| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Barbieritul in zilele de sarbatoare si duminica este considerat pacat? Va rog fara mistouri.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Tehnic da, nu e bine sa umblii cu foarfaca/brici/obiecte ascutite duminica/de sarbatori. Eu stiu asta de la bunica, care zicea ca baia si pregatirea se facea sambata seara.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Biblie NU exista DECAT o zi de sarbatoare, SAMBATA, restul zilelor sunt normale asa ca poti face ce vrei tu. Duminica ESTE o zi de inchinare a oamenilor asa ca daca nu te vede vreun om care sa te toarne la popa poti face orice,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Sambata, dupa bibie este ziua de odihna, iar duminica prima zi a saptamanii. Ori, conform Genezei, in prima zi a saptamanii Dumnezeu a muncit. A fost pusa de crestini duminica drept zi de sarbatoare si rugaciune pentru a nu fi in aceiasi zi cu sabatul. Politichie. Multe familii de a noi serbeaza de doua ori Pastele: un sot este catolic, iar celalalt ortodox.laughing

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Sambata, dupa bibie este ziua de odihna, iar duminica prima zi a saptamanii. Ori, conform Genezei, in prima zi a saptamanii Dumnezeu a muncit."
Raspuns perfect.

| Panamax a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si invierea la fel. Zilele acestea pe 26 a mai fost o inviere la Constanta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Panamax):

Te referi la "invierea" unui om sau la o serbare a invierii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără mișto, superstiție. ȘI să faci sex în zilele săptămânii care conțin litera rî e păcat, de exemplu râmbătă.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Wr3nch):

Mi se pare un raspuns cam pueril...

| Wr3nch a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Tehnic da, nu e bine sa umblii cu foarfaca/brici/obiecte ascutite duminica/de sarbatori. Eu stiu asta de la bunica, care zicea ca baia si pregatirea se facea sambata seara.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform perceptelor religioase este pacat sa faci in zilele de sarbatoare ceea ce poti face in alte zile. La unele secte religioase, inclusiv facutul mancarii se considera pacat.

| Panamax a răspuns:

Sarbatorile au fost inventate de oameni.
De fapt si pe Dumnezeu tot oamenii l-au inventat.

| sanboss a răspuns:

Din punct de vedere biblic nu este considerat pacat, nu exista argumente biblice care sa interzica ingrijirea personala.
In schimb pacat este cand nu cauti in asa zise zile de " sarbatoare " si duminica sa ai partasie cu Dzeu.
Adica nu barbieritul ar fi pacat ci statu pe canapea si holbatu pe tavan... in loc sa citesti Biblia sa te rogi etc

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Duminica a fost facuta din vremea vechiului testament ca lege pentru oameni si pentru sclavi, cei mici si sclavii munceau constant si poate ca la un moment dat incepeau rascoale, pentru ai imbuna si a se odihni, de asta s-a facut Duminica zi libera, instaurata cu scuze divine.

| doctorandus a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Cine muncea sambata trebuia sa primeasca pedeapsa cu moartea. Nu scrie nimic despre duminica.