| lolium a întrebat:

Biblia:"sa nu obosim in facerea binelui, caci la vremea potrivita, vom secera, daca nu vom cadea de oboseala "
ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| Tomanecre a răspuns:

Parerea mea este ca daca vrei sa faci un bine... Fa bine si te lasa de religie si de alte minciuni periculoase pentru mintea si sufletul tau!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca vrei sa faci un bine, il faci! Fara a te gandi la consecinte, fara a te gandi la ce scrie in Biblie sau la ce vrea Domnul. happy Fara interes, de nici un fel: spiritual, moral, financiar, etc.

| Mădă0611 a răspuns:

In verset nu se cere sa nu faci bine pentru a nu obosi fizic, ci sa nu obositi psihic atunci cand faci bine. De obicei, cand faci ceva ce iti place nu obosesti psihic, pici cand obosesti fizic, atat. Si apoi, bineinteles, se vorbeste de rasplata, cum altfel? Rasplata sau pedeapsa. laughing

| kira30 a răspuns (pentru Tomanecre):

Suflet? Esti ateu/atee?

| Mikhtarian a răspuns:

E ceva de genul : fac bine ca asa trebuie, nu.
Faci un bine ca simti nevoia de a-ti ajuta aproapele.

| Tomanecre a răspuns (pentru kira30):

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

E cum dresezi un caine ii dai rasplata sau il pedepsesti dupa faptelaughing Dar nu suntem noi tot niste animale? Trebuie sa fim dresati!laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum sunteti animale? :O Parca erati pui de zei si ateii erau jignitori si magari cand spuneau ca sunteti animale.

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dreseaza oamenii cum sa gandeasca." - Arthur Schopenhauer

"You can easily judge the character of a man by how he treats those who can do nothing for him." - Malcolm S. Forbes.

If you know what I mean whistling
A iesit rima, pam pam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

DA Sunte toti animale sau mai bine zis fratii maimutelor! Singurul lucru care ne deosebeste de acestea este faptul ca ne-am creat singuri o jungla a noastra in care sa convietuim! Tu esti un animal corect?

| kira30 a răspuns (pentru Tomanecre):

Si de ce vorbesti despre suflet?

| Tomanecre a răspuns (pentru kira30):

Pentru ca sufletul nu este monopolul celor care vorbesc despre el in mod mincinos, cum este religia, ci este o realitate de care se procupa diferite discipline ale STIINTEI, ca de exempli psihiatria si psihologia.
Ma tot intreb ce nivel de cultura poate avea o femeie de 30 de ani care nici macar atat nu stie?
Vezi ce face din tine religia bazata pe credinta, adica NESTIINTA?
O credincioasa, adica una care nu STIE nimic da crede totul a proasta.
Si ne mai miram ca Romania este cea mai inapoiata tara din UE!

| danay72 a răspuns:

Daca continuam sa facem binele vom avea parte de multe binecuvantari, in prezent dar si in viitor.Iar acest verset indeamna la perseverenta, pentru ca nu e usor sa faci binele intr-o lume rea.