| 1Hekate1 a întrebat:

Biblia Ortodoxa, Facere, capitol 1:
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.

Capitolul 2:
5.Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, şi a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
9. Şi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului.

Deci, conform bibliei pomii au aparut in ziua a3a sau in a7-a dupa ce a fost facut omul?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Facerea 2:5, 6:"Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului"

Vrea sa spuna ca tot ce a creat Dumnezeu a facut pentru om. Adam avea sa lucreze si nu sa stea degeaba. Dumnezeu nu avea nevoie de ajutorul lui Adam ca sa creeze plante si sa le faca sa creasca.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Au aparut in ziua 3, in a 7-ea e vorba de gradina Edenului.

| 1Hekate1 explică (pentru Wr3nch):

Citeste mai atent versetul 5 capitolul 2 "nu se afla nici un copăcel, pentru ca (...) nu era nimeni ca să lucreze pamantul"

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Sunt 2 perspective diferite, nu e o linie continua

| 1Hekate1 explică (pentru CostinAlamariu):

S-a mai zis asta, si le am explicat si celorlalti ca stiu ca nu este linie continua, dar in cap2 e o exprimare din care mai de graba se intelege ca au fost facuti dupa. oricum, am vorbit deja asta cu cel caruia i-am dat funda

| Meme10Memu a răspuns:

Capitolul 2 incepe cu o scurta istorie la capitolul 1. Capitolul 2 e completare la capitolul 1. Daca ai fi citit atent ai fi observat cum incepe capitolul 2: 1-4:"Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor.
2. Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3. Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.
4. Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul."

| 1Hekate1 explică (pentru Meme10Memu):

Stiu ca este istoria capitolului 1, dar scrie ca nu putea sa faca copacii pentru ca nu era omul care sa i lucreze

| 1Hekate1 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu prea reiese asta din exprimarea din biblie, dar e plauzibil raspunsul. Mersi!

| Meme10Memu a răspuns (pentru 1Hekate1):

Se pare ca se refera la zona geografica unde avea sa pregateasca Dumnezeu gradina Edenului.

Inainte de Adam au fost facute animalele inclusiv girafele. Daca nu era nici un pom nu avea unde sa-si ridice capul girafa.

Biblia nu intra in multe detalii. Cine vrea sa ia in deradere Biblia poate sa completeze ei cu versiuni batjocoritoare insa spre pierderea lor stiind ca fara un Dumnezeu omul e doar un animal care moare ca orice alt animal.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 1Hekate1):

Facerea 2:5, 6:"Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului"

Vrea sa spuna ca tot ce a creat Dumnezeu a facut pentru om. Adam avea sa lucreze si nu sa stea degeaba. Dumnezeu nu avea nevoie de ajutorul lui Adam ca sa creeze plante si sa le faca sa creasca.

| Digikey a răspuns:

Logica si religie nu au ce cauta in aceeasi propozitie.