| Octavian199 a întrebat:

Biblia o tine cu 'masculul e mai presus decat femela'? Aici include si oamenii

56 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pai cam la asta se referă, să fim serioși. Dacă ai adus vorba, să nu te prind că dai vina pe ceea ce spunem, că tu ai întrebat.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu dau vina, eu doar contrazic.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Deci.Este adevarat asta, ca femeia e mai prejos decat barbatul?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi Biblia este făcută ca să o citească omul, nu animalul.

| DeyCj a răspuns:

Păi da că „săracii" au uitat de hiene, unde femela domină masculul laughing).
Acest fapt se datorează unei prostii cum ca masculul este creația unui zeu, iar femela este creată din acel mascul laughing).
Prostii de doi bani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Barbatul e nr. 1 femeia e nr. 2 tu de ce crezi ca se spune ca femeia e pacatoasa pentru ca sangereaza si chiar asa e. Daca barbatul cade, cade si femeia cade si societatea cade tot.

| Octavian199 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Spune-i asta barbatului vaduvei negre rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Si barbatul ar sangera daca ar nastea.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„femeia e pacatoasa pentru ca sangereaza si chiar asa e. „
Tu realizezi măcar că menstruația este o funcție normală a unui corp feminin sănătos și că fără această funcție nu ne-am mai putea reproduce? Dacă nu era această sângerare tu nu mai erai aici!
Dar la ce să mă aștept, având în vedere că tu îți iei cunoștințele științifice și moralitatea dintr-o carte veche de peste 2 milenii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Lasa-i frate, ca ei vorbesc de oameni si dupa dau in animale. Oamenii astia nu au pic de logica + ca sunt pusi si pe cearta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da asa e ai dreptate, oamenii de genul acesta sunt dificili si greu de inteles.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vezi ca eu nu te-am jignit cu nimic da, eu doar mi-am spus parearea atat.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Iar eu ți-am prezentat un fapt, dacă tu te simți jignit cand cineva te corectează atunci ai o problema.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, nu am o problema e exact cum am spus femeia e pacatoasa e exact cum spcrie in Biblie.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Spune-i asta femeii care te-a cărat pe tine 9 luni în burtă!
Ți-am mai spus fără menstruație și în general fără un corp feminin tu nu mai erai, niciunul din noi nu mai era. Ideea că menstruația ar fi ceva impur este o credință veche și destul de populară la vremea respectivă. Un fenomen pe care oamenii nu îl puteau explica așa că inventau povești de genul că e vina lor că au făcut nu știu ce prostie să o merite. Încă o dovadă că biblia a fost scrisă de oameni nu de un zeu și că este doar o scriere a unor sălbatici primitivi și superstițioși și că nu avem niciun motiv să o luăm în serios!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Bine, bine, am inteles acum.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai vazut si parerea sa, dar sa nu crezi ca Dumnezeu nu exista, ca nu este asa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu in tot de-a una am crezut in Dumnezeu, nici o data nu am spus ca nu exista, ba din potriva EL daca vrea poate schimba lumea oricand si deja o face prin noi toti, deci da cred in continuare in Dumnezeu.
anonim14653876 spune ca nu exista dar se inseala copii sunt creatia lui si in Occident se vede ca lucruriile nu merg intr-o directie buna de loc https://www.youtube.com/watch?v=Bl0wWN8TLV0

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este bine ca nu te-ai lasat inselat. Cam asa sta treaba si cu Occidentul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai dreptate Occidentul si-a luat-o rau mai ales ca ei cand aud de Dumnezeu nici unul nu mai comenteaza nimic se sperie + ca oamenii aia nu au nici o bucurie ei de aia sunt reci.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Romania va ajunge ca Occidentul in viitor pentru ca lumea e intr-o continua schimbare adica vor veni vremuri si mai grele pentru ca profetiile se vor implini e doar o chestiune de timp. RO tara crestina cu atatea biserici si manastiri in timp peste generatii toate aceste constructii vor fii lasate in paragina si abandonate prabusinduse in final s-au le vor darama oamenii pentru a face loc altor cladiri https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Timpul rezolva tot, Dumnezeu isi va face dreptatea si e cat se poate de adevarat dovada e chiar Occidentul oamenii aia sunt pierduti sufleteste, nici nu ma mir de ce sunt reci + ca sunt si prosti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Vine sfarsitul in curand.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa e, acum serios vorbind chiar se intampla cand oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul, profetiile se implinesc e doar o chestiune de timp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Vine sfarsitul in curand." bucurate ca traiesti acele vremuri de pe urma, acele vremuri de final in care absolut nimic nu te mai poate surprinde nelegiuirea a ajuns la culme.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu ma pot bucura, dar motive de intristare sunt o multime. Un motiv ar fi ca cei slabi vor cadea datorita iluziilor stiintei si a multor astfel de chestii.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Am zis de femele, in general.Citeste frate intrebarea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

„Aici include si oamenii"

Da bine că nu ai pus niciun semn de punctuație. Deci nu mai acuza dacă nu ai pus. S-a înțeles altceva, altădată fi mai atent.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu se intelege 'Aici include si oameni '?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai pus niciun semn de punctuatie.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Si nu ai inteles?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Frate, altadata scrie cum trebuie in intrebare. Nu am inteles din moment ce ai uitat sa punctezi corespunzator. Nu ma mai intreba asa ceva, ca tot la fel o sa iti raspund, si nu rezolvam nimic.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

'Biblia o tine cu 'masculul e mai presus decat femela'? Aici include si oamenii', cam greu, nu? Fara puct sau cu, tot aia e.Sau nu stii sa citesti daca nu apare acel punct? Vezi ca te faci de ras ocolind subiectul. Acum o dai la intors ca nu ai inteles intrebarea rolling on the floorAsta ca sa justifici raspunsul tau la intrebarea mea.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu se vede semnul intrebarii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

#Facepalm. Esti imposibil...

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Facepalm?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din Biblie se poate deduce contrariul. Dumnezeu a creat femeia ca ajutor potrivit pentru bărbat.Cine are nevoie de ajutor? Cineva care nu se descurca de unul singur.Un prooroc,nu-mi amintesc care,in timpul când proorocea a auzit plansete si vaiete si se întreba :oare naște vreun bărbat?
Debora ii spune lui Barac din partea Domnului:"Iată porunca pe care a dat-o Domnul,Dumnezeul lui Israel :' Du-te,îndreptate spre muntele Taborului,si ia cu tine zece mii de oameni din copiii lui Neftali si din copiii lui Zabulon; voi trage spre tine, la pârâul Chison,pe Sisera, capetenia oștirii lui Iabin, împreună cu carale si ostile lui, si-l voi da in mâinile tale.'
Barac i-a zis :'Daca vii tu cu mine, ma voi duce; dar daca nu vii cu mine, nu ma voi duce.'
Ea a răspuns:Voi merge cu tine; dar nu vei avea slava in calea pe care mergi caci Domnul va da pe Sisera in mâinile unei femei."
Si Debora s-a sculat si s-a dus cu Barac la Chedes". Judecători 4/6-9.
Judecăți singuri care este diferența dintre bărbat si femeie, pe baza versetelor de mai sus.
Mai mult Dumnezeu a ales ca fiul sau Isus sa se nască din femeie.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Păi dar Iisus nu putea veni pe lumea asta printr-un bărbat. Mai am ceva de spus Ana și anume Geneza 3: 16.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Celcestietot,Biblia afirma ca in fata lui Dumnezeu toți oamenii sunt la fel, atât bărbații cat si femeile.
Tot Biblia mai afirma următoarele: Petru 3/15, 16:"Sa credeți ca îndelungă răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris si preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea data lui, când vorbește despre lucrurile acestea.In ele sunt unele lucruri grele de înțeles pe care cei neștiutori si nestatornici le răstălmăcesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor."

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

,,Celcestietot,Biblia afirma ca in fata lui Dumnezeu toți oamenii sunt la fel, atât bărbații cat si femeile.'' -> Daca tu imi dai citat cu vorba lui Dumnezeu cum ca barbatii si femeile ar fi egali, promit ca o sa iau in considerare asa ceva. Atata timp cat Dumnezeu nu a rupt blestemul, tot asa ramane, nu o sa fie schimbat. Acum vorbesc de religie, nu despre credintele mele, nu ma intelege gresit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ana nu te supara dar ce varsta ai?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si apropo, nu le-am rastalmacit, eu am scris exact ce scrie acolo, nu altceva. Daca asta ar fi parerea ta gresita despre mine, treaba ta, dar asa scrie in Biblie, nu scrie cum ca suntem egali. Repet, daca scrie, da-mi citat cum ca spune clar sau ca asa ar reiesi. Pana acum, tu ai rastalmacit Biblia, nu eu. Dovedeste-mi ca ma insel.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Geneza 1/27, 28: "Dumnezeu a făcut pe om după chipul Sau, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească si parte femeiasca i-a făcut.
Dumnezeu i-a binecuvântat,si Dumnezeu le-a zis: 'Creșteți,inmultiti-va, umpleți pământul, si supuneti-l; si stăpâniți peste peștii marii, peste păsările cerului, si peste orice viețuitoare care se mișca pe pământ. După dumneata bărbatul trebuie sa stăpânească peste femeie cum stăpânește peste celelalte vietăți? Adam nu a păcătuit la fel ca si Eva? Daca Dumnezeu a spus așa, știa ca bărbatul v-a ajunge sa se creadă mai presus de femeie si asta s-a si întâmplat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu ti-ai dat raspuns singura chiar tie mai uitate o data.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu draga Ana, Dumnezeu a blestemat pe fiecare in parte, pe cei 3. Hai ca dau citatele, ca individual se pare ca nu se intelege :

Geneza 3 :

********PENTRU SARPE :

,, 14. Zis-a Domnul Dumnezeu către şarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele şi între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăşti şi ţărână să mănânci în toate zilele vieţii tale!
15. Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". ''

********PENTRU FEMEIE - EVA :

,, 16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni". ''

********PENTRU OM/BARBAT/ADAM :

,, 17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale şi ai mâncat din pomul din care ţi-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!
18. Spini şi pălămidă îţi va rodi el şi te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. Cu sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce". ''

Cuvintele cheie in caz ca nu te-ai prins :

-,, atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni''

BARBATUL A FOST FACUT DUPA CHIPUL LUI DUMNEZEU, A FOST FACUT PRIMUL SI FEMEIA DUPA CREAREA BARBATULUI, IAR ACEASTA A FOST FACUTA DIN BARBAT, PENTRU EL CA SI AJUTOR, DECI ADAM DOMINA, NU FEMEIA. VREI CITAT SI LA ASA CEVA?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Marcu 10/6-9." Dar de la începutul lumii, 'Dumnezeu i-a făcut parte bărbătească si parte femeiasca.
De aceea v-a lăsa omul pe tatăl sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta-sa.
Si cei doi vor fi un singur trup'.Așa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup.
Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul sa nu despartă."
Citește si 1 Corintieni 7/3-5

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Le stiam pe acestea pe care mi le-ai dat, dar multumesc oricum.

,, Marcu 10/6-9'' -> Aici se refera la facerea unui copil, nu la autoritate.

,, Corintieni 7/3-5'' -> Aici se refera la datoria intima fata de sot sau de sotie, nu la autoritate.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

2Petru 1/20, 21 : "Fiindcă mai întâi de toate, sa știți ca nici o proorocie din Scriptura nu se tâlcuiește singura.
Caci nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânați de Duhul Sfânt."
Ce scrie in Geneza 3/16 nu are trimitere in Biblia Cornilescu nicăieri cu privire la stăpânirea asupra femeii.Este singurul loc 3/16 unde apare cuvântul stăpân peste femeie.
In Apocalipsa Dumnezeu înfățișează Biserica cu o femeie. Apocalipsa 12/1.
In toată Biblia nu găsim exemple de soți - sotii in care soțul sa stăpânească peste femeie.
Avram in Egipt Geneza 12/13:" Spune,rogu-te, ca ești sora mea,ca să-mi meargă bine din pricina ta, si sufletul meu da trăiască datorita tie."Avram a rugat pe Sara si nu i-a impus ca un stăpân.
La fel părinții lui Samuel macar ca Penina o necăjea pe Ana, Elcana nu a pus-o la punct pe Penina, ci mai degrabă căuta sa ii aline suferință Anei.
Singurul caz in care bărbatul a stăpânit peste femeie din Biblie este Levitul care si-a luat țiitoarea si le-a adus-o afara la barbatii beneamiti.Si știți ce a urmat.
Biserica este trupul lui Hristos si nu clădirea unde are loc adunarea creștinilor. Dintotdeauna au fost si femei care au proorocit, in adunare si nu acasă bărbatului.In biserica adventista exista si femei diaconi, darurile Duhului Sfânt sunt si pentru femei nu numai pentru bărbați.In faptele apostolilor erau patru surori care prooroceau.Indemnul Bibliei este ca bărbatul să-și iubească sotia cum iubește Isus Biserica, Isus spune ca cine vrea sa fie mai mare sa fie slujitorul tuturor, aici intra si femeile, creștinii sunt considerați de biblie copii ai lui Dumnezeu deci frați in credință, aici intra si femeile.Cum poti fi frate cu o femeie daca stăpânești peste ea?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

„Ce scrie in Geneza 3/16 nu are trimitere in Biblia Cornilescu nicăieri cu privire la stăpânirea asupra femeii" -> Eu nici nu citesc de la Cornilescu că o înțeleg aproape pe toată singur, că nu este greu. Am citat din Biblia normala, nu din a lui.

„Apocalipsa 12/1.
In toată Biblia nu găsim exemple de soți - sotii in care soțul sa stăpânească peste femeie." -> Păi dar nu există, deoarece este o metafora, și nu putea fi asemuita cu un bărbat, că bărbatul nu poate naște.

„Avram in Egipt Geneza 12/13" și părinții lui Samuel -> Nu am spus că nu trebuie să te comporți frumos cu o femeie, am spus că așa spune blestemul și că nu a fost sau este rupt încă.

„Cum poti fi frate cu o femeie daca stăpânești peste ea?" -> Eu nu mă refeream la violența fizică, și la autoritate. Fiecare situație diferă, nu mai stau să dau exemple.

| FreddieM a răspuns:

Fara suparare oameni buni dar se pare ca sunteti mai prosti decat comunistii anti occident. Ce treaba are religia cu starea unei natiuni? Credinta e absolut personala si optionala, fratilor. Si occidentalii cred doar ca nu se lauda. Vai de steaua noastra, sarmani indobitociti.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Comentariul tău arat cât de "inteligent" ești... pleacă de aici și du-te la cei asemenea ție.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu o tineti ca barbatul(masculul e mai presus decat femeia(femela)?

| chuckmanson a răspuns:

Nu e clar?
1 Corinteni 11:7-9 7. Bărbatul nu este dator sa-și acopere capul, pentru ca el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.8. In adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; 9. și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

| Octavian199 explică (pentru chuckmanson):

Oare se crede si masculul vaduvei negre? Poate se crede, dar in burta ei rolling on the floor

| marcelcuceritorul a răspuns:

Desigur putem să luăm cuvânt cu cuvânt ce e scris în biblie și să considerăm bărbații superiori femeilor sau putem să gândim singuri ocazional, să ne deschidem ochii și să ne facem o părere proprie care cel mai probabil va fi că bărbatul îi este egal femeii.