| anonim_4396 a întrebat:

Biblia-si-stiinta–Este Universul plat, sferic sau în formă de şa?
Cum explicați forma universului potrivit cu versetul următor:
Isaia 42:5
"Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care a făcut cerurile și le-a întins."

Aici linkul pentru pers. paralele cu geometria si știința:
https://www.scientia.ro/......sului.html

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblia nu este o carte de astronomie, desi nu vad rostul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray, Nu este o carte astronomică, cu siguranță, altfel ai vedea pe majoritatea creștinilor de aici iscusiți în astronomie, desi nu e imposibil să crezi și asta.
Aici sunt doar niște date informative care oferă niște răspunsuri simple, logice, fără ecuații, teoreme, și alte minuni care țin de știință.

Pe partea de biblie ai răspunsul
Pe partea de știintă ai formule+răspunsul

Deci, ca sa lămurim.
Biblia nu are toate răspunsurile, ca și Știința de altfel, dar are suficient cât să îți ajungă dimineata, la pranz si seara, și să trăiești, să te bucuri de viață, sa cunoști.
Știinta, după cum vezi aici, umple golul informațiilor lipsă din biblie. Sper să înțelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci, anul 2020. Cei mai mari oameni de stiinta care si au dedicat viata studierii universului nu au un raspuns la intrebarea asta. De ce ar trebui sa ne raportam in contextul asta la scrierile unor ciobani de acum 2000 ani care probabil nici nu au iesit din satul lor si pentru care si stersul la fund era un mister?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

De ce?
Uite unul din răspunsuri:
Iov 38:22, 23
Ai ajuns tu până la cămările* zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei,
pe care* le păstrez pentru vremurile de strâmtorare, pentru zilele de război şi de bătălie?

Aceasta profetie a inceput sa fie implinita spre sfarsitul anilor 1900 atunci cand un tânăr fermier din Vermont, a facut prima microfotografie a unei fulgii de zapada
(O profeție ascunsa de privirile publicului cadou pentru tine)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce profetie?
Niste intrebari inseamna profetie?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ești pierdut în spațiu, crede-mă.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi unde e profetia in intrebarile alea...

| Celcestietot a răspuns:

Biblia spune că Universul se află în continuă expansiune, nu țin minte să fi văzut vreun verset cu referire la forma spațiului nostru. Să presupunem că este un spatiu infinit pentru om, acesta neputând să îi descopere limitele niciodată (probabil), dar importantă este forma la momentul de față a ceea ce s-a numit singularitate. Posibil ca Universul să aibă formă clastică.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

E nevoie de mai multa intelegere a oamenilor, mai multă conștientizare.
Răspunsul este în mai multe locuri din Vechiul Testament, dar și în Noul câteva.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil. 2d fiind privit din exterior, dar 3d atunci cand esti inauntru? Oglinda turnata?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Oglinda turnată" este doar o referire la acesta, dar nu țintește spre răspunsul la întrebare. Legat de lumile dimensionale, nu despre asta e vorba aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

O formă pătrată, că plană nu are cum?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Când zice: "Cerurile se vor strânge ca un sul", forma inițială care a fost?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un fel de contracție a cerului, iar in aceste versete se face referire doar la o parte a Universului, deci nu ar putea fi aceasta forma.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Știința recunoaște trei variante posibile, dintre care una e cea corecta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Tunel?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ups..am omis răspunsul tău.Sorry my friend.
Sunt trei variante posibile prin știinta iar una e biblică.

Universul este plat, sferic sau în formă de șa. Care dintre acestea pare să fie cea reală?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Np, bro.

Da, tunel, palnie, la asta ma gandesc. Dar ar putea fi si de sa.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Realitatea e alta.Se pare că universul creat este în formă plată.Se explică prin mai multe versete ca "voi strănge cerurile ca un sul" (simbolic este vorba despre altceva acolo, dar sulul e plat și este atribuit universului)
Sau "am întins cerurile" (poate înseamna aici și forma de șa, dar dupa dă erori în altă parte) Deci, da, forma plata, o ipoteză acceptată chiar de știință.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate.