| Meme10Memu a întrebat:

Biblia este disponibilă astăzi în mult mai multe limbi decât oricare altă carte?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Da, se poate spune.
"As of September 2020 the full Bible has been translated into 700 languages, the New Testament has been translated into an additional 1, 548 languages and Bible portions or stories into 1, 138 other languages. Thus at least some portions of the Bible have been translated into 3, 386 languages. "

| Meme10Memu explică (pentru Werrich):

Influența civilizatoare a Bibliei. Mesajul Bibliei a adus „barbarii" care beau sânge din Insulele Britanice la decență. Este baza dreptului comun englez, a Legii americane a Drepturilor Omului și a marilor democrații precum Regatul Unit, Statele Unite, Canada, Australia și Noua Zeelandă.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică:

Declinul acceptării viziunii biblice asupra lumii din Occident a condus în paralel la o scădere a frumuseții artei.