereu cautam scuze, mereu ne invartim incercul DEJA facut de raul ne invartim in cosul cu mere stricate si ne intrebam de ce altii sau noi ne stricam, inloc sa ne rugam pentru binele si adevarul absolut ca sa avem parte de el.cel mai mare adevar care nu poate fi inlocuit e fiecare lucru are un inceput si sfarsit, fiecare lucru are o cauza si un efect, Orice faci ti se intoarce, Ceea ce vrei ca altii sa iti faca, faceti si voi lor,(Regula de Aur) Ce ţie nu-ţi place altuia nu-i face.(Proverbul romanesc) big grin

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tu in loc sa prezinti argumente logice pentru pozitia ta ne rogi sa credem in ce spui tu. Pentru fiinte rationale nu merge asa. Biblia si teologia au probleme reale, care nu pot fi respinse in mod facil. Practic tu vezi cauza raului din lume in faptul ca nu toti oamenii cred ca tine. Pai de ce ar adera la o credinta subiectiva, care nu poate fi argumentata in mod obiectiv? Si asa si este: religia consta din credinte subiective, d-aia se si numeste credinta si nu stiinta. Teologii crestini sustin de secole ideea "credinta nu e stiinta". Nu putem sterge cu buretele toata stiinta de carte pentru a crede povesti vanatoresti. Cel putin nu toti dintre noi. N-ai studiat nici filosofie, nici teologie si vrei sa ne-nveti cum sta treaba cu Dumnezeu.

O eroare crasa de logica in ceea ce afirmi este credinta ca gandirea deziderativa ar stabili adevaruri obiective.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru KoroSensei):

Exista logici care spun pe dos decat alte logici. Logica este o creatie pur omeneasca si nici macar nu au toti aceeasi logica, vezi http://plato.stanford.edu/search/searcher.py?query=logics

In ce priveste binele, multe razboaie s-au purtat pentru ca alte grupuri de oameni intelegeau altfel conceptul de bine si voiau sa faca bine dupa cum i-au invatat mosii si stramosii lor, ceea ce alte grupuri nu puteau permite deoarece credeau ca exista un singur Dumnezeu care vrea sa faci binele intr-un singur fel.

Iar cum zicea Hayek, mai mult rau a izvorat de la cei care doreau sa interzica anumite rele decat de la cei porniti sa faca raul.

| Dandanache a răspuns:

Mie imi place ciocolata. De ce altora nu le place ciocolata? De ce nu inteleg ca ciocolata e foarte buna?

| reihiuke a răspuns:

Lucrurile sunt cu mult mai complexe. ori intelegi ca nu exista bine fara rau, ori alegi sa nu mai folosesti cuvintele astea 2 niciodata.
la faza cu orice om stie ce e bine, esti intr-o eroare totala. exact asta nu stie omul si din cauza asta nu se pot intelege. Tu crezi ca daca cineva iti trage una, vrea sa iti faca rau? Nuuu. probabil nu intelegi ceva ca el, el iti explica si nu o da la capat si pozitia ta il afecteaza cu ceva. Apoi iti trage una ca poate asa te trezesti si il intelegi. sau faci cum e bine de frica happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Poți s-o iei în felul următor dacă vrei... și discuțiile și generalizările despre preoți țin de o nouă metodă a satanei de a prăbuși Biserica. O să treacă însă la fel ca restul atât de multor tentative eșuate. Relaxează-te, este doar o fază, au fost mai rele pe parcursul istoriei.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

He, he, discutia ca discutia, oamenii discuta despre ce vad in jurul lor si despre ce se da la TV. Vrei sa spui ca in realitate nu exista preoti ahtiati dupa facut bani si ca astea ar fi inventii? Se vede treaba ca metoda Satanei de a prabusi biserica nu este prin discutii libere, ci prin coruperea preotilor, adica Satana lucreaza din interiorul bisericii la prabusirea ei. In zilele noastre religia e o marfa, o afacere.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prietene, satana lucrează prin media, astfel dezvoltând generalizarea din mințile oamenilor. Fii sigur că există preoți care gustă lumea mai mult decât ar trebui, auzim de ei aproape zilnic. Desigur, din pură întâmplare mai auzim și despre preoții:
-care-și jertfesc ultima pâine pentru comunitatea de care răspund, -care ridică azile și orfelinate, profit și non-profit,
-care chiar bat coridoarele spitalelor pentru ajutorarea bolnavilor singuri,
-care chiar se implică activ în tratarea depedenților de droguri,
-care n-au scos în viața lor un preț pentru o înmormântare sau un loc de veci,
-care au îmbătrânit singuri, chiar dacă soția lor a murit de tânără, -
-care nu s-au temut să ignore un ordin de la protopopiat sau episcopie pentru că era imoral
-care n-au pus accent pe faptul că ar fi noapte când au fost chemați de credincioși bolnavi sau îndurerați
-care n-au vrut niciodată să accepte mai mulți bani decât cei care i se cuveneau Bisericii
-care plătesc studiile tuturor copiilor săraci din comunitățiile lor
-care se implică în educarea copiilor din comunitățiile lor prin meditații la matematică, chimie și fizică
-care nu s-au temut să-și piardă zile în șir ducând o bătrână mamă din comunitatea lui șă-și vadă copilul bolnav la 2000 de km cu mașina personală fără nici un cost

Lista e lungă și-n realizările pozitive, dar și-n realizările negative (desfrâul prin toate modurile, iubire de arginți, avariție, viclenie, minciună, furt, violență, etc.), problema este că totuși media ne arată numai exemplele negative. Aici văd eu amestecul satanei. Nu lucrează prin Biserică, lucrează prin media, întrucât acest fenomen nu este normal. Media are dreptul să-și bage nasul unde vrea, dar nu înseamnă că masele nu sunt manipulate prin informație.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Cu cine se poate face religie: cu idealisti si cu mercenari.

Răspuns utilizator avertizat
| KronstadtResurrection a răspuns:

Ia pune tu prima data pe gramatica limbii romane, apoi pe literatura crestina de specialitate. Nu de alta, dar esti praf la ambele categorii.

| Shambler a răspuns:

1. Ummm, pentru ca "Biserica" si popii ar trebui sa fie "CREATE" de Dumnezeu?
2. Oh really? Ai aruncat o geana la ce se intampla actual in lume? Halal "conducator perfect infinit".
3. Culmea ca toti credem in bine, dar depinde ce definesti prin bine. Si ai vazut ce "bine" e in lume acum?
4. Vrei sa spui ca crestinismul are vreo logica? Ai citit macar Biblia sa vezi cat de inventivi au fost autorii Calpurnius Piso?
5. Nu e problema ca nu l-ai vazut sau nu, oricum NIMENI NU L-A VAZUT VREODATA deoarece este doar o FORMA MENTALA, se hraneste cu rugaciunile xinilor si devine din ce in ce mai puternic.

La restul tu aiurezi rau de tot. In primul rand binele si raul se petrec in acelasi timp peste tot in Univers, ai auzit vreodata de Yin si Yang? Mai departe, dumnezeul vostru Jehova, care este numai al evreilor, VREA RAUL TUTUROR NE-EVREILOR (adica Gentililor). Mai departe n-am mai citit ca sunt aiureli si n-am chef s le descifrez pe toate. Uite un sfat prietenesc: data viitoare, cand mai scrii baliverne din astea, PUNE DRACU MANA PE O CARTE DE LIMBA ROMANA!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru KoroSensei):

Obisnuieste-te cu ideea ca crestinismul nu e miezul din Fanta. Este o insailare de credinte subiective, care nu pot fi acceptate drept obiective. Deci din punct de vedere gnoseologic nu rezulta din nimic ca ar avea dreptate crestinismul. De fapt, exista o sumedenie de crestini cultivati care iti pot explica acest lucru in detaliu, crestin nu e sinonim cu prost sau tampit. Nu toti crestinii sunt incapabili sa faca diferenta intre credinte subiective si fapte obiective.

Nu exista criterii obiective pentru a-ti alege religia. Alegerea unei religii este subiectiva si arbitrara.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru KoroSensei):

Adevarul tau este o credinta subiectiva, nu un adevar obiectiv. Iar definitiile bunatatii variaza de la om la om.