| AvalohAlyn a întrebat:

Banuiesc ca daca de mii de ani atatea religii si nu numai dar si curente filosofico-religioase,fel de fel de filosofii au vorbit si au propagat ideea vietii dupa moarte,a vesniciei, a eternitatii si a vietii de apoi,deci poate exista un sambure de adevar ca ar exista asa ceva adica "ceva" dupa moarte, o continuare a existentei constiente.Cand unul singur spune ceva poate nu e adevarat, dar cand mai multi si nu multi ci foarte multi spun un lucru exista posibilitatea sa fie adevarat.Nu credeti?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vom muri si vom vedea user AvalohAlyn

| milan9 a răspuns:

E un inceput al unei bune deductii...

| mentholinks a răspuns:

Daca nu mai e nimic nu e nicio problema, pentru nimeni, iti garantez. Dar daca e ceva, conteaza si ce. Am belit-o cu totii daca exista iadul promovat de crestini, chiar si ei au belit-o.

| raMLesS a răspuns:

Foarte multi spun si despre isus ca a existat si exista si crestinismul e adevarat. bla, bla, bla rolling on the floor la fel cum foarte multi spun acelasi lucru si despre Budism, la fel cum multi spun la fel si despre musulmani, etc... Cea mai mare asemanare dintre toate religiile e ca nici una nu poate sa demonstreze ca "GOD" exista, la fel cum nu pot demonstra nici ca viata de dupa moarte exista sau nu.
Ca alegi sa crezi sau nu, e treaba ta, dar eu consider practicile astea religioase o pierdere de timp.

| Qasim a răspuns:

Nimic mai fals decat afirmatia ta! Daca in Israel majoritatea spune ca iudaismul este adevarat, asta inseamna ca e adevarat? Sau daca in Romania majoritatea spune ca crestinismul-ortodox este adevarat inseamna ca asta este adevarul? Acum, majoritatea oamenilor de stiinta sunt de acord cu evolutionismul, asta inseamna ca evolutionismul este adevarat? Ceea ce conteaza este ceea ce crezi tu si chiar daca esti unul singur, poate fi adevarat. Daca esti singurul treaz din 10 insi beti iar toti 10 iti spun sa pleci ca esti beat, tu pe cine crezi pe tine ca esti singur sau pe ei ca sunt mai multi? Deci conteaza ce crezi tu si nu te lasa influentat de majoritate pana tu nu ajungi la o convingere ferma ca ceea ce tu crezi este adevarat.