| anonim_4396 a întrebat:

Biblia-si-stiinta—Daca suntem doar materie, atunci cum se explica logosul divin sau mişcarea din ea(materie)? ".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor" (Geneza 1:1-2)

Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da.
Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda.
Lumina se mișcă? Bu-hu-hu! fantomee.
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând.
Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×
Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață"
Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Cand esti prost este ca atunci cand esti mort, nu te doare pe tine, ii doare pe cei de langa tine.

133 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand nu intelegi știința incearca religia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă ai înțeles-o tu, răspunde la una din întrebări, deșteptule!
Tu fă gălăgie, eu fac liniște în continuare
winking

| RKBlue a răspuns:

Acum ce?
Te rog numai atat.Nu iti mai fa niciun vaccin.
Nu mai lua medicamente cand esti bolnav.
Nu te mai du la doctor.
Nu mai condu masina(daca ai), nu te mai urca in nicio masina, in niciun autobuz, tren, avion, etc
Pleaca de acasa si du-te in padure.Simplu.
Nu iti place stiinta, atunci de ce folosesti lucruri create cu ajutorul stiintei? Lucruri care au fost perfectionate cu ajutorul stiintei?
Si nu spune nu stiu ce.E culmea ipocriziei.
Da, poate ca stiinta nu are toate raspunsurile, dar macar iti da raspunsuri.
Aduce-ti nu stiu ce bazaconii din biblie si aveti pretentia ca orice om sa si creada."Biblia spunea de mult cum trebuie construita o masina, dar nu am stiut sa interpretam corect"
Nu e ciudat cum Biblia are mereu raspunsul, exact dupa ce a fost descoperit de stiinta?
Fiecare crede in ce vrea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagi altora pe gat povestile cu zane.

| Algo098 a răspuns:

".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor"
= poveste fara valoare de intrebuintare

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da."
= Visele in acel caz corespund cu imaginea perceputa folosind celelalte simturi, nu e comparabil cu visul unui om obisnuit, deci nu e nici o problema.

"Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda."
= E fantezie.

"Lumina se mișcă?
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând."
= Biblia nu e carte stiintifica care sa se verifice practic, e doar fantezie.

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×"
= E un nonsens. Aparatul foto antic nu are nevoie de curent, pentru ca functioneaza pe alt principiu, iar aparatul digital fara curent nu face nimic.

"Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață" "
= fantezie, poveste, legenda.

"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"
= Dz e o inventie inutila, o fantezie fara rost. Nu are cum sa ajute pe nimeni cu nimic, e doar amagire. E un mod de a vedea deformat lucrurile, un mod de a suprapune fantezia peste realitate.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii orbi din nastere au vise?

Visele sunt generate de subconstient nu de vedere. E asa greu sa intrebi un orb daca viseaza?

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?"

Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Păi, una la mână, negațiile alea de la început nu au nicio treabă cu ce vorbim noi aici.

"Nu iti place stiinta, atunci de ce folosesti lucruri create cu ajutorul stiintei?"

Doi la mână, îmi place știința și folosesc lucruri create cu ajutorul religiei, în niciun caz de știință. Sunt lucruri care au fost scrise în biblie înainte ca știinta să le descopere.

"Da, poate ca stiinta nu are toate raspunsurile"

Mulțumesc că nu ești destul de ipocrit să spui că știința le știe pe toate.

"Aduce-ti nu stiu ce bazaconii din biblie si aveti pretentia ca orice om sa si creada."

Eu cred că invers.Cine și la cine a intrat pe domeniul cui? Nu tu ai intrat pe domeniul religiei? Cine trebuie să se retragă, eu sau tu?
Când o să intru pe domeniul tău, atunci să faci gura mare.
Faptul că într-o carte scrie niște adevăruri reale(nu povești), te intrigă?

"Nu e ciudat cum Biblia are mereu raspunsul, exact dupa ce a fost descoperit de stiinta?"

Chiar așa? Parcă spuneai că scrierile sunt foarte vechi de 2000 de ani? De ce în aceste scrieri se găsesc lucruri descoperite mult mai târziu?

"Fiecare crede in ce vrea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagi altora pe gat povestile cu zane."

"Lumina se mișcă" Asta e poveste cu zane?
Ești liber să crezi ce vrei.Am zis eu ceva de crezut și necrezut?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ca Biblia a fost scris acum cateva mii de ani.
Nu am agreat ca si spune lucruri adevarate.
Nicaieri nu crie aproape nimic ce are legatura cu stiinta, si unde scrie, erau destui oameni de stiinta care sustineau acele lucruri, fara sa fie cu Biblia in frunte.
Unde scrie in Biblie de atractia gravitationala?
Unde sunt lucrurile legate de chimie? Comportament uman?
A, da, am uitat.Nu sunt.
Unii crestini incearca sa-i convinga pe altii spunand ca in Biblie se gasesc raspunsuri la orice.Cand le pui o intrebare si sa iti dea raspunsul, iti spun ceva care nu are legatura, dar iti spun ca trebuie sa interpretezi.

Si unde in Biblie spune ceva de lumina si ca se misca?(nu, serios, unde spune? Nu gasesc pe net)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

" Sunt lucruri care au fost scrise în biblie înainte ca știinta să le descopere."

Zi ma ca esti troll ce spanac.

Sau poate ne spui ce scrie in biblie despre procesoarele de calculatoare. Sau poate despre motorul cu combustie happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor"
= poveste fara valoare de intrebuintare

Da, faptul că un duh se "mișcă" n-are nicio valoare pentru tine, ca și lumina care "se mișcă" de altfel. Error.

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da."
= Visele in acel caz corespund cu imaginea perceputa folosind celelalte simturi, nu e comparabil cu visul unui om obisnuit, deci nu e nici o problema."

Ești pe afara cu subiectul.Cum îți explici lumina percepută de acesta(orbul) în timpul viselor într-un trup întunecos?

"Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda."
= E fantezie."= ipocriziewinking

Error Error

"Lumina se mișcă?
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând."
= Biblia nu e carte stiintifica care sa se verifice practic, e doar fantezie."

Error Error

""Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×"
= E un nonsens. Aparatul foto antic nu are nevoie de curent, pentru ca functioneaza pe alt principiu, iar aparatul digital fara curent nu face nimic."

Pe ce principiu se bazeaza, deșteptule? Sau vorbești ca să te afli în treaba?

Aparat digital fără curent= LOL...Acest aparat se diferenţiază prin modul în care captează, memorează şi prelucrează imaginile fotografice. Dacă nu chiar a apărut unul între timp care funcțiinează fără sursă de curent. Vreau și eu unul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Vrei să scrie în biblie și cum a apărut Dumenzeu? Sau vrei să îi iei tu locul?

Dacă pentru tine "lumina se mișcă" din biblie e nonsens, înseamnă că ești paralel cu știința. Succes cu suc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Visele sunt generate de subconstient nu de vedere."

Nu, eu nu știam asta, de aia am pus imediat întrebarea "Creierul uman poate să aprindă un bec? ". Crezi ca ai de a face cu un plecă vino?

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?"
Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?

LOL LOL LOL Da, au apărut și extratereștrii între timp.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am intrebat unde, in cartea aia de povesti, scrie ceva de lumina. Unde?
Daca nu dai un citat, inseamna ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Și dacă îți dau, crezi?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu.
Dar daca nu dai exemple exacte, textul si ideile tale nu au valoare.
Sorry.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cu microprocesoarele din biblie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Să nu aibă! Dacă nu rezolvă problema nimănui...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Șezi cuminte.

| Ineys a răspuns:

Ce-ai fumat maestre? Da si mie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Serviți, vă rog!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cu microprocesoarele din biblie. Nu e ca si cum nu ai avea raspuns si ai recunoaste ca te a batut stiinta si de aia ai ajuns la religie nu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre motoarele de avioane in biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre GPS in biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre aparatele de RMN in biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre aparitia internetului in biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre undele radio in biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre folosirea freonulul pentru constructia de frigidere in biblie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Curios lucru ca au existat numerosi oameni de stiinta geniali si religiosi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asa si? Sa nu imi zici tu ca eu descoperit in biblie formule fizice, chimice etc

| Helper07 a răspuns:

Cand unul ataca ideea altuia, celalalt riposteaza si tot asa. Chiar si cand se vede ca unul a gresit, acesta nu va renunta la crezul sau. Nu e neaparat vorba de ce crez e adevarat, e vorba ca omului nu-i place sa recunoasca ca a gresit, se crede prea bun. Insa cei mai de succes oameni sunt aceia care au invatat din greseli, iar acestia n ar fi invatat din ele daca n ar fi acceptat ca au gresit. Gandeste te ca oamenilor li s-a parut o nebunie ideea de a zbura cu o masinarie de metal pana n-au vazut cu ochii lor.
In 1Corinteni 1:17-32 ni se vorbeste despre intelepciunea oamenilor si intelepciunea lui Dumnezeu, si ni se spune ca intelepciunea lui Dumnezeu este o nebunie pentru oameni si totusi "nebunia" lui Dumnezeu este mai inteleapta decat oamenii. Daca oamenii nu-l inteleg pe Dumnezeu, cum vrei sa-i inteleaga intelepciunea? Esti tu mai bun decat un ateu procedand la fel ca acesta? Sa-i arunci in fata argumentul vrednic de crezare pentru tine si sa spui ca e ca tine si cu asta basta? Chiar daca e adevarat, nu asa se procedeaza daca vrei sa-i convingi pe altii. Daca vrei cearta si neintelegere, si sa pui un raspuns favorit pe acela care te avantajeaza, atunci continua. Dar pana la urma la ce-ti foloseste cearta si sa le arati altora ca ai dreptate chiar daca ei nu sunt de acord? I-ai schimbat cu ceva? Mai important: Ai schimbat ceva? A avut intrebarea ta vreun rost? Isus a spus:
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel".
A oferi intelegere si interes pentru opiniile altora, chiar daca nu esti de acord cu ele, ii face pe oameni mai receptivi, si mai deschisi spre a te asculta si a-ti lua raspunsurile in considerare. Sper ca te-am ajutat sa procedezi corect ca sa nu obtii opusul la ceea ce probabil iti doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știi măcar de ce sunt împotriviri?
Poți să faci diferența dintre bine/rău, prost/deștept, fakenews/truenews, adevărat/fals?
Poți?

Individul ăsta a spus adevărul aici?
Suntcurios:
"Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?"

Dacă e fals, de ce să îi dau dreptate?
Lumina și întunericul nu pot sta împreună, corect?
Cine are lumină aici, eu sau el?

Nu poți..Isus, Einstein, Newton, Socrate smd. toti au fost luați peste picior la început, apoi pupați în. (zii că nu e așa?)
Chiar, de Socrate ceva. Știi ce sfârșit a avut omul ăsta care a contribuit mult în dezvoltarea umanitații?
Sau nenea de la colț care a descoperit leacul bolii... din greșeală, ca după să obțină alții titluri pe invenția lui. Nicolae Paulescu, la fel, mare om.