| Coconutz a întrebat:

Biblia ne invata sa ne punem credinta in Dumnezeu si Iisus. Deasemenea sa ii iubim si sa ne rugam la ei. In cele din urma vom ajunge in rai.

Cateva probleme cu religia voastra.
Incepem cu Dumnezeu. Si nu ma refer la toti Dumnezeii, ci doar la cel biblic fiind ca el are cei mai multi prieteni pe facebook.

Cu totii putem sa cadem de acord ca el a creeat pamantul pentru noi toti. Sa ne bucuram de darurile ce sunt in el.

In una din cele 10 porunci, este scrisa urmatoarea porunca.
Sa nu furi.
Ce sa furi? Daca totul a fost creeat pentru toti atunci ce ii atribuie unui individual o propietate. Daca eu fur 1 kg de mere de la magazin cu sigurant voi fi arestat. Sunt curios, prin ce lege sau prin ce verset a invetat Dumnezeu termenul de propietate. Pentru ca a fura inseamna a lua fara consimtamant un bun de o anumita valoare de la alt individ.
Subliminal, Dumnezeu a introdus termenul de propietate in biblie.
Dar sa fim serios nimeni nu fura mere, ci toti furam bani. Iar in biblie zice, banii sunt radacina raului.
Oare porunca asta nu ar trebui sa sune ceva de genul : "Impartiti totul intre voi deoarece totul a fost creat pentru VOI".

Mergand mai departe, Dumnezeul biblic este atotstiutor. Stie trecutul, prezentul si viitorul.Este o fiinta super inteligenta mult peste capacitatea noastra de imaginatie.
Si multi cand sunteti intampinati de o dificultate, va puneti baza in Dumnezeu ca el stie ce o sa se intample.
Una peste alta intrebarea este in felul urmator.
Daca Dumnezeu este milos, de ce mai trimite suflete pe pamant stiind ca ele vor ajunge in iad eventual. Cam crud nu? E ca si cum tu ai trimite un om sa doarma intr-un pat unde stii ca este un sarpe veninos.
Dar totusi sa presupunem ca el nu stie viitorul.
Eh, fiind super inteligent, poate folosi determinismul sa afle ce fel de viitor poate avea un individ. Locul, familia, cultura din zona, si orice alt detaliu ii poate oferi amanunte esentiale despre cum viata unui om va decurge.
Dar o luam si pe partea cealalta. Este milos si noi toti vom ajunge in rai prin simplul fapt ca suntem aici.
Oricum ar fi, un lucru iese la iveala. Voi nu sunteti liberi. Sunteti pe scurt un mic program, intr-o mica masina care functioaneaza cum ar trebui. Tot ce ati reusit, sau esuat, nu are nicidecum vreo influenta din partea voastra. Singurul vinovat este Dumnezeu. El a ales viitorul vostru.
Sunteti prizonieri al unui Dumnezeu care doreste sa se joace.
Iar unde mai este mica voastra iubire fata de el? De unde stiti ca nu ati fost alesi la intamplare din galeata cu suflete si nascuti in anumite conditii doar pentru al sluji.
E precum un copil de 5 ani care se joaca cu soldatii aceia verzi. Soldateii nau cum sa miste sau sa faca vreo actiune independenta. In schimb copilul decide tot. Asa e si Dumnezeul vostru. Unde e iubirea autentica daca voi v-ati nascut sa il iubiti fortat.
Acum dati argumente voastre, ca il iubiti ca voi vreti si alte balarii de genul. Dar daca el stie viitorul vostru e clar ca stia dinainte sa va nasteti ca o sal iubiti.
Dumnezeul biblic nu exista. Repet cel biblic. Am propiile teorii despre fiinte supranaturale de tipul ZEU.

Iar cat despre Iisus. I like your Christ. I dont like your christians. Your christians are so unlike your Christ.
Vorbele lu Gandhi va caracterizeaza cel mai bine.
Invataturile lui sunt de nepretuit parerea mea, si asta e ceea ce conteaza.

Intrebarile de mai sus sunt directionate spre crestinii nostri. Atei sunt liberi sa intervina dar fara trollaj sau injurii.

27 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Mi-a plăcut enorm analogia cu soldăţeii. happy

| Andrei7520152 a răspuns:

Bravo pentru postare, dar n'ai sa primesti nu stiu ce raspunsuri inteligente si nicidecum 'argumente' bine gandite. Majoritatea credinciosilor de pe TPU au vreo 13 14 ani cel mult si judeca ca atarelaughing adica penibil.ok sunt rau deja; dar asta e TPU in a nutshell

| sabin89 a răspuns:

In primele cinci carti ale Bibliei sunt capitole intregi care incep prin cuvintele: "Domnul a vorbit lui Moise si a zis:" si urmeaza apoi pomelnice intregi de legi si randuieli. Afirmatia este destul de gratuita, pentru ca nu exista nicio dovada ca asa a fost, ca Domnul ii dicta ceea ce scria el. Oricine poate sa scrie un cod de legi, conceput de el si sa spuna ca i l-a dictat Domnul, nu-i asa? Daca nu prezinti nicio dovada, nu poti avea pretentia sa fii crezut. Ceva martori care sa fi asistat la scenele respective, cand Domnul ii dicta. Surprinzator, nici chiar Biblia nu mentioneaza ca ar fi existat asemenea martori. Si atunci, cum? Sa-l credem pe Moise numai asa, pe cuvant? Si nu este vorba numai de o perioada scurta, vreo vedenie de o juma de ora. Ca sa scrii toate alea, avand in vedere ca atunci nu se scria la tastatura, ci in conditii grele, pe pergament, iti trebuiau luni, daca nu chiar ani. Si Moise era o persoana publica, conducatorul unui popor; cand avea el timpul sa scrie atata. El era persoana cea mai ocupata, solicitat non stop sa rezolve probleme sociale si administrative. Deci cand avea timp de scris? Si daca era incontinuu inconjurat de oameni, atunci nu se putea ca nimeni sa nu auda cand Dumnezeu ii dicta ce sa scrie.
Nu sunt rau intentionat, dar e normal sa-mi pun intrebari si sa pretind dovezi cand e vorba sa cred o persoana care afirma anumite lucruri.

| 0rlando a răspuns:

Majoritatea creștinilor nu au citit niciodată biblia și nu știu nimic despre creștinism cu adevărat.
Ei nu știu că dacă citesc biblia și istoria creștinismului, vor afla că de fapt milostivul Dumnezeu a omorât milioane de oameni (Sodoma și Gomora, Potopul și alte ocazii), pe când Diavolul, vreo 2 oameni...

| Coconutz explică (pentru 0rlando):

Mai este vorba, ca noi aici suntem trimisi sa ne indeplinim misiunea data de Dumnezeu. Avocat, medic, vanzator etc. Indeferent ce este am fost trimisi sa facem un lucru productiv. Inca ma intreb cum ia scapat lui Dumnezeu din degete Hitler. Mai adauga vreo 60 de milioane la socoteala.

| 0rlando a răspuns (pentru Coconutz):

Și încă mai putem adăuga, oameni care mor zi de zi uciși de boli nemiloase, de foame în Africa, în calamități, accidente. Un ipocrit care a suferit un accident grav și ajunge aproape mort la spital, unde este salvat de medici, va spune că Dumnezeu l-a salvat, iar pe medic îl va scuipa.

| Darklightt a răspuns:

Chiar nu credeam ca voi gasi pe cineva cu aceeasi mentalitate ca mine.intrebarile astea mi le pun zilnic, mai ales aceasta:daca d-zeu exista cu adverat, dc sufar atata? dc toata lumea(in afara de prietenii mei) este impotriva mea? dc binele care il fac se intoarce mai rau decat am crezut vreodata? dc toata lumea trebuie sa asculte muzica de cocalari si pitipoance? dc toata lumea trebuie sa se imbrace in fuste scurte, tocuri si sa aiba fite? si multe alte chestii.Si oricum daca d-zeu s-a sacrificat pentru noi si vrea sal iubim si sa fim buni, dc nu neo facut perfecti si buni si dc trebuie sa ajungem in rai sau in iad? pana la urma ii vina lui ca suntem asa, pentru ca el ne-a creat.dc sa suferim noi pentru ca el ne-a creat din lipsa de ocupatie?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu Bibliei exista, dar tot ce spui tu pare a fi adevarat atunci cand Biblia este interpretata in mod gresit. El ne-a inzestrat cu liberul arbitru si ne lasa pe noi sa alegem, asa cum arata Biblia. Decizia de a asculta sau nu de El este a noastra. Cat despre iad si rai in Biblie nu apare ca in alta lume mergi si acolo iti va fi mai bine. Dumnezeu spune clar ca doar cei care se straduiesc cu adevarat sa afle ce spune Biblia se pot bucura de o relatie buna cu el si nu fanatic cu idei de genul cand nu intelegem ceva,, Domnul stie sau este o taina'', ci cu dovezi clare si convingatoare, dar care oamenii le ignora.Biblia este o carte care ne poate ajuta sa intelegem de ce suferim, care este scopul vietii si cat va mai dura aceasta situatie. Important este sa fim dispusi sa intelegem Biblia, pentru ca ea nu se contrazice, doar noi.

| Coconutz explică (pentru danay72):

Vreau si versetul sau tweetul in care Dumnezeu a scris ca doar cei care se straduiesc cu adeverat sa afle ce spune biblia se pot bucura de o relatie buna cu el.
De fiecare data cand un necredincios foloseste biblia impotriva voastra noi suntem devina ca nu stim sa o interpretam. De parca voi sunteti singurii care aveti harul de a citi.Sa fim seriosi.
Unde este liberul arbitru? Daca cel care va trimite pe pamant este de asemenea cel care va alege viitorul. Orice actiune faci este pre-determinata de EL.

| danay72 a răspuns (pentru Coconutz):

Eu nu consider pe nimeni necredincios, din contra cred ca toti putem sa ne apropiem de El asa cum se arata in Iacov4:8, Ioan17:3. Dumnezeu nu face diferente intre oameni, din contra vrea ca toti sa avem o relatie stransa cu El asa cum se arata in 2Petru3:9 si Fapte10:34,35. Apoi ne-a creat cu liber arbitru pentru ca in Biblie in Deuteronomul30:19,20 ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa ascultam de El. Apoi in Apocalisa20:17 se foloseste expresia,, oricine vrea'' ceea ce arata ca alegerea nu este predeterminata ci este lasata la latitudinea persoanei.Sunt convinsa ca daca vei analiza Biblia vei intelege, eu asa am facut, dar am si fost ajutata de persoane mai experimentate si am tras foloase. Si nu ma consider absolut cu nimic mai deosebita de alti, iar acest,, har ''de care vorbesti este o expresie pe care eu nu o folosesc niciodata, pentru ca Dumnezeu e cel care ajuta pe toti care vor.

| Coconutz explică (pentru danay72):

Dumnezeu este prezent ca fiind o fiinta perfecta.
Ei fiinta ta nea creeat pe noi.Noi care am facut atatea razboaie si atata haos in lumea asta.
Cum ii ajuta Dumnezei pe cei care sunt in tarile aflata in razboi? Le promite un loc in rai daca mor acolo?
Sufera cat sufera ca vei avea un loc in imparatia cerului. Durerile tale vor fi rasplatite. Totul este un test.
De ce? Asta nu stiu.
De ce trebuie sa suferim, si de ce trebuie sa induram. Cand Dumnezeu ne-a creat repet, el stia ce o sa se intample in viitor. Sa o luam pe calea stiintifica.
Cand sunt pe masa de biliard, analizez putera unghiul si locul unde voi lovi bila alba si folosind ecuatii matematice pot afla unde se va opri ea dupa ce s-a oprit, de asemenea si ce alte bile loveste intre timp. Asta e determinismul.
Acum sa presupunem ca Dumnezeu nu stie viitorul.
Dar el poate sa il determine. Adica sa fim seriosi, uitete printr-un telescop si uitete ce minutatii sunt in univers. DACA el a creeat aceasta masinarie incredibila numita univers, cu legi precum gravitatia, cred ca putea sa determine destul de usor cum vom ajunge in viitor ca rasa.
Dumnezeul vostru nu este perfect. Deoarece noi suntem extrem de imperfecti. Noi lucrarea celui perfect suntem cateodata cat se poate de imperfecti.
E ca si cum ai proiecta un frigider si in loc sa faca frig il folosesti drept cuptor.

| danay72 a răspuns (pentru Coconutz):

Dumnezeu este perfect si asa cum ai spus, toata creatia lui este perfecta. Dar El cand a creat prima pereche de oameni, care erau si ei perfecti, i-a creat cu liberul arbitru pentru ca le-a dat libertatea de a alege daca vor sau nu sa manance din pomul cunostintei binelui si raului. Desi ar fi putut sa cunoasca ce vor face, Dumnezeu nu s-a folosit de aceasta capacitate ci a vrut ca oamenii sa ia aceasta decizie singuri, aratand astfel ca ii iubeste, nu-i obliga. E ca si cum posesorul unui aparat de radio poate asculta stirile transmise din diferite parti ale lumii, dar faptul ca poate, nu inseamna ca si face acest lucru. La fel, Dumnezeu desi are capacitatea de a cunoaste dinainte evenimentele, El foloseste aceasta capacitate in mod selectiv si asa cum considera necesar, cu o cuvenita consideratie fata de liberul arbitru cu care ne-a inzestrat asa cum se arata in Geneza 22:12 si 18:20, 21. Iar Dumnezeu nu e sadic ca sa faca intentionat sa suferim. Orice parinte normal nu ar dori ca copiii lui sa sufere intentionat. Noi suferim din cauza pacatului mostenit de la Adam si Eva, cand au ales sa manance din pom. Fiind parinti nostri, din oameni imperfecti nu puteau iesi oameni perfecti. Dar Dumnezeu nu inchide ochii la suferintele oamenilor din intreaga lume si foarte curand El va interveni in favoarea lor. Cel care ne-a creat nu vrea sa suferim, ci prin Biblie vrea sa ne ajute sa putem suporta toate aceste probleme pana cand va aduce o lume mai buna, asa cum cerem in,, Tatal nostru.''Sunt convinsa ca daca ai lua legatura cu Martorii lui Iehova toate aceste nelamuriri iti vor fi elucidate intr-un mod logic nu fanatic. Vei intelege clar despre suferinta si toate intrebarile pe care le ai. De aceea ei propun stubiii Biblice gratuite fara nici o obligatie, doar sa intelegi Biblia. Sper din tot sufletul sa poti trage foloase

| CoraPersefone a răspuns:

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"

Un student a raspuns ferm: "Da!"

Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?"
Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: "Domnule profesor, starea de frig exista?"

"Bineinteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?"

Proaspatul student a raspuns: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."

"Si, continua studentul, intunericul exista"?

"Bineinteles!" raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: "Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina."

In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: "Domnule profesor, exista raul absolut?"

Profesorul ii raspunse "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."

"Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!"

| Coconutz explică (pentru CoraPersefone):

De ce nu ai terminat totul si ai scris acolo "Studentul se numea Albert Einstein".
Irelevant oricum fiind ca aceeasta intamplare nu s-a intamplat niciodata.

Binele si raul. Aceste 2 lucruri nu exista din pacate. Sunt amandoua dualitati.
Daca cineva l-ar fi ucis pe Hitler si ar fi impiedicat razboiul, in momentul crimei el ar fi arestat si inchis. Chiar daca nu este bine sa ucizi, este bine insasi sa salvezi.
Orice fapta buna sau rea este doar valabila in prezent. In viitor ele pot avea consecinte total inverse.

Am o replica care imi place mult si am auzit intr-un joc.
Nothing is true. Everything is permitted.

Simplu. Nimic nu este adevarat 100 %. In schimb totul este permis. In functie de legea propie morala si personalitatea ta poti decide daca este bine sau rau ceva.

| CoraPersefone a răspuns (pentru Coconutz):

Ufff acum am vazut ca nu am copiat tot textul! am lasat chiar esentialul afara! ca e vb de EINSTEIN! Eu va dau la toti dreptate ca o aveti fiecare in felul vostru, nici macar pe atei nu ii judec, Mie mi-a placut textul acesta, d-aia l-am postat pentru tine! am si eu teoriile mele bineinteles, insa eu cred in minuni, si iti spun si de ce! si te rog daca ai vre un contra-argument sa imi spui:
Acum 14 ani, am avut un nefericit accident, copil fiind, ma jucam pe un gard cu niste copiii. din neatentie am cazut de pe gard pe asfalt fix in gura sad mi-e groaza si cand imi amintesc. Prin urmare mi-am spart gura rau de tot, m-au dus parintii de urgenta la spital, si acolo a urmat operatia de recunstruire a fetei mele. Operatia a reusit, INSA, doctoriile-au spus parintilor mei ca ma voi vindeca, gura imi este refacuta, dar din pacate voi ramane cu gura stramba toata viata! Imi si amintesc cum aratam in oglinda cu gura pozitionata aorpape oblic, in loc de orizontalsad stiu ca am plans tare mult atunci si ma rugam la ingerasul meu si la Doamne Doamne sa nu ma lase asa! Si ghici ce! Dupa ce medici mi-au scos atele, cam la o luna dupa operatie, incet incet, gura mea a avut forma normala! Nu a ramas stramba! Cand m-am dus la control, medicul chirurg care m-a operat mi-a zis ca sunt o norocoasa ca am scapat de strambatura si ca mi-a ramas doar o mica cicatrice sub buza inferioara! In momentul de fata, arat cat se poate de normal, daca vrei pot sa iti trimit o poza! inca se observa o mica cicatrice, dar eu o consider semnul meu distinct! Deci. daca medicul mi-a zis ca voi ramane cu gura stramba, cine mi-a indreptat-o? cine m-a facut sa arat normal?

| CoraPersefone a răspuns (pentru Coconutz):

Cat despre povestea cu Hitler...sincer, cand am facut in liceu instoria perioadei naziste eu am chiulit de la scoala. Stii de ce? Ca efectiv nu am suportat sa aud cum au fost torturati atatia oameni! deci sunt un om care nu stie, si nu vrea sa auda absolut nimic despre holocaust! Eu nu pot da explicatie pentru ceea ce s-a intamplat atunci, sau ceea ce se intampla azi pe planeta noastra, sut doar un simpl muritor cu convingerile mele! Nu am citit biblia cap coada, nu merg la biserica, dar am credinta mea in suflet, cu care merg inainte deoarece acest lucru ma face pe mine ca om, mai bun, mai sufletist si mai putin nepasator la suferintele celorlalti! am credinta mea si asa sunt eu fericita!

| Coconutz explică (pentru CoraPersefone):

Nu pot sa ma pronunt despre mica ta nefericire.
Eu sunt de parere ca orice minune cat de extraordinare are mica ei explicatie in fizica. Chiar si vindecarea ta. Pe scurt tu te-ai facut sa arati normal.

| CoraPersefone a răspuns (pentru Coconutz):

A fost o mica nefericire, care a dat nastere unei fericiri, e ca ying si yang in tot raul este un bine, in tot binele este un rau! Nu stiu ce explicatie fizica a fost pentru refacerea completa a mea. Medicul intr-adevar si in zi de azi ii sunt recunoscatoarea ca el m-a salvat dupa accident, dar eu cred ca am ingerul meu pazitor si ca D-zeu m-a ajutat sa nu raman diforma pe viata!
Ti-am zis, fiecare cred ca are convingerile lui, exact cum si tu le ai pe alte tale, se vede ca esti un om cult si citit, si pana la urma subiectul acesta poate fi dezbatut la infinit, pentru ca fiecare vine cu cate o parere! nu cred ca cineva are vre un argument gresit. Avem dreptul ca fiecare sa credem in ceea ce vrem, si ce ne face fericiti! Ideea e de a fi impacati cu noi insine, si abia apoi sa putem aduce argumente altora!

| Andrei7520152 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Daca tu imi gasesti sursa citatului respectiv (nu site-ul de la care ai copiat- SURSA, adica scrisoarea, cartea, interviul radio etc) eu ma fac popa. N'ai sa gasesti pentru ca e doar o poveste circulata pe internet. Einstein nu a spus/scris asa ceva.

| Coconutz explică (pentru CoraPersefone):

Observ ca intamplarea are o oarecare importanta sentimentala pentru tine si nu am sa dezbat nimic despre ea.Sunt de parere ca noi ca rasa trebuie sa urcam la un alt nivel si gasim solutii noi pentru explicatiile noastre. Din nefericere stiinta si religia trebuie sa ajunga la un consimtamant ca sa putem afla raspunsuri mai importante. Si zic din nefericire din cauza ca amandoua tabere sunt la fel de incapatanate.

| Dandanache a răspuns (pentru CoraPersefone):

Eu care te apreciam, si uite cum dai cu bata-n balta. Nu e vorba de Albert Einstein, e un spam atribuit, in era internetului, lui Albert Einstein. Ce ar fi sa verifici unele lucruri inainte sa le dai crezare? Ai incepe sa intelegi ca nu toate lucrurile in care crezi sunt adevarate.

| CoraPersefone a răspuns (pentru Dandanache):

E o chestie care am citit-o pe net, ca e sau nu vorba de einstein, nu asta m-a impresionat pe mine, ci ceea ce scrie acolo.

| CoraPersefone a răspuns (pentru Andrei7520152):

Chiar nu are importanta cine a spus-o. mie mi-a placut ce e scris acolo! trebuia musai sa fie Enistein sau Newton sau altcineva? putea fi un om de rand care a inventat povestea din perspectiva lui, din credinta lui! Puteam sa o inventez chiar eu sau chiar tu, si asa sa exprimam o parte din ceea ce credem, nu?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru CoraPersefone):

E cam ridicol, pentru ca unu la mana e citat la modul cel mai serios, de parca ar demonstra ceva profund si foarte inteligent. iti garantez ca daca nu insera 'einsein' la sfarsit, povestea era demult uitata.

adica http://www.youtube.com/watch?v=_9CvtMjGjNE
WTH?:-?
am auzit povestea de atata ori, propusa cu atata seriozitate ca deja m-am saturat de ea. o fi frumoasa, dar eu nu sunt de acord cu ea pentru ca e lipsit de sinceritate, si implicit foarte multi o iau pe bune

| merliahlia a răspuns:

Dumnezeu ne-a trimis pe pamant pentru a-si arata maretia prin noi.De cine suntem creati,daca nu de Dumnezeu?
Da,Dumnezeu ne stie trecutul,prezentul si viitorul,insa El nu iti schimba viitorul dupa cum vrei tu.El te lasa sa cazi in ispite pentru a forma in tine un caracter,iar in final pentru a vedea ca ai gresit. Dupa ce iti vei da seama cat ai pacatuit si cat de rau ai fost,viitorul tau se va schimba singur,deoarece vei deveni un om mai bun.
Nu nu suntem prizonieri suntem liberi sa facem orice, Dumnezeu ne lasa sa alegem pe ce cale vrem sa mergem, desigur ca alegerea are si o consecinta.Mergi pe calea dreapta,adica cu Dumnezeu,vei ajunge un om minunat si vei merge in rai,iar daca vei merge pe calea stramba se va intampla chiar invers.
Este adevarat ca multi oameni se cred crestini, deoarece merg la biserica si au citit Biblia, iar cand pleaca de la biserica sunt niste oameni total necrestini.De ce? Pentru ca ei nu stiu ce e credinta adevarata si fac asta de ochii lumii

| Coconutz explică (pentru merliahlia):

Daca imi aduc eu bine aminte si sper ca mai am inca cateva cunostinte de religie, cand Adam si cu Eva au fost creati au avut tot ce isi doreau.
Dar mai era un acel pom cu mere. Si un sarpe prin povestea astea.
Esentialul este ca Dumnezeu lea interzis sa manance din acel fruct deoarece contine informatii.
Nu prea vad unde este aceasta libertate.
Adica bine le dai tot ce au nevoie, le dai libertate totala si daca fac un lucru care nu iti convine le iei totul?
Si isi arata maretia cui?
Si maretie? Asta suntem noi? Lumea asta este intr-un sac de probleme si Dumnezeul tau stia ca vom ajunge asa.
Am fost creati cu asa multa libertate incat la momentul apocalipsei (libertate multa o sa avem atunci ca deh murim ) fie neam supus legilor date de el fie nu si ajungem in iad.
Libertatea data de Dumnezeu e aceeasi ca cea data de Stat.

| merliahlia a răspuns (pentru Coconutz):

Prin pomul interzis, mai bine zis fructul interzis (nu scrie nicaieri ca era mar)Dumnezeu a vrut sa le testeze ascultarea de El.Sarpele acela era Lucifer cel mai mare iger de lumina, care a vrut sa ajunga mai mare decat Dumnezeu, astfel El l/a pedepsit sa se tarasca.De atunci ''sarpele''vrea sa faca tot mai multi oameni sa cada in pacat si sa fie de partea lui,nu de partea lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a pedepsit pentru ca ei au avut tot ce-si doreau,erau sub paza lui Dumnezeu,insa ei nu L-au ascultat,adica au cazut in ispita si dupa aceea in pacat.
''Lumea asta este intr-un sac de probleme'',da este adevarat ca asa a devenit lumea.Dar nu te intrebi de ce? De ce sunt atatea crime, atatea vorbe urate, atatea lucruri rele? Te poti gandi putin...pana au cazut Adam si Eva in pacat totul era perfect.Nu trebuiau sa munceasca,traiau impreuna cu toate animalele,acum daca ai sta langa un leu ce s-ar intampla? Insa dupa ce s-au departat de Dumnezeu, Cain, fiul cel mare al Evei l/a omorat pe Cain.Din ce pricina? invidia.De atunci oamenii traiesc in pacat departanduse tot mai mult de Dumnezeu,Nu crezi ca daca toti oamenii ar crede in Dumnezeu cu adevarat, nu ar vorbi urat uni cu altii, nu crezi ca lumea aceasta s-ar schimba?