| CinevaAnonimă a întrebat:

Biblia in varianta Anania este ortodoxa?
Este la fel ca celelalte biblii ortodoxe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia Anania este Ortodoxa! A fost tradusa si adnotata de Mitropolitul Clujului, IPS Bartolomeu Anania. Aceasta versiune Ortodoxa a Bibliei este accesibila gratuit online pe site-ul Manastirii Dervent:

https://dervent.ro/biblia.php

3 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Da, la fel conţine un şir de cărţi apocrife care nu fac parte din scripturile canonice.

| TCosminn a răspuns (pentru iurii75):

Ce inseamna "scripturile canonice"?

| iurii75 a răspuns (pentru TCosminn):

Biblia, cuvîntul inspirat al lui Dumnezeu conţine 66 de cărţi mici sau scrisori. Acestea sînt "canonice", adică recunoscute de toţi ca fiind sfintele scripturi. Cea de care întrebi la fel ca şi alte versiuni ale ortodoxiei conţine cărţi care nu fac parte dintre acestea, limbajul lor se deosebeşte radical şi unele afirmaţii vin în contradicţie cu biblia originală.