| buhuhu a întrebat:

Biblia spune ca adam si eva au avut copii si s-au inmultit. ceea ce nu inteleg eu, e cum s-au inmultit dupa ce au avut copii...fratii intre ei? adica frate cu sora au facut un copil?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Tu mai crezi in basmele din Biblie?

| MMihai a răspuns:

Se pare că da, și de aceia eu prefer să mă gândesc la ceva evoluționist... că nu îmi place treaba cu incest-urile.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu frate cu mama si sora cu tata amin

| VladimirPutin a răspuns:

Nu fratele cu sora ci fiu cu mama
e științific confirmat

| Bunicul62 a răspuns (pentru VladimirPutin):

Dacă vezi că nu te poţi concentra şi înveţi greu carte, citeşti, dar nu ştii
ce-ai citit, este de la vrăji.
Faza I:
Se face o săptămână post + Spovedanie + Împărtăşanie.
Zilnic iei dimineaţa pe nemâncate Anafură + Agheasmă şi te ungi cu
Agheasmă pe faţă.
De 3 ori pe zi zici rugăciuni zilnic.
Zilnic faci 19 mătănii: 10 mătănii pentru cele 10 Porunci dumnezeieşti
şi 9 mătănii pentru cele 9 Fericiri, pe care făgăduieşti să le împlineşti
înaintea Lui Dumnezeu în viaţa pământească.
Nu lipsi de la Sf. Liturghie.
Dezlegarea o faci prin Rugăciuni + post negru.
Luni: Ţine post negru fiul/fiica până la ora 24 + rugăciuni.
În timpul zilei; rugăciuni zilnic + Tatăl nostru spus cât mai des + 19
mătănii.
Seara: Aprinzi 7 lumânări aşezate liniar şi citeşti Ac. Sf. Arhangheli
Mihail şi Gavriil. După fiecare rugăciune şi după fiecare icos zici:
Dezleagă, Doamne mintea, atenţia şi priceperea care mi-au fost legate,
deschide-mi mintea la carte şi ajută-mă să învăţ cu uşurinţă.
Vineri: Ţine post negru până la ora 24 mama copilului şi face 40
mătănii + rugăciuni.
În timpul zilei: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru spus cât mai des.
Seara: Aprinde 9 lumânări aşezate Cruce + Ac. Mântuitorului. După
fiecare icos spune rugăciuni de cerere.
Cine nu are Acatistier, în locul Acatistului va spune de 9 ori Tatăl
nostru şi după fiecare zice şi R. de cerere.
În cazuri mai grele, merge la Preot ca să-i citească Moliftele Sf. Vasile.
Pentru aceasta ţine post negru copilul, mama copilului şi posteşte şi
Preotul. Dacă ai mâncat, rugăciunea nu este puternică.
După vindecare, duci la Altar o Liturghie Vii, cu dar de mulţumire.

| VladimirPutin a răspuns (pentru Bunicul62):

Frate lasă-mă cu religia ta
eu am spus că așa este nu mai eram nici noi astăzi dacă nu se reproducea cu mă-sa

| Bunicul62 a răspuns (pentru VladimirPutin):

CătăUK a răspuns (pentru Bunicul62):
Frate lasă-mă cu religia ta
eu am spus că așa este nu mai eram nici noi astăzi dacă nu se reproducea cu mă-sa

Eu din cite vad am postat la "Categorii > Religie" nu am venit peste tine la T/A

| VladimirPutin a răspuns (pentru Bunicul62):

La comentariul meu ai răspuns cu argumente aiurea
Ce treabă are că învăț sau nu cu ce-ai scris tu acolo? și subiectul era altu

| Bunicul62 a răspuns (pentru VladimirPutin):

CătăUK
Nu fratele cu sora ci fiu cu mama
e științific confirmat
?

| VladimirPutin a răspuns (pentru Bunicul62):

Da și tu ai început să enumeri o grămadă de tâmpenii

| Bunicul62 a răspuns (pentru VladimirPutin):

Da rezultate 100% ce am scris de 2000 de ani

| VladimirPutin a răspuns (pentru Bunicul62):

Ești prea îndoctrinat

| AliceThai a răspuns:

Pe scurt: da happy

| MrRava13 a răspuns:

Inca un exemplu in care biblia te induce in eroare! e un lucru pe care unii dintre noi nu le putem explica dar (eu) cred ca noi, de fapt ne tragem din maimute!
de ce? simplu:atatea feluri de oameni(negru, albi, mici, de alta culoare sau nu mai stiu ce) sunt foarte multe maimute care se diferentiaza intre ele si multe si mai multe.
Astea sunt lucruri deja explicate de cercetatori! dar fiecare e cu credinta, eu nu spun ca nu cred in D-zeu, dar in legatura cu asta nu's de acord cu asta!
PEACE!

| Urzi23 a răspuns (pentru MrRava13):

Multi ateisti incep prin a sugera ca ateismul ar fi un fel de `orientare` intelectuala… asa cum homosexualitatea ar constitui o legitima orientare sexuala (hence tendinta multora dintre acestia de a simpatiza cu homosexualii, ceea ce nu este evident de inteles decat vizavi de demersurile discriminative ale unor oameni pretins religiosi. Este interesant ca ateistii nu au niciun cuvant de spus de saraci, bolnavi, batrani, handicapati, analfabeti, victime ale violentelor, abuzurilor etc… minoritati parca mult mai defavorizate decat homosexualii). Desigur, in afara identificarii genei care determina ateismul, suntem lasati cu impresia ca `asa ar fi ei`… si ca nu cumva ar fi vorba de o optiune

| alina58 a răspuns (pentru MrRava13):

Da, unii oameni se comporta ca animalele. Dar, asta nu inseamna ca suntem maimute!

| MrRava13 a răspuns (pentru alina58):

Nu ma refeream la faptul ca suntem maimute(exceptand pe aia mai inculti) dar ma refer ca noi poate chiar ne tragem din maimute!

| alina58 a răspuns (pentru MrRava13):

Pai atunci imi poti spune si mie maimutele cine le-a creat?

| MrRava13 a răspuns (pentru alina58):

Dumnezeu!, iar din ele, prin evolutie, am aparut noi(Parerea mea)

| alina58 a răspuns (pentru MrRava13):

Dar nu crezi ca daca Dumnezeu s-a obosit sa creeze maimutele, s-ar fi obosit sa creeze si oameni, care sunt mult mai importanti ca animalele?

| MrRava13 a răspuns (pentru alina58):

Nu cred ca Dumnezeu ar fi putut crea oamenii asa(din prima), poate a avut nevoie de animale intr-o anumita masura...Ca sa evolueze...Momentan niciunu nu stim ce si cum.doar ne dam cu parerea

| alina58 a răspuns (pentru MrRava13):

De ce nu? Crezi ca daca a fost atat de destept sa creeze animalele, plantele nu ar fi putut sa ne creeze si pe noi din prima?

| MrRava13 a răspuns (pentru alina58):

Hmm.Buna intrebare asta! Dar, am zis ca D-zeu a creat animalele primele dintr-un anumit motiv...Acum nu stiu eu care! Deci mi-am dat doar cu parerea. Daca vrei atatea informatii ia-l la rost pe un parinte sau mai stiu eu!

| buhuhu explică:

Si saitu' asta pentru ce e facut?

| buhuhu explică:

Alexandra_7485, si saitu' asta pentru ce e facut? *

| kta1431k a răspuns:

Cel mai bine sa iti stapanesti mintea si sa nu te intereseze ce a fost atunci. Prezentul e mult mai interesant si mult mai bogat in lucruri ce ar trebui sa intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai schimbat numele sau ti-ai facut alt cont? ai venit cu vechitura asta de intrebare.mars dacilea.

| Belllla a răspuns:

rolling on the floor) ar trebui sa iti intrebi profesoare sau profesoru de religie.

| Belllla a răspuns:

Profesoara ***