| DigiMind a întrebat:

Biblia. O carte fascinanta.
Scrierile din aceasta carte sunt benefice omenirii, luate mot a mot, sau trebuie sa le gasim substratul?

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta carte nu este benefica omeniri este doar un instrument subliminal de controlol, si oricat ai incerca sa-i gasesti sensul nu-l vei gasi.

| AlexeHellsing a răspuns:

Cu siguranță trebuie să-i găsim substratul.

| Hope77 a răspuns:

Biblia contine multe invataturi care trebuie luate mot a mot. nu e scrisa doar pentru filosofi. insa si filosofii gasesc in Biblie suficient material de "rumegat". este o carte fascinanta intr-adevar. in mod special profetiile din Daniel si Apocalipsa care in mare majoritate s-au implinit si confirmat in istorie. cartile profetice sunt presarate cu multe simboluri si trebuie inteleasa semnificatia lor (nu pot fi luate mot a mot)

| RAY a răspuns:

Vechiul testament este demn de un oscar pentru genul groaza,noul testament este demn de un oscar pentru genul romantic
daca e folositoare pai sa vedem in tarile religioase violenta,saracia,criminalitatea, hotia e foarte mare, religia da nastere la rasism, discrimnare, violenta, ura
poate pentru uni biblia e buna poate le ajuta dar eu nu vreau sa cunosc persoane care numi iau viata pentru ca le e frica de iad

| aliceinchains a răspuns:

Haha. Dacă iei mot-a-mot, ajungi la nebuni. Te îndeamnă să ucizi oameni pentru chestii care mie mi se par chiar minore, nici nu merită atenție. Oricum, chiar și de ce ar fi mai grave, trebuie să-l căsăpești pe ăla? Bine, unii chiar ar merita, dar nu se merge pe principiul ăsta din câte știu.
Și nu numai. Sunt o groază de contradicții și lucruri primitive, pe care un dumnezeu ar fi trebuit să le știe dinainte, e mentalitatea oamenilor de atunci. Apoi, el se contrazice singur, cică e omniprezent și atotștiutor, dar uneori demonstrează clar câte lucruri le află în momentul ăla, când teoretic ar fi trebuit să le știe.
Îți dă liberul arbitru, dar în același timp îți spune că are un plan divin pentru tine. Păi, ori una, ori alta. Dacă are un plan divin pentru tine, tu nu-i poți schimba planul după cum vrei tu.
Biblia controlează masele, promovează efectul de turmă și nu te lasă să gândești singur și rațional.
Pare logic să fi existat oameni care trăiau câte 900 de ani, șerpi vorbitori și virgine însărcinate? Mhm.

| LineGuide a răspuns:

Citesti un verset si apoi te opresti si il mai citesti odata, si tocmai a treia oara vei ajunge la succes.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia este scrsa folosindu-se mai multe limbaje: literal, profetic, simbolic, figurativ. Ca sa putem trage foloase, trebuie sa discernem limbajul in care este scris un anumit pasaj, iar contextul sau chiar intregul continut al Bibliei ne ajuta sa intelegem cum trebuie interpretat un anumit pasaj.

| Dumnezău a răspuns (pentru aliceinchains):

Virgina aia,daca chiar a existat - putin probabil - sunt gata sa-mi pun la bataie toate posesiunile materiale a fost inseminata artificiala de oameni veniti dintr-un viitor fara Iisus,evoluati stiintific si psihic,pusi pe nasoale si trolluiala de mare clasa. *not aliens*

Zice prin Ezechiel - nu mai stiu unde - ceva foarte interesant Biblia,care e punct de inceput numai bun pentru ipoteza.Ah, da, Iisus nu s-a inaltat, a levitat sau avea hovercraft. *still, not aliens*

| GRs a răspuns:

Isaia 13:15-16 Oricine va fi aflat va fi strapuns si oricare va fi prins va cadea de sabie. Copiii lor vor fi zdrobiti inaintea ochilor lor, casele lor vor fi jefuite si femeile lor necinstite.

2 Cronici 15:13 Si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Exodu 22:20 Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire.
https://www.google.ro/......https?/url

Sunt atat de benefice omenirii incat le-as da foc.

| doctorandus a răspuns:

Da, sunt benefice, in special faza cu pedeapsa pentru viol=casatoria si furia sfanta a lui Moise ca i-au lasat in viata pe pruncii de parte barbateasca. Iti dai seama ce nemernici de necredinciosi: din prea multa mila, au crutat bebelusii! Bine ca vorbea Moise cu Dumnezeu si a reparat aceasta greseala enorma.

| tasmania a răspuns (pentru Dumnezău):

Sa nu-ti pui la bataie posesiunile sufletesti, cand vorbesti asa - e neaparat necesar sa vorbesti in bataie de joc? Toti vom da seama de fapte, vorbe si ganduri; chit ca suntem atei sau crestini. Dumnezeu exista, chit ca suntem sau nu noi de acord cu treaba asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu trebuie interpretata de cine citeste ca asta e cauza aparitiei atator secte. Sunt actuale cele din Noul Testament.

| DigiMind explică (pentru anonim_4396):

Ok. Hai sa te intreb ceva: ucizi din placere?

| DigiMind explică (pentru RAY):

Majoritatea atrocitatilor si a tuturor faptelor reprobabile, comise in zilele noastre (chiar si in cele trecute), nu are de a face cu religia. Egoismul si dorinta de inavutire stau la baza acestor actiuni.

| DigiMind explică (pentru aliceinchains):

Iti inteleg cele spuse. Dar, spune tu, ce-i logic in lumea asta pentru tine nu poate fi total ilogic pentru altcineva?

| DigiMind explică (pentru LineGuide):

Nu prea inteleg despre ce succes vorbesti. Repetitia nu este intotdeauna mama invataturii.

| DigiMind explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Iti dau dreptate. Dar odata cu dreptatea pe care ti-o dau se naste o alta intrebare in mintea mea. De ce trebuie sa fie totul atat de alambicat, daca Biblia se vrea a fi considerata o carte de capatai?

| DigiMind explică (pentru Dumnezău):

Se poate considera omul o fiinta adusa pe Terra, si ajutata de "aducatori" pentru a beneficia de o viata buna? Am citit cateva carti despre asta, dar ar fi interesant de aflat si parerea ta.

| DigiMind explică (pentru GRs):

Bine, de acord. Dar, de ce nu postezi si invataturile care sunt benefice unui trai sanatos?

| DigiMind explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ma tem ca Noul Testament este mult mai neclar decat Vechiul Testament. Daca Noul Testament este de actualitate, atunci cum se face ca Vechiul Testament inca face parte din religie? Ciudat, nu?

| LineGuide a răspuns (pentru DigiMind):

Nu trebuie invatate, ci citite de multe ori pentru a ajunge la cheia rezolvarii si traducerii versetelor.Fiecare cuvant are un substrat.

| RAY a răspuns (pentru DigiMind):

Pai ce nu isi convine nu e legat de religie, atunci de ce spui ca ateismul are legatura cu stalin si hitler? aia care au comis crimele alea au fost crestinii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DigiMind):

Dragule daca sunt satanist nu sunt criminal ok?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru DigiMind):

Mulţi au părerea că Biblia este o carte greu de înţeles sau se contrazice din cauza ca diferite religii au interpretat-o în diferite feluri. Astfel cineva işi poate face o impresie negativă. Nu ştiu dacă tu ai avut posibilitatea de a citi personal Biblia şi să te familiarizezi cu conţinutul ei?
Dacă nu, îţi sugerez să o citeşti pentru a-ţi crea propria opinie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DigiMind):

Nu e ciudat e pentru comparatie la categoria asa nu.
Sunt unii care fac doctorandul in teologie si nu stiu tot, dar noi aici nu cred ca facem mare branza.

| DigiMind explică (pentru anonim_4396):

Esti satanist? Treaba ta. Te-am facut "criminal"? Nu, nu te-am facut. Deci, nu esti in stare sa discuti "cu substrat", atata totwinking Lasa-i pe ceilalti!

| DigiMind explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Am citit-o. Am citit-o cautand sa inteleg. Unele lucruri au fost clare, altele nu. Ce intelegi prin "posibilitatea de a o citi personal"? Poti citi ceva la modul impersonal, asa cum vrei tu sa dai de inteles? Biblia este dedicata unei singure religii, asa ca putem spune: "diferite religii au interpretat-o în diferite feluri", dupa cum lasi tu sa se inteleaga.
Biblia se poate citi "personal" de catre orice om de pe planeta asta! La fel cum se poate citi Coranul, sau Theravada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DigiMind):

Aha! Te refereai metaforic daca ucid si din placere? Atunci greseala mea am luat-o la propriulaughing. Daca vorbim metafgoric, da ucid din placere, daca vorbim la propriu NU.