| Zazen a întrebat:

Biblia face descrieri injositoare catre YAHWE (Dumnezeu iudeo-crestin),se poate crede ca adevarata Divinitate a universului poate indemna la asa ceva? urmariti una din sutele de,, indemnuri"... Osea 1:2 Si a grait Domnul catre Osea: "Ia-ti de nevasta o femeie curva si sa ai copii din curvie! Caci iata a desfranat pamantul lui Israel, abatandu-se de la Domnul"

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu foloseste aceasta ilustratie ca sa dea o lectie Israelului. El avertizeaza Israelul pentru infidelitatile lui si ameninta cu judecata. Profetul Osea are trei copiii cu Gomer, carora le-a pus numele: Izreel care inseamna (Dumnezeu va imprastia), un indiciu a ceea ce urma sa faca Domnul natiunii Israel.Vedem ca armata Asiriana avea sa zdrobeasca puterea Israelului in valea Izreel.
Al doilea copil se numeste Lo-Ruhamacare inseamna (necompatimit) Aceasta semnifica faptul ca Israel nu va mai fi compatimit, ci trimis in captivitate, pe cand Iuda va fi crutata de atacurile asirienilor.
Al treilea copil Lo-Ami (nu poporul meu) Dumnezeu nu il mai recunoaste pe Israel ca popor al Sau.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Zazen):

Eu nu sunt Dumnezeu! El este suveran si face ce vrea.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca dumnezeu asa a spus inseamna ca e un lucru bun, intelept bine de urmat desigur, dumnezeu e suveran? daca e suveran face ce vrea el atunci unde e liberul arbitru? iubirea?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Este greu ca un om firesc sa priceapa lucrarile lui Dumnezeu. Nici nu am pretentii.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cu toti suntem actori intr-un teatru divin, practic dumnezeu se joaca cu noi plus ca el si predestineste totul

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu se joaca. El doreste fericirea noastra eterna. Cei care se joaca sunt cei ce nu iau in serios Cuvantul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cum nu se joaca daca predestineste absolut totul, dumnezeu stie totul inainte ca tu sa faci ceva ba chiar el creaza ceea ce o sa faci, el e un fel de creator de realitate, poate e un programator software care creaza totul, de unde sti ca nu face asta? biblia a fost traansmisa doar vocal mii de ani nici biserica catolica nu e convinsa ca e 100% cuv lui dumnezeu, sa numi spui mie ca timp de mii de ani oamenii au spus exact lucrurile cum erau

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Fericirea noastra eterna? in vt el doreste fericirea popurului sau evreu, in noul testament face un upgrade si spune ca doar in viata de apoi o sa aveti parte de asa ceva, daca dorea fericirea desfinta raul simplu, dumnezeu nu poate avea rival, dumnezeu e raul si binele el e totul asta aflat si in biblie, satanel e slujitorul lui dumnezeu care ispita lumea nu un adversar nu poate exista adversar pentru dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

In atributele Lui Dumnezeu este Omniscient, Omniprezent, Omnipotent. Inseamna ca El cunoaste totul, El stie drumul tau pana la capat si alegerile pe care tu le faci, insa El nu intervine, tu alegi.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Da, fericirea celor care aleg pe Dumnezeu incepe inca de aici. El da pacea si bucuria mantuirii in inimile noastre.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce el stie totul el creaza aceea realitate,cineva trebuie sa creeze realitatea aia,dumnezeu o creaza, tu nu poti interveni, alege pentru ca deja el a hotarat in locul tau, ema nu e greu de inteles daca tu alegi marul rosu si eu stiu asta ca o sa faci liberul tau arbitru e nul pentru ca eu stiam asta, liberul arbistru inseamna a nu sti ceea ce va face persoana x, daca tu stii deja scopul unui meci ce liber arbitru au aia?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cei care au ales drumul spre credinta sunt de fapt pe drumul suferintei, asa scrie in nt, fericirea fi serioasa cati din crestini sunt fericiti?