| Superior a întrebat:

Biblia e 100% adevarata in totalitate? Daca nu a fost scrisa de Hristos si de oameni, poate au adaugat de la ei sau nu au inteles unele lucruri?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=b-cZncVmtIU

Daca n-ai rabdare, incepe cu minutul 11 al acestui video.

| RAY a răspuns:

Vechiul testament a fost transmis oral mii de ani, ei spun ca au 6000 mii de ani si doar in secolul după secolul VIII î.Hr sa scris deci inseamna ca mii de ani era doar oral,noul testament la fel a fost scris mai tarziu si nu de martori oculari sau de insati iisus,in fapt cei care au scris erau anonimi asta o recunoaste fiecare teolog care are habar de teologie,deci biblia nu este o sursa de incredere asta o recunoaste multi teologi de azi care spun sa nu interpretam biblia la propiu, un basm are nevoie de multe minciuni pentru a ramane asa zis credibila un adevar nu are nevoie de minciuni,omul are nevoie de o speranta,religia ofera o speranta, ordine in stat, manipulare la greu, multe benefici pentru cei care stiu sa se foloseasca de ea nu doar de ea oamenii sunt creduli daca studiezi care sunt nevoile emotionale umane poti manipula usor omul, mai ales pe cei care cred fara dovezi

sa dovedesc ce am afirmat
Conform istoricilor Bibliei, Revelația divină s-a transmis în principal prin cuvânt, și a început să fie pusă în scris abia după secolul VIII î.Hr., când societățile regatelor Iuda și Israel încep să se alfabetizeze. Procesul de punere în scris a tradiției religioase a vechiului Israel se accelerează în secolul VII î.Hr., așa încât la momentul exilului evreilor în Babilon (597 î.Hr.) cele mai multe cărți ale ceea ce numim azi Vechiul Testament erau deja scrise [1].
Unele scrieri însă (precum cărțile Macabeilor [2]) au fost scrise mai târziu, adică între secolul V și II î.Hr.

Prima mențiune a celor 27 de cărți care compun azi Noul Testament și numai a lor datează din anul 367, într-o scrisoare a lui Atanasie din Alexandria, la circa trei sute de ani după scrierea acestor cărți.

Cele patru Evanghelii sunt scrise în limba greacă de autori bine pregătiți și educați, între 30 și 60 de ani după moartea lui Iisus. Adepții lui Iisus erau totuși oameni simpli vorbitori de aramaică din Galileea, care evident nu vorbeau greaca și cu atât mai puțin ar fi fost în stare să compună (sau să citească) relatări lungi în această limbă. Evangheliile Noului Testament au fost scrise nu de aceia care l-au urmat îndeaproape pe Iisus și au trăit în aceiași perioadă cu el, ci mai târziu, de creștini cu educație superioară, care și-au bazat poveștile pe tradiția orală care a circulat în anii de după moartea lu Iisus. De fapt, Evangheliile nici măcar nu afirmă că ar fi fost scrise de martori oculari.
http://gandeste-rational.blogspot.ro/......patru.html

| anonimg a răspuns:

Biblia nu poate fi inteleasa prin nici o tehnologie si înțelepciune omenească. Nu trebuie decât rugăciune și sinceritate în acelasi timp. Lipsa uneia este suficientă pentru ca invataturile sfinte să fie gresit intelese. In felul acesta au iesit o multime de confesiuni creștine, si mai multe păreri personale.
Domnul Hristos a spus: "Cine vrea sa facă voia Mea, va ajunge sa cunoască învățătura".

| Mayhem666 a răspuns:

M-as mira daca ar fi macar 10% adevarat din ce scrie acolo.

| SG1995 a răspuns:

Dacă excluzi chestiile necpncludente istoric, da e 100% adevărat.
Biblia e un produs cultural deci este un amestec între istorie și mitologie. Îți sugerez să citești despre "Ipoteza Documentară" ca să înțelegi ce zic. Oricum nu nici 100% falsă cu crede xerxes, dar nici 100% credibilă, fiecare popor are o împletitură formată din istorie și mitologie.

| Clorox a răspuns:

E scrisa de oameni... Nu se poate dovedi ca este adevarata!

| xerxes1 a răspuns:

Iti recomand sa citesti Vechiul Testament.
O sa intelegi ca YHWH nu a fost Dumnezeu.
Si atunci automat ca iese din ecuatie si Noul Testament cu copilul din flori al lui YHWH.

| oykoj98 a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni, dar aceștia s-au rugat mult pentru fiecare cuvânt astfel încât un verset are mai multe înțelesuri fiind interpretabil. Unele din aceste înțelesuri sunt minciuni deoarece mintea umana poate sa înțeleagă ceva greșit dar poți spune ca tot ce e in Biblie e adevărat 100% doar ca exista mai multe interpretări, unele greșite (de aia exista preot sa îți traducă chineza aia, chiar daca e in romana )

| ViataMoarte a răspuns:

Biblia este in totalitate adevarata, chiar daca nu a fost scrisa de Hristos. Cine si ce putea sa adauge? Moise, care a scris mai multe carti din Vechiul Testament, era profet inzestrat cu acest,, dar" de a tine minte ceea ce ii spune Dumnezeu. Nu avea de ce sa adauge ceva. In Noul Testament cartile sunt scrise de apostoli care si ei la randul lor fiind plini de har nu aveau pentru ce sa inventeze ceva. Sa ai indoieli in privinta la ceva din ceea ce scrie in Biblie este pacat. Biblia este o carte foarte greu de inteles, dar frecventand sfintele slujbe sau citind din cartile in care unii parinti talmacesc Sfintele Scripturi o putem intelege mai bine.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru ViataMoarte):

Http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/ ce sunt cu versetele astea? ce a fumat Moise nu scrie.

| xerxes1 a răspuns (pentru ViataMoarte):

"Biblia este o carte foarte greu de inteles"
Pentru credinciosi este mai greu de inteles.
Pentru restul lumii este o culegere de povesti.

De curiozitate, in afara de Pavel care nu l-a cunoscut personal pe Iisus decat cu ajutorul halucinatiilor, care apostol din cei 12 a scris ceva?

| ViataMoarte a răspuns (pentru xerxes1):

Esti liber sa crezi ce vrei. In Biblie scrie care Apostoli au scris(epistolele).

| xerxes1 a răspuns (pentru ViataMoarte):

Nu scrie.
Scrie Evanghelia dupa Ioan nu Evanghelia lui Ioan.
Nu mai exista niciun manuscris original. Exista mii de copii fara sa existe doua identice.

| Xpek a răspuns:

Normal ca Biblia este 100% adevarata. Dumnezeu a ales anumiti oameni pentru pentru a-i invata si pe restul cuvantul Lui, iar El si-a trimis singurul Fiu pentru a ne mantui pe noi de pacatul ce l-au savarsit Adam si Eva. De aceea ne si botezam, pentru a scapa de acel pacat.
Pentru a afla orice informatie legata de Biblie, de Apostoli, Arhangheli, Mucenici, etc. Cel mai bine te duci la preotul din zona in care locuiesti sau la orice preot/manastire, aceeasi informatie o vei primi. Daca vrei sa stii adevarul, la Biseric il vei afla, nu aici pe acest site cu multi atei.