| capitanul18 a întrebat:

Băi fraților, simt că o iau razna rău de tot, nu mai pot de nervi. Cum se poate ca Dumnezeu să promoveze și să impună atrocitățile, crimele, torturile umane prin Biblie? Ăsta e cel mai mare criminal al lumii. Efectiv am citit biblia si am dat peste zeci de porunci, povesti, reguli referitoare la atrocitati umane ordonate de zeu. Un exemplu:

Deuteronom 17:12
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

2Imparati 2:23-24
De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
El s’a întors sa-i priveasca, si i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Cum sa omoare Dumnezeu atâția copii doar pentru că sau amuzat de chelia unui tip? Acei copii erau nevinovați, nu aveau conștiința dezvoltată ca să-și de-a seama de răul făcut.

Gata, am terminat-o cu Dumnezeu, nu mai cred in prostiile astea fara pic de logică. Ateilor, bine v-am găsit.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Asa sunt scrierile religioase. Sunt povesti stupide, puerile, primitive, fara logica, fara sens numai bune pentru prostit naivii, credulii si nestiutorii.

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

„Cercetarea/cercetătorii moderni ai Bibliei (CMB) pornesc de la premizele următoare: • Biblia este o culegere de cărți la fel cu oricare altele: creată și asamblată de către oameni normali (adică failibili); • Biblia se contrazice deseori deoarece se bazează pe surse (scrise și orale) care nu au fost mereu de acord între ele; cărțile din Biblie au crescut de-a lungul timpului și au mai multe straturi; • Biblia trebuie interpretată în contextul ei: ✦ Cărțile biblice au fost alcătuite în contexte istorice; Biblia este un document al timpului ei; ✦ Versetele biblice trebuie interpretate în context; ✦ Înțelesul „original" sau în context este superior oricăror alte înțelesuri; • Biblia este un text (sau colecție de texte) cu părtinire ideologică. Ea nu este „obiectivă" sau neutră cu privire la niciunul din subiectele tratate. Cărțile ei istorice nu sunt „istorice" în înțelesul nostru. ✦ „hermeneutica suspiciunii"; ✦ Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?); ✦ CMB nu evaluează susținerile morale sau teologice ale Bibliei, sau, dacă o fac, o fac din perspectivă umanistă; ★ Biblia conține multe idei/legi pe care modernii le consideră scandaloase; • Autoritatea Bibliei este pentru CMB un artefact istoric; ea se abate de la orice statut ontologic drept cuvânt revelat al lui Dumnezeu;"
—Beardsley Ruml, Shaye J.D. Cohen's Lecture Notes: INTRO TO THE HEBREW BIBLE @ Harvard (BAS website) (78 pages)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deuteronom 17.12. Atunci statul evreu era o teocrație, o dictatură teocraticpă. se conducea în numele lui Dumnezeu. Preotul era în acelaș timp reprezentant al puterii statului și reprezentrant al lui Dumnezeu. Să nu asculți de preot era foarte primejdios era crimă, căci submina autoritatea statului. Astfel acesta devenea vulnerabil, nu mai reușea să îndplinească condițiile de unitate necesare supraviețuirii.
Rezultă că i-a pedepsit Dumnezeu pe copii? Nu, i-a mâncat ursul.
Copii nu erau complet nevinovați, aceea este intepretarea ta. Ei ar fi fost trebuit educați de părinții lor în legătură cu respectul față de bătrâni. Astfel blestemul bâtrânului se face și in numele unei nevoi de ordine socială, pe care acei copii o încalcă.
Astfel, dta te grăbești să negi valoarea unei cărți sfinte pentru unii, căci judeci cu o balanță justiției care nu exista în acea vreme. Cartea nu a fost scrisă pentru tine.

| Celcestietot a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu.

| SilentRain a răspuns:

Bun venit la realitate

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce vezi moartea ca fiind cel mai mare rau?
Nu din ură le-a luat Dumnezeu sufletul la El ci din iubire atat pentru ei cat si pentru Israel.
Trebuie sa intelegi ca vremurile de atunci erau foarte susceptibile la coruptie si rautate.
Cand un fruct are o particica stricata o tai jos ca sa nu se strice tot fructul.
Asa si atunci, un om rau sau cu inceput de rau in el era cel mai bine ca sa fie eliminat din Israel pentru ca raul sa nu se imprastie.

De unde stii ca acei oameni omorati nu si-au gasit iertarea de la Dumnezeu dincolo?
Răul era vazut ca o ciuma care trebuia inchisa si eliminata cu orice pret.
Dar nu te indoi de iubirea lui Dumnezeu pentru ca sunt toate sansele ca acele suflete sa fi gasit iertare si alinare si viata vesnica si tu din ignoranta si rebeliunea ta sa te duci la moarte vesnica.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Bai tampitule, si copiii aia ce rau au avut?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Nu e vorba doar de ce rau au facut in momentul ala ci si ce rau puteau face in viitor. Daca Dumnezeu stie ca tu in viitor o sa faci un mare rau iti face o favoare imensa daca te opreste din a face acel rau

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci 42 de copii aveau acelasi viitor de criminali

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Care toti erau in aceeași gașca culmea

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Nu am spus ca aveau viitor de criminali, deși la cat de instabile erau acele vremuri exista orice posibilitate sa ucida oameni in lupta fie pentru apararea țarii lor fie in alte contexte.
Raul nu inseamna doar a ucide oameni. Răul poate prinde mai multe forme. Poate fi sub forma de idolatrie, abuz, coruptie, lene, slabiciune, frică, etc.
Nu putem sti noi oamenii din secolul 21 ce rău ar fi declanșat acei copii in viata lor de adult.
Doi la mana, toti suntem datori cu o moarte, corect?
N-am inteles niciodata de ce unii oameni îl fac pe Dumnezeu "ucigaș" cand orice fiinta umana isi da ultima suflare dupa voia lui Dumnezeu daca stai sa te gandesti un pic.
Tu cand o sa mori tot cu voia lui Dumnezeu o sa mori. Eu la fel, si toti oamenii la fel.
Nu e nimic special sau deosebit in moartea acelor copii sau a altor oameni din Vechiul Testament raportat la voia lui Dumnezeu.
Niciodata nu a murit sau nu va muri un om fara voia lui Dumnezeu. Asta nu inseamna ca Dumnezeu cauzeaza moartea omului. Moartea in sine e cauzata de păcat și păcatul este vinovat pentru moartea oricarui om ce a trait vreodata pe pamant.
Tot ce face Dumnezeu e sa ne controleze timpul morții noastre. Daca Dumnezeu considera ca cel mai bun timp pentru Gigel sa moara e 2042 atunci atunci va muri Gigel.
Deci nu ai de ce sa fii indignat pentru moartea acelor copii. Dumnezeu nu i-a lasat sa moara din rautate sau indiferenta ci fiindca a stiut constient ca cel mai benefic pentru sufletul lor a fost sa moara in acel moment.
Si o sa mai zic odata. Nu ne e promis sa traim 100 de ani. Sau 90 de ani. Ti-a promis cineva asta? Ti-a promis cineva ca viata ta trebuie sa fie de 70 de ani sau mai mult?
Ma indoiesc. De fapt nu iti e promis niciun numar de ani pe pamant.
Deci exista vreo injustitie sau o nedreptate in moartea celor 42 de copii cand de fapt nimeni nu le-a promis o viata mai lunga?
Eu stiu ca moartea e un subiect sensibil si dificil, dar trebuie sa ne folosim un pic creierul si sa discutam rational despre lucrurile astea.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Un vecin a avut o familie frumoasa, 2 copii si o nevasta de nota 10. El era bun cu toata lumea, ajuta pe oricine ii oferea ajutorul. Niciodată nu a ascuns sau a vorbit pe cineva la spate iar într-o zi venind de la servici in fata soselei era un caine, nu a vrut ea dea in el si a incercat sa-l ocoleasca intrand într-un stalp. El de ce a murit? Stii cat de devastata a fost familia? Sotia, copiii nu-mi imaginez durerea. Ce vina a avut el? Sau ăsta urma ca in 5 ani sa se schimba la 180 de grade și sa devina criminal in serie? Clar astea sunt sperante false. Cred ca este o poveste mai mult ca sigur de autoamagire, pe speranta vieții de apoi pentru a nu suferii ca avem doar o viata si pe aia unii o au scurta sau plina de rele. Iar termenul de Dumnezeu a fost inventat de civilizatiile veci neputand explica diversitatea universului si originiea sa iar in cazul asta au atribuit-o unui sfant iar prostii din ziua de azi inca o iau de buna pentru ca mintea lor inca nu poate intelege structurile, teoremele, cum timpul fructueaza in univers, cum el nu exista in afara univerului, cum ca calatoriile sunt posibile mergand la viteza luminii sau teoretizarea gaurilor de vierme asa cum au fost teoretizate multe teorii si dupa sute se ani sau adeverit corecte.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Ce nu intelegi ca nu e vorba de criminali in serie aici? Nu oricine moare o face fiindca devine criminal in serie daca nu moare.
Poate barbatul respectiv urma ca peste cativa ani sa faca cancer sau alta boala cumplita si Dumnezeu l-a scapat de acea suferinta.
Sau poate urma pur si simplu sa se invartoseze in inima lui, sa-i scada iubirea si rabdarea si atunci decat sa se invartoseze Dumnezeu l-a luat in cel mai bun moment al vietii lui. Si sa stii ca asa se intampla intotdeauna. Dumnezeu ne ia in cele mai bune momente ale vietii noastre, cand suntem noi cei mai buni posibil si cand hotaraste El ca am facut tot binele pe care puteam sa-l facem si cat mai putin rau.
Nu te indoi de dragostea lui Dumnezeu pentru om. Iti recomand sa citesti macar una dintre Evanghelii. Uite, citeste Evanghelia dupa Ioan. Citeste fara niciun fel de presupuneri sau alte ganduri pe langa. O sa vezi cata dragoste are Dumnezeu pentru om. Nu exista rautate sau nedreptate in Dumnezeu. Si nu exista dragoste mai sincera si mai mare decat cea din Evanghelii. Fara sa citesti si sa intelegi cele 4 evanghelii n-ai cum sa intelegi ce si de ce s-a intamplat in vechiul testament.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Si totusi nimic din ce spui nu poate fi dovedit. Fiecare e liber arbitru. Nu cred in ce spui

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Daca ce spun eu nu poate fi dovedit nici ce spui tu nu poate fi dovedit. Spui ca Dumnezeu e rau si ucigas dar nu poti dovedi asta.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Dacă spui ca el i-a omorât pe copiii ăia pentru că știa că vor face păcate multe, azi de ce sunt criminali mulți, pe timpul acela de ce încă erau criminali și se tineau mari războaie pline de sange? Ori face o treaba bună ori ce naiba a facut?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Ti-am spus ca Dumnezeu ne ia in cel mai bun moment al vietii noastre cand stie ca am facut tot binele pe care puteam sa-l facem si am facut suficient rau incat sa nu ne ingreuneze mult prea tare.
Acei criminali au fost lasati in viata partial deoarece Dumnezeu vedea in inima lor samanta unei intoarceri la bine

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi și criminalii care încă sunt în ziua de azi și fac zeci de victime în traficul de carne vie sau de droguri de ce nu îi omoara? Ăia care fac live-uri de tortura pe dark web prin care omoară oameni normali răpiți de pe strada și îi omoară prin torturi alese de cei care plătesc să aiba acces la live de ce nu se iau măsuri? La naiba cu Dumnezeul vostru imaginar!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Acei oameni sunt asteptati la pocainta. Au facut multe fapte grele si Dumnezeu nu e nedrept. Va plati fiecaruia dupa faptele sale. Sansa lor sa scape de consecinte ar fi pocainta.

Iar victimele care au suferit acele groaznice torturi li se va face dreptate.
Lumea asta e plina de pacate si suferinte, iar lucrurile pe care le suferim aici pe pamant vor fi compensate. Dumnezeu nu e nedrept in niciun caz.
Daca ai incerca sa citesti Evanghelia dupa Ioan ai vedea cata dragoste are Hristos pentru oameni.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Hai mai lasă-mă că pe copiii ăia i-a omorat, în numar de 42 pentru ca culmea, toți ar fi comis niște păcate atât de mari încât era necesară moartea lor încă de când nu aveau conștiință. Pe oamenii ăstia ca răpesc oameni normali sau oameni ai strazii și îi omoară prin tortură în direct pe streamuri pe site-uri de pe dark web pentru a satisface nevoile psihologice al unor oameni nebuni care plătesc să vadă asta nu a luat măsuri de când încă nu aveau conștiință. El știe ca acei oameni nu se vor pocăi, că sunt lipsiți de credință și au partea creierului care se simte vinovată nedezvoltată. De ce stă în loc și îi lasă în continuare să facă crime? Merită oamenii aia nevinovați să moară în chinuri? Chiar crezi tu că după zecile de crime pe oameni nevinovați acei oameni se vor pocăi? Dacă îi obligă cineva ca prin minune să se pocăiască pentru a scăpa din pușcărie, crezi că e loc de iertare? Religia asta te-a tampit la cap. Ai în capul ăla numai speranțe că le face Dumnezeu pe toate dar nu e așa. Balanța exista și cum "suntem facuti după asemănarea Lui" avem dreptul si puterea să comparăm păcatele și vedem clar ca e o nedreptate. Nu mai cred în poveștile astea. E clar că suntem pe cont propiu iar Univerul a luat singur naștere prin legi fizice și chimice. Erau două probabilități: Fie era, fie nu era. Daca nu era, nu era puterea nimănui pentru că nu exista. Dacă era, era creația domnului cică. Nu era nici o creație. Așa a fost sa fie pengru ca erau două opțiuni. Nu putem înțelege deocamdată din cauza stadiului de evoluție cum a luat naștere și gata sa spunem ca Dumnezeu le-a facut. Poate peste 500-1000 de ani sau mai devreme vom înțelege cum a fost creat universul și vom constata cu certitudine și dovedit concret că n-a fost mâna niciunei divinități iar totul a fost natural.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

Si daca nu exista un Dumnezeu, iar oamenii au aparut in urma unor procese intamplatoare chimice si fizice, ce valoare exista in viata unui om? Ce fel de moralitate mai exista?
Tu spui ca nu e corect ca acei oameni sa sufere, dar pe ce te bazezi cand spui asta?
Pana la urma in paradigma ta oamenii sunt doar niste adunaturi de celule. Ce conteaza ca unii sufera? Pana la urma sunt doar celule, corect?

Spui ca exista moralitate fara Dumnezeu? Pai de unde vine aceasta moralitate?

Spui ca exista demnitate umana fara Dumnezeu? Cine da aceasta demnitate? Sau ne dam unul altuia demnitate dupa bunul plac? Pai atunci totul e subiectiv.

Cum a spus Dostoievski: "daca nu exista Dumnezeu totul e permis".
Si asa si este. De ce ar avea vreo importanta suferinta si nedreptatea? Sau ce nedreptate ca nici n-ar exista dreptate. Ce dreptate sa existe?
Daca universul a aparut haotic de ce cautam un sens in viata? De ce inventam sisteme morale fara baza in realitate sau concepte absurde cum ar fi "dreptatea"?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai răspunsul in primul citat: "sa scoți astfel răul din mijlocul lui Israel". Ar trebui înțeles :" sa scoți astfel răul de pe Planeta Pamant". Nu ți-ai dori o Planeta in care sa nu mai existe rău?

| Panamax a răspuns:

Vechitura aia de carte ar fi trebuit aruncata de mult timp.

| Nilsson a răspuns:

Spitalul de nebuni dorește să vă acceseze locația.
Permiteți / Blochează

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, din intrebarile tale care incep in acelasi fel, nu inteleg decat ca, tu cauti un motiv pentru a putea sa-L alungi pe Dumnezeu din viata ta definitiv, si vei cauta pana cand vei gasi un argument puternic in asa fel incat sa nu ai mustrari de constiinta, si dupa intrebarea aceasta vad ca l-ai si gasit.
Iti pot explica intamplarile expuse de tine mai sus si te pot face sa intelegi contextul, este vital sa nu scoatem din context un anume verset pentru ca asa, ii putem da orice interpretare am dori, dar intrebarea mea este, esti dispus sa asculti? Doresti un raspuns? Sau te temi pentru ca asa nu vei mai avea un motiv de a renunta la Dumnezeu, cautarile tale vor continua.

''Pentru cine este dispus sa asculte si sa inteleaga, am 1000 de argumente, pentru cine nu este dispus sa asculte si sa inteleaga, nu am nici un argument''

| capitanul18 explică (pentru Irinel15123532):

Am încercat să cred, am încercat să citesc biblia să pot să fiu și eu un om care știe toate versetele pe de rost însă tot mă tot lovesc de contrări și incititare la atrocități. Pai în biblie scrie să ne iertăm aproapele, greșiții, că noi suntem fiii lui însă tot el ne bagă in iad pentru o eternitate fără sa ne ierte uitând ca suntem fii lui. El spune să nu comitem crime dar tot el e cel care ordonă prin biblie sa fie omorâte diferite tipuri de oameni și copii, unele într-un mod grotesc. Cum să omori 40 de copii doar pentru ca acei pustani care nu aveau pic de logica pentru ca erau copii, să fie omorâți de catre un urs, adică nici macar n-au murit dorect, au fost chinuiți de gheare și dinți. Clar și fără poarte Biblia e o carte de ficțiune facuta de criminali israeliți sau cine naiba o fi scris-o.

| AlexandraOrg a răspuns:

Dumnezeu nu a omorat pe nimeni! Omul a omorat alti oameni! Problema a fost ca pentru faptele lor au folosit drept scuza ca omoara pentru religie, ca asa doreste Dumnezeu.
A trebuit sa existe controlul populației si atunci L-au folosit pe Dumnezeu ca sursa de frica si supunere. Oamenii credeau ca se supun lui Dumnezeu, cand de fapt se supuneau guvernului.
Iar din Biblie au fost scoase si bagate o multime de texte, doar pentru a controla populatia.
Problema si mai mare este ca sunt multi crestini care acuza o divinitate fara sa realizeze.
Vine un cutremur, mor oameni si lumea zice: Asa a vrut Dumnezeu. Cum sa spui ca asa a vrut El? Cum sa insinuiezi ca Dumnezeu e criminal? Ne-o facem cu mana noastra! Creatorul nu intervine doar pentru ca Sufletul nostru are nevoie de evolutie si de aceste experiente.