|

Biblia spune ca cine il cauta cu tot dinadinsul pe Dumnezeu il va gasi.

Dumnezeu insa ne cauta pe noi thinking

105 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
104 răspunsuri:
| a răspuns:

Da, El bate la usa inimii, dar nu intra numai daca tu Il inviti inauntru.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru EmaS):

Eu stiam ca inima pompeaza sangele...
Are si o usa?
Creepy, nu?

| explică (pentru EmaS):

Si daca intra si dupa iese, tot degeaba

| a răspuns:

Se spune ca tu nu Il poti gasi daca El nu te cauta mai intii. E vorba de "revelatie" aici. Daca El nu ti se reveleaza, degeaba Il cauti tu. Asta e diferenta notabila intre crestinism si celelalte religii. Religia presupune cautarea omului dupa Dumnezeu, crestinismul e mult mai mult deict atit. Dumnezeu se reveleaza omului, i se descopera, ii permite sa Il cunoasca si sa Il gaseasca (ai de-a face cu o persoana, intri intr-o relatie, nu doar cautari si fapte, ca in cazul religiei). Desigur ca si omul va trebui sa Il caute cu toata inima ca sa Il gaseasca, insa intotdeauna primul pas e facut de Dumnezeu, pentru ca doar de la El poate veni simpla dorinta de a-L cauta. Fara actiunea Lui, noua, datorita firii noastre rele, nu ne-ar pasa deloc de El.

| a răspuns:

Nu. Dumnezeu nu ne cauta!
Daca ne cauta nu mai exista atata ura in lume, foamete, boli incurabile la copii si razboaie!
Viata mi-a aratat ca, Dumnezeu ne-a cam lasat sa ne descurcam singuri singurei si fara ajutorul lui. De ce insistati sa-i cereti in continuare ajutor, nu am sa inteleg in veci...
"Biblia spune ca cine il cauta cu tot dinadinsul pe Dumnezeu il va gasi."- bineinteles, oricand! Pentru un psihic bun si o gandire pozitiva, ajuta...

| a răspuns:

Cind ai ajuns asa de avansat dpdv spiritual incit sa-l cauti pe Dumnezeu El te-a gasit deja. e ceva ce se intimpla simultan, in acelasi timp.

| a răspuns:

Psalmi11:4,5

| a răspuns:

Dumnezeu e ateu l-)

| a răspuns:

Mah da ce *** sunt cu atatea discutii despre religie.Va certati ca niste copii pe prostii care va sunt induse de biserica pentru a va controla.
Nu sunt ateu cred intr-o fiinta care a creat universul.
Dar totusi vad ca pe voi oricine va poate controla.

| a răspuns (pentru OhGodWhy):

Eu confirm tot ce este adevar demonstrat, indiferent de cine le spune

| a răspuns (pentru Tomanecre):

Da un exemplu de "adevar demonstrat" pe care il confirmi tu si spune-ne pe ce baza stiintifica putem considera ca fals un adevar nedemonstrat. happy

| a răspuns (pentru martzian):

Poi uite iti dau exemplul facerii din noroi a primului om, sau asta nu este un adevar demonstrat de stiinta?
Daca NU, atunci ce o fi?
Nu cumva o minciuna gogonata?

Stai un pic, Einstein, pe vremea cand stiinta nu descoperise atomul, acesta nu exista? Dar azotul? Sau microbii? Poti spune ca este o minciuna doar daca demonstrezi contrariul. Pana atunci eu sugerez ca esti tu insuti un mincinos...

Nimeni nu a contrazis/negat existenta microbilor inainte ca acestia sa fi fost descoperiti!
Asa ca din ce cauza imi cer sa dovedesc eu inexistenta lui Dumnezeu cand el conform definitiei din DEX, el NU exista!
Dar daca tu sustii ca exista, dovedeste existenta Lui, dar mare atentie, va trebui sa dovedesti ca tocmai Dumnezeul tau este Creatorul, adica cel in care crezi tu, cel al religiei tale, si nu Zeus, Thorr, Vishnu sau YHWH!

Probabil ca nu ai inteles, nu "trebuie" sa demonstrez nimic, cu atat mai mult tie. Existenta sau inexistenta lui Dumnezeu e o problema care te priveste personal si la care trebuie sa dai un raspuns la fel de personal. Daca nu iti convine explicatia este problema ta.

Evident ca nu trebuie sa dovedesti nimanui nimic cu atat mai putin mie!
Dar parca eram intr-o confruntare de idei si fiecare cauta sa aduca dovezi cat mai convingatoare!
Faptul ca bati in retragere mi se pare normal!
Nu contest nici faptul ca religia/credinta este un lucru personal, si nici nu am nimic cu credinciosii care inteleg sa-si practice credinta la ei acasa sau in anturajul lor de credinciosi, dar ii combat pe cei care iasa pe forumuri publice sa faca prozelitism, pentru ca nu este nici corec nici cinstit ca un om matur sa prosteasca un adolescent nestiutor si sa-i distruga viata aberandu-l, adica bagandui in cap prostii periculoase care pot distruge viata unui tanar.

| a răspuns:

Da personajle fictive mereu cauta noi adepti care sa creada in basmele lor

| a răspuns:

Unii spun ca noi suntem dumnezeu pentru ca el este in noi si numai in noi, in fiecare dintre noi.
Suntem una cu forta sau energia superioara numita d-zeu sau oricum vrei sa-i spui.

Deci, dumnezeu se cauta pe el insusi prin noi.

| a răspuns (pentru Lizzu):

Inteligent raspunsul, ba chiar in plus este confirmat si de Rabinul Isus din Nazareth, care ne invata ca Dumnezeu este viu in fiecare dintre noi in Corinteni

De ce-i spui "rabinul "?

| a răspuns (pentru Lizzu):

II spun rabin pentru ca asa il numeu si Apostolii lui!

| a răspuns:

El este prezent oriunde.
Dumnezeu te are in planurile Sale, dar tu Il ai pe Dansul in planurile tale?

| a răspuns (pentru Exilee):

Poi daca Dumnezeu te are prezent in planurile Sale, de ce tu ca si crestin ii incalci legea si te inchini Hristosului care recunoaste singur ca este Lucifer (in Apocalipsa 22.16)?

Of of of! El este Luceafar. Sa nu facem confuzia intre lucifer si Luceafar. Sa stii ca exista izvoare scrise si nescrise in legatura ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu. Ba chiar DUmnezeu tatal a marturisit ca El este Fiul Sau. El este Calea. Numai prin El putem ajunge la Dumnezeu.

| explică (pentru Tomanecre):

Scrie luceafarul de dimineata, nu lucifer laughing

Nu este nicio confuzie ci doar o lipsa de cultura generala, si anume aceea ca Luceafarul din limba romana se traduce in limba latina cu LUCIFER!
Dar cui sa-i explici asta?
Cuiva care l-a scoala profesorii i-au ascuns ca in Poezia Luceafarul a lui Eminescu, Catalina se ruga de fapt Satanei?
Poi ce interes aveau sa te invete adevarul in cazul acesta?
Sa te faci satanist?

Arata-mi si mie in Biblie versetul in care Dumnezeu recunoaste ca il are ca fiu pe Hristos, si iti promit ca inghit Biblia chiar daca o ungi cu cakt!
Nu Hristos a spus ca el este Calea, ci rabinul Isus din Nazareth a spus ca el este Calea, Adevarul si Viata!
Dar voi crestinii imbroboditi nu stiti ca rabinul Isus era de religie Mozaica si Calea si adevarul treceau prin religia sa, si nu prin religia crestina inventata de un criminal si pusa in carca bietului rabin care era mort si nu se mai putea apara!

'' Acesta este Fiul Meu iubit in care Mi-am pus toata dragostea Mea. De El sa ascultati! (Matei 17, 1-9)

| a răspuns (pentru lolium):

Luceafarul de dimineata este acelasi lucru cu Lucifer, diferenta este ca Lucifer se numeste in limba latina ceea ce in romaneste se numeste Luceafar!
vezi aici>
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceafăr

Hallo!
Am spus de Dumnezeu si nu de cioflingarul nespalat care poarta numele de Matei din care-mi citezi tu fara sa stii ca "Dumnezeul" lui Matei este Dumnezeul Veacului acesta, adica Diavolul!

''Ferice de cei ce n-au vazut si au crezut!'' big grin

Fericiti sunt cei saraci cu Duhul!
Noi traim intr-o lume in care prin credina a proasta nu se ajunge niciodata la fericire. In tarile mai putin religioase din Nordul Europei se traieste ca in Paradis, dar nu din cauza ca asa a dat Dumnezeu, ci din cauza ca oamenii au inteles ca Dumnezeu iti da doar atat cat iti poti face singur, si ca sa traiesti ca in Paradis trebuie sa fi COMPETENT in domeniul in care activezi, iar competenta cere sa fi mereu in frunte, ceea ce nu se poate intampla daca ai in cap doar Biblia si esti cu mentalul in comuna primitiva pe vremea lui Moise si a lui Isus!

AI dreptate. Dumnezeu ne da ratiune pentru ca s-o dezvoltam. Daca vrei, iti amintesti cand Sfantul APostol Petru fusese incarcerat, iar Ingerul Domnuli a venit de l-a eliberat. EI bine, Ingerul Domnului i-a zdrobit doar lanturile, dar nu l-a imbracat si cu haine deoarece Petru avea si el aceasta putere. Deci vedem ca Domnul ne da, dar nu ne si baga in sac happy

Nu crezi ca este mai interesant sa ne pomenesti de Greuceanu?
Nu de alta dar Pavel nu a fost nici sfant ci un ucigas murdar care dupa ce a vazut ca sarlatania crestina e foarte profitabila s-a facut sef peste Sarlatani si nici Apostol nu a fost pentru ca nu se numara printre ucenicii lui Isus!

Http://facebook.com/credintaitidaaripi

Sper sa-ti placa :D.
Apropo, deschide-ti doar inima si iubeste-L pe Domnul Iisus Hristos. Daca ti-o deschizi atunci Il vei intelege pe Fiu, iar daca-L intelegi pe Fiu, Il intelegi si pe Tatal.

Ce ar fi ca si tu sa- l iubesti pe Isus si nu pe ucigasii care l-au ucis pe Isus si pe urmasii sai, si nu pe "sfantul" tau Apostol Pavel, prigonitorul de crestini l-a ucis pe Sfantul Stefan?
Daca imi deschid inima catre prostii, asa s-ar intampla cum spui, dar asa prefer sa am mintea deschisa, pentru ca ea ti-a fost data sa judeci limpede si nu inima care iti da ghes catre prostii!
In plus de asta daca in Biblie nu scrie nici unde faptul ca Isus s-a nascut din Treime, atunci nu pot stii de unde ai luat tu prostia ca rabinul Isus este Fiul lui Dumnezeu, din moment ce nici prorocii nu au prevestit faptul ca Dumnezeu va deveni Tata si ca il va avea fiu pe Isus care nu se numea Hristos, ci Isus din Nazareth
Asa ca daca in Biblie nu scrie ce spui tu, ma intreb de unde le stii?
Ti le-a spus cumva sarlatanul care propovaduieste in biserica in numele Satanei, adica a Dumnezeului Veacului Acesta...sau poate ai gasit-o chiat tu in Marea Carte a Diavolului?

Numele Lucifer il avem din interpretarea pasajului din cartea Isaia (cap.14). El este acolo הילל - hêylêl (steaua diminetii) – dar are ca radacina ebraicul הלל - hâlal, avand ca sens, printre altele, a straluci, glorie, stralucire. Lucifer a ales sa NU il onoreze pe Dumnezeu ci sa incerce sa fie ca El. El a vrut sa fie CA Dumnezeu. In latina „Lucifer" se traduce prin „aducator de lumina", seminificand exact setaua diminetii. Lucifer (hêylêl), asa cum l-am cunoscut noi, nu este acelasi cu „Luceafarul de dimineata" (orthrinos astēr in greaca), metafora cu care este asemanat Isus in Apocalipsa 22:16. Biblia face o deosebire clara intre cel care a vrut sa fie ca Dumnezeu si cel care este Dumnezeu.

PS: Apropo, mai sunt si alte interpretari idioate ale unor capodopere ale literaturii romane, nu e asta singurul...

Toma, spune-ne si noua care este religia ta. De ce ai ascunde un astfel de detaliu? Sau de ce te-ai rusina?

Frumos si clar pina la un anumit mic punctuletz!
Isus este intr-adevar un aducator de lumina, si acest lucru il vedem simbolic in noaptea de Inviere, unde vedem ca lumina lui Isus se rezuma la lumina unui muc de lumanare.
Desi si lumanarea face ceva lumina, lumina cea multa vine a doua zi (adica simbolic dupa ce s-a terminat cu religia) la amiaza mare cand deschidem ferestrele cunoasterii sa cunoastem lumea din jurul nostru!
Deci Lucifer este aducatorul de lumina (putina) dar si Luceafarul de Dimineata asa cum ne arata si Petru in 2 Petru 1. 19!
Intr-adevar Biblia face diferenta intre Dumnezeu si intre cel care a vrut sa fie Dumnezeu, adica Potrivnicu de i se mai spune si Dracu!
Dar problema este ca Lucifer, adica Potrivnicu a ajuns sa fie Dumnezeul veacului acesta, si chiar este slavit in biserici ca Dumnezeu, asa cum zice in 2 Tesaloniceni 2:4, dar si raspunsul il gasim tot in Biblie si anume la Corinteni 4 4. În care ni se spune ca Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile oamenilor!
Oare la cine se refera? La mine sau la tine?

Eu am o singura si mare religie!
Si anume Adevarul dovedit ca adevar, fie de stiinta fie de realitate!
Deci nu pot crede "adevarurile" ascunse in cer ca sa nu poata fi cercetate si dovedite ca MInciuni, ceea ce de fapt si sunt, pentru ca daca ar fi fost adevaruri din realitate, le-ar fi descoperit, cercetat si studiat deja de mult zeita Stiinta!

Observ ca vorbesti in necunostinta de cauza si ca bravezi fara acoperire. Este gresit sa arunci cu citate copiate de pe la altii si sa nu intelegi despre ce este vorba, ori sa citesti tu insuti pentru a te convinge.

"Isus este intr-adevar un aducator de lumina" - Isus este mai mult decat un simplu aducator de lumina! El este Lumina Lumii. Da, eu il cred cand spune asta, nu trebuie sa sari iar cu prajina la mine... Pe langa multele argumente, viata mea schimbata sta marturie. Si faptul ca sotia mea este prima femeie fericita cu sotul ei – in familia noastra - de cel putin 3 generatii incoace.

"Deci Lucifer este aducatorul de lumina (putina)" - Nu am spus asta. E gresit. Lucifer nu aduce lumina. Capitolul de care iti spuneam si pe care o sa te rog sa il citesti face diferenta intre acea faptura celesta care a fost inainte de cadere si cel care este acum. Nu exista termen de comparatie. Ai de asemenea o descriere a acestui inger cazut in Ezechiel 28:12-16. Dorinta lui a fost sa fie Dumnezeu, asa cum dorinta unora dintre noi este sa ne fim proprii dumnezei. Diavolul este descris ca si creatura, in timp ce Isus ne apare ca Theos – Dumnezeu! Diavolul si ingerii lui sunt descrisi ca „stapanitorii intunericului acestui veac", iar Isus ca Lumina a lumii.

„Dar problema este ca Lucifer, adica Potrivnicu a ajuns sa fie Dumnezeul veacului acesta, si chiar este slavit in biserici ca Dumnezeu, asa cum zice in 2 Tesaloniceni 2:4" – Vezi ce inseamna sa nu citesti pe indelete si sa te bazezi pe emisiuni tv si pe wiki? Hai sa vedem ce spune 2 Tes. 2:1-4, nu sa scoatem din context.

„Cît priveşte venirea Domnului nostru Isus Hristos şi strîngerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor, să nu vă lăsaţi clătinaţi aşa de repede în mintea voastră, şi să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind dela noi, ca şi cum ziua Domnului ar fi şi venit chiar. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci...2008 - 2154 + Vezi răspunsul întreg

Ne dai si un exemplu de dovezi ale acestui "adevar"? Despre ce dovezi vorbesti? Eu afirm cu tarie ca nu poti prezenta nici macar o singura dovada irefutabila, deci ca ai toate sansele sa te inseli amarnic. Apropo, pe mine "zeita stiinta" (si lipsurile ei) m-a determinat sa il caut pe Dumnezeu si nu Biblia...

"trebuie sa fi COMPETENT in domeniul in care activezi, iar competenta cere sa fi mereu in frunte, ceea ce nu se poate intampla daca ai in cap doar Biblia si esti cu mentalul in comuna primitiva pe vremea lui Moise si a lui Isus!" - Tu cum te simti cand faci misto de altii si le ceri sa fie competenti, in conditiile in care nu stii sa scrii? Cum poti vorbi despre competenta si "zeita stiinta" daca esti certat cu cartea?

CORECT ESTE:
"trebuie sa FII competent"
"sa FII mereu in frunte."

Poi evident ca nu sunt competent din momen ce vezi bine am studiat Biblia pina m-am prins de smecheria pe care o ascunde!
Ceea ce se pare ca tu nu ai reusit!
Si iti dai seama cat timp am pierdut pe degeaba pentru chestia asta!
Faptul ca tu nu te-ai prins de smecheriacrestina inseamna ca esti mai putin competent ca mine desi stii sa scrii corect!
Si crede-ma ca eu as fi onorat daca si tu ai stii sa scrii in limba mea materna atat de bine cat stiu eu sa scriu in limba ta materna!
Asta pentru ca tot suntem la capitolul "competente"!

Poate o fi Isus lumina Lumii pentru oamenii mai intunecati la minte din lumea evului mediu in care stapanea obscurantismul intunecat! Oamenii din ziua de azi nu mai au nevoie de un primitiv din anytichitate sa ii lumineze, pentru ca au destul iluminati in Stiinte care fac minuni pe care Isus nici nu si le putea visa vreodata!
2 Toata Biblia este o facatura mincinoasa SCOASA din CONTEXTUL religiei originale, sau asta pentru voi nu conteaza?
3 Degeaba tragi tu sirena de alarma ca lucrurile au luat-o pe panta Adevarului, iar oamenii sunt atat de emancipati incat sa faca diferenta intre adevarurile stiintei care le lumineaza ZILNIC viata, si minciunile religioase "plasate" in ceruri in care nu ajunge nimeni, tocmai ca sa nu poata fi dovedite ca fiind MINCIUNI!

Vorbeam despre versetele Biblice citite in lumina lor adevarata, adica in contextul religiei in care au fost scrise, si nu in contextul acelora care au furat Biblia de la evrei si o interpreteaza in mod mincinos!
Mi-am dat seama ca esti intors cu fundul catre Stiinte, deci prin urmare nu ai cum sa fi un om informat corect, si pritocind toata viata o singura carte nu ai cum sa fi un om cult, ci devii un fel de Don Quijote, care intelege realitatea in mod aberat! ceea ce se si vede de la o posta!
Dovada ca lumea apreciaza STIINTA o vedem in faptul ca toti oamenii normali cand au necazuri cu sanatatea se duc la Spital unde STIINTA este regele absolut, si nu se duc la biserica sa-i trateze sarlatanii care le citesc dintr-o carte (Biblia) pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda nimanui NICIODATA!

M-am distrat copios cu parodia ta de forum. M-a intrigat faptul ca nu ai argumente, nici macar stiintifice - dar reactionezi la ele ca necuratul la tamaie, cum zice o vorba din popor. Tu o tii una si buna, int-un mod caraghios si ridicol. happy

Esti caraghios cand bati din picioare ca un copil si strigi ca e asa doar pentru ca asa vrei tu sa fie... laughing

Probabil ca nu ai inteles ce iti ceream. Sau ai inteles si nu vrei sa recunosti ca esti pus la colt. Nici nu ma asteptam sa poti face asta...

"Mi-am dat seama ca esti intors cu fundul catre Stiinte" - Patetic, in conditiile in care te-am provocat la o polemica pur stiintifica si fugi de ea... happy

PS: Cine ti-a spus, prietene, ca noi nu apreciem "stiinta"? Lucrurile pe care le combat eu sunt total nestiintifice si nedemonstrabile.

Nu ti se pare ca e culmea prostiei sa-ti se dovedeasca "adevarul" din ceruri?

Eu accept toate polemicile stiintifice pe tema existentei perdonajelor din ceruri!
Sau nu despre dovedirea adevarului religios cu argumente stiintifice vrei sa discutam?
Uite ca sa fac eu primul pas, iti propun sa discutam cu argumente stiintifice despre tema "creatiei" omului din noroi si despre Duhul Sfant cu care a suflat Mos Craciun in noroi ca sa dea noroiului viata?
Crezi ca faci fata la discutie?
Nu de alta dar aici suntem pe aria cu religia si nu pe aia cu stiinta!

Cred ca te-ai uitat la un alt program decat cel in care sa ma vezi pe mine!
Cat despre caraghios...pastreaza-ti epitetul pentru cei care cred totul a proasta, adica fara baze stiintifice!

Nu, prietene. Mai ales cand in paralel am citit mai mult decat o vei face tu in tot restul vietii. Ma refer la informatie pur stiintifica. Cu mentiunea ca oamenii se mai schimba iar tu pari suficient de junior ca sa o poti face cu brio.

Ai observat, in sfarsit ca esti pe "aria cu religia"? E bine, pentru ca aici vorbim despre nivele care scapa cercetarii stiintifice, cum ar fi transcendenta. Singura zbatere stiintifica pe care o poti avea este sa demonstrezi contrariul. Vino cu alternativa sau fa-te iar de ras! happy

"Crezi ca faci fata la discutie?" - Ai o parere prea buna despre tine. In afara de gargara si clabuci, nu esti un adeversar de temut... happy

Ma bucur sa observ ca imi confirmi spusele.

Asa-i ca ai bravat cu "zana stiinta"? O dai la intors ca la Craiova, dupa ce te-ai batut cu pumnul in pieptul inca neacoperit de puf? Nu e penibil momentul cand descoperi ca te-ai laudat cum spui tu - "a proasta"? Si mai ai si tupeul obraznic sa ma intrebi daca fac fata... laughing

Hai sa iti spun: la gargara pe care o ai, genul asta de raspunsuri sunt inca prea serioase. Mai bine du-te si mai pune niste desene animate pe "youtube"...

Degeaba citesti "Stiinta" cand o citesti cu fundul intors si nu cu inima deschisa catre ea!
Oamenii ajunsi la maturitate NU se mai schimba niciodata, tot asa cum nici minciuna nu devine adevar, chiar daca e luata din Biblie!

Evident ca scapa cercetarii stiintifice pentru ca ele exista doar in imaginatia unor oameni aberati cu doctrine fanatizante, pe cand stiinta se preocua doar de cercetarea, intelegerea si cunoasterea realitatii! Din pacate stiinta desi a atins un nivel inalt in cunoastere, totusi nu a ajuns inca sa patrunda imaginatia fie ea si a unor aberati...cum am zis prin indoctrinare.
Deci sa incerci sa opui imaginarului argumetatia stiintifica, este un fel de lupta lui Don Quijote cu morile de vant pe care el le vedea ca balauri, sau cu alte cuvinte, asta e nebunie curata!
Evident ca ma cred tare in comparatie cu tine, Martiene (in sensul de extraterestru)adica rupt de realitatea terestra, pentru ca, poate ma insel, dar totusi am impresia ca ne si cunoastem, nu cumva esti din Timisoara?

Tu chiar nu-ti dai seama ce spui?
Poi evident ca pe aria religie se discuta despre RELIGIE cu argumente stiintifice si nu despre stiinta cu argumente religioase!
Nici macar asta nu iti este clar?
Vreau sa incepem discutia stiintifica cu tema "crearii omului din noroi" (-ul din care se face si oala de noapte).
Ce argumente ai referitoare la tehnologia presarii sau modelarii noroiului astfel incat sa iasa un om perfect?
Dar te rog sustineti tema cu argumente stiintifice!

"Oamenii ajunsi la maturitate NU se mai schimba niciodata" - Probabil ca am uitat sa iti mentionez, dar faci uneori afirmatii care tin de meseria mea. E culmea sa le stii chiar pe toate! Eu sunt psiholog si specialist in resurse umane. Crede-ma, oamenii se schimba si la maturitate, uneori constient, alteori nu.

"tot asa cum nici minciuna nu devine adevar, chiar daca e luata din Biblie!" - Din fericire Biblia nu a fost scrisa de tine. Deci NU contine minciuni - ci doar lucruri care nu iti sunt pe plac. Un lucru nedemonstrat nu poate fi catalogat in mod automat ca fals - asta e un principiu stiintific. Prin urmare nu putem spune fals fara sa demonstram falsul. Deci, suntem ochi si urechi, poate ne faci tu o demonstratie... happy

Sunt multe alte lucruri care scapa cercetarii stiintifice, stii asta? Inseamna ca in sunt, mod automat, false? Bai, uneori am impresia ca efortul de a gandi te doare...

Daca ai fi un adevarat specialist si un om "citit", nu ai fi cazut in capcana sarlataniei religioase, dar cum ai cazut, e clar nu poti fi competent sa faci afirmatii valabile, ci ne preyenti ce "stii" tu, adica CREDINTELE TALE, ceea ce este cu totul altceva decat realitatile cunoscute!

1 Biblia nu a fost scrisa nici pentru tine, ci a fost FURATA de la o alta religie, este adevarat ca in varianta originala ea nu contine minciuni, minciunile le-ati strecurat voi crestinii care ati interpretat acele texte in contextul intereselor voastre,(adica in mod mincinos) o scriptura scoasa din contextul ei originar unde avea alte intelesuri"

"Tu chiar nu-ti dai seama ce spui?" - Ba da.

"Poi" - asta nu exista in limba romana.

"evident ca pe aria religie se discuta despre RELIGIE cu argumente stiintifice" - Ce face ca acest lucru sa fie evident? La gastronomie se discuta despre gatit cu argumente stiintifice? Dar la "benzi desenate"?

"Nici macar asta nu iti este clar?" - Ei, hai, nu e nevoie sa plangi!

"Vreau" - e treaba ta ce vrei. Nu esti stapanul acestui forum.

"sa incepem discutia stiintifica cu tema "crearii omului din noroi" - Daca tot "vrei" atunci normal este sa incepi prin a demonstra ca acest lucru nu este posibil. Pana atunci, chiar daca nu poti spune ca este demonstrat, nici fals nu poti spune ca este. S-a inteles?

"Ce argumente ai referitoare la tehnologia presarii sau modelarii noroiului astfel incat sa iasa un om perfect?" - In primul rand faptul ca noroiul nu s-a facut singur om (apropo de evolutia din nimic, promovata de atre stiinta) ci ia in calcul o forma energie existenta deja - credem noi si inteligenta, atotputernica, vie, etc. Mie mi se pare o tehnologie suficient de buna - chiar daca la momentul asta vei spune ca este doar teoretica. Este randul tau, sa demonstrezi altceva, pentru a-mi inchide gura. Daca nu ai o demonstratie, te poti retrage cu (sau fara) demnitate.

"Dar te rog sustineti tema cu argumente stiintifice!" - O sa te rog eu, inainte, sa imi dai un exemplu de argument stiintific demonstrat. Cum ar fi, sa zicem, principiile termodinamicii. Sunt ele - sau nu - un argument stiintific? In al doilea rand, o sa te rog sa pui cratime acolo unde este cazul. "Sustine-ti" si nu "sustineti", ca eu nu sunt un plural...

Toma, o sa te rog ca, daca inca iti doresti sa discuti, sa iti temperezi tonul. Nu poti da comenzi nimanui aici.

"Biblia nu a fost scrisa nici pentru tine, ci a fost FURATA " - Ce tragic, suna repede la 112! laughing

NU inteleg de ce ai pus "stii" intre ghilimele. Daca este o ironie, e prost aleasa, pentru ca asa se scrie. happy

"Daca ai fi un adevarat specialist si un om "citit", nu ai fi cazut in capcana sarlataniei religioase," - De unde stii, daca habar nu ai de nici unul dintre cele doua subiecte? Pardon? Spuneai ca ne-am intalnit - la ce facultate? Ar fi culmea sa ai pretentia si tupeul sa dai verdicte si in lumea "specialistilor". happy

"dar cum ai cazut, e clar nu poti fi competent sa faci afirmatii valabile" - Prietene, asta o vor hotari cei care au caderea, nu tu. Daca tot nu ai arguente, ce folos sa faci gargara? happy

Evident ca muuuulte scapa!
Dar nu te mira ca absolut niciuna dintre toate descoperirile ei, nu explica niciuna dintre acele atat de multe lucruri importante din religie?
De exemplu sa luam "creatia", oare cum se explica ca stiinta cu posibilitatile ei extraordinare de ceretetare nu confirma faptul ca omul este facut/modelat din noroi exact de Dumnezeul crestinilor, )... si nu dumnezeii altor popoare/culturi, adica tocmai acel Dumnezeu pe care crestinii l-au furat din cerul evreilor (ma refer la mitologia lor) de catre acei parinti ai bisericii crestine care au FURAT pe pamant Biblia evreilor?
Crezi ca este suficient sa furi o Biblie a unei alte religii ca sa il furi si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Ce dovada stiintifica aveti voi credinciosii crestini ca aveti un Dumnezeu in cer, pentru ca religia voastra crestina nu vine de la vreun Dumnezeu ci de la niste oameni care s-au asezat la o masa si au facut o intelegere din care sa faca o noua religie din care sa se poata traii bine in carca fraierilor care ii iau in serios?
Dumneyeul vostru o fi cumva Dumnezeul veacului acesta?
Ca ala al veacului"vechi" este Dumnezeul lui Moise?
Sau nu?

"pentru ca ele exista doar in imaginatia unor oameni aberati" - ce intelegi tu prin om aberat?

"dar totusi am impresia ca ne si cunoastem, nu cumva esti din Timisoara?" - Eu nu am cum sa iti confirm faptul ca ne cunoastem sau nu, pentru ca te-ai tot ascuns sub multe pseudonime pentru a arunca mizerii. Pot doar sa iti confirm ca nu sunt din Timisoara, ci din Bucuresti. Am lucrat multi ani cu oamenii strazii si cu persoanele dependente - la un centru de zi si apoi ca director de ONG, daca te ajuta.

"Dar nu te mira ca absolut niciuna dintre toate descoperirile ei, nu explica niciuna dintre acele atat de multe lucruri importante din religie?" - Nu, atata timp cat stiinta este limitata la natural, la observabil. In momentul in care vorbesti de capacitati extrasenzoriale si de transcendenta, trebuie sa detii mijloacele necesare pentru a le putea demonstra. E simplu. Pe tine nu te mira insa ca tot progresul stiintei si toate eforturile disperate nu au reusit sa infirme nimic, dar ABSOLUT nimic? Cum poate ceva atat de atacat sa mai stea in picioare dupa mii de ani de "stiinta"? Daca te uiti la ultimele descoperiri (ex. fosilele de dinozauri care contin ADN, tesut moale si vase de sange) acestea infirma cele mai frumoase visuri evolutioniste, care, cu cativa ani de zile in urma, ii faceau pe toti desteptii cu gura mare si cap mic sa rada ca prostii de teoriile Bibliei si de pretentia ca pamantul nu poate avea sute de milioane de ani.

PS: Te-ai intors la 112... Unele dintre lucrurile pe care le spui au un iz de obsesie. Eu mi-as pune problema serios asupra limitelor - pentru ca nu e de gluma.

Eu ma duc la culcare, unii dintre noi mai au si serviciu, familie, etc. Noapte buna.

Poi discutia stiintifica mi-ai propus-o chiar tu!
Eu doar ti-am propus o tema!
Evident ca bucatarii isi sustin retetele cu argumente stiintifice, pentru ca in ziua de azi un bucatar bun cu multe stele trebuie sa STIE multe chestii, pentru ca Credinta nici macar aici nu foloseste la nimic, un bucatar trebuie sa STIE continutul caloric al alimentelor pe care le pregateste, trebuie sa cunoasca componentele mirodeniilor pe care le foloseste, de exemplu E-urile, trebuie sa stie 1001 de alte chestii incepand cu regulile de igiena si terminand cu problemele de marketing! Asta asa pe scurt ca sa vezi ca pe mine nu ma poti vraji cu prostioare!
Referitor la dovezile cerute de tine, eu iti dau cate un filmuletz pe youtube in care iti explica corect la intrebarile puse de tine chiar un om de stiinta, Prof. Dr. in Astrofizica rectorul Universitatii din München!
Explicatiile lui nu cuprind termeni stiintifice, ci explica scurt si clar celor novici in Astrofizica toate problemele importante privind Creatia Universului, formarea pamantului din ploaia de meteoriti din care o mare parte se mai gasesc si astazi in Centura Kuiper!
Eu nu am un ton ridicat, incearca tu sa citesti cu un alt ton!

Un om aberat este un om care nu poate intelege corect realitatea din cauza ca i-a fost indus in minte un factor perturbant, cum ar fi de exemplu doctrina religioasa cu explicatiile ei care "smintesc" lumea.

I-ai facut si definitie... Tare! happy

Poi ce religia nu are contact cu realitatea?
Ea unde se petrece? In ceruri? Adica in cerul in care zboara pasarile cerului, sau avioanele care brazdeaza toata ziua cerul fara sa intalneasca nici sfinti nici ingeri si nicidecum vreun Dumnezeu!
Evident ca pe mine nu ma surprinde ca stiinta care a descifrat muuuulte taine ale Univesului, nu reuseste sa descopere nimic legat de Dumneyeu, pentru ca nu poti dovedi ceva ce nu exista, tu poti sa dovedesti existenta Domnului Nimeni care locuieste niciunde adica in cer?

Probabil ca ai uitat si te referi la acelasi clip expirat de pe youtube, cu care ai mai venit. De fapt e singura chestie cu care defilezi si doar pentru ca este in germana... Daca explicatiile ti se par a fi dovezi irefutabile, vino cu ele aici sa le discutam.

"Poi discutia stiintifica mi-ai propus-o chiar tu!" - Si continui sa ti-o propun! Din pacate tu esti aici doar cu revelatia unui filmulet de pe youtube si nu ai nici o opinie asupra problemei.

"Evident ca bucatarii isi sustin retetele cu argumente stiintifice" - Inseamna ca acolo e de tine... Te vor umple bucatarii de fizica cuantica si de stiinta. happy

"Explicatiile lui nu cuprind termeni stiintifice, ci explica scurt si clar celor novici in Astrofizica toate problemele importante privind Creatia Universului" - Intoxicatie pentru naivi. Poti sa-mi spui ce ai inteles din film si sa aduci un studiu serios pe masa? Nu am timp de bancuri. Si, apropo, iti garantez ca in punctele esentiale, nenea iti da raspunsul standard, cel de sute de ani: "nu se stie INCA".

"Eu nu am un ton ridicat, incearca tu sa citesti cu un alt ton!" - Nu tonul ma deranjeaza, ci atitudinea, tupeul si aroganta fara acoperire.

Nu este o definitie ci o explicatie!

Eu ti-am indicat o sursa de informatie corecta pe baze stiintifice dar totusi usor de priceput.
Nu ma supar daca si tu procedezi la fel, adica ma trimiti cu linkuri la filmulete cu dovezi stiintifice referitoare la temele religioase cum ar fi dovada stiintifica a existentei lui Dumneyeu, a creatiei din noroi, ++++

Am pus stii in ghilimele pentru ca stiinta ta este credinta, adica nestiinta!
Un om rational si bine documentat, la varsta ta, nu mai poate fi un om religios, decat daca traieste din sarlatania asta!
Esti timisorean sau nu?
- Nu exista specialisti in credinte, pentru ca nu exista nici specialisti in NESTIINTA, asa ca in materie de credinta (asa a proasta) poate da verdictele oricine.
Dragutule, competenta inseamna a stii bine, si nu a crede mult, vad ca tu nu ai competenta nici macar sa accepti adevaruri notorii dovedite de STIINTE, asa ca despre ce vorbim?
Despre competenta in credinta, adica in Nestiinta?

"Am pus stii in ghilimele pentru ca stiinta ta este credinta, adica nestiinta!" - Bai, esti profund. M-ai umplut de talent! laughing

"Dragutule, competenta inseamna a stii bine" - Inseamna ca tu esti incompetent? Pentru ca tu nu stii ca "a sti" se scrie fara doua bete. Prin urmare nu stii bine! happy

"Nu ma supar daca si tu procedezi la fel, adica ma trimiti cu linkuri la filmulete cu dovezi stiintifice" - E o mica-mare diferenta intre noi. Eu incerc sa si inteleg si nu imi fac educatia pe youtube. Iti recomand sa te intorci la lectura serioasa, nu sa crezi pe nemestecate baliverne, doar pentru ca nu le intelegi. Razi de "creatia din noroi" si o accepti pe cea din nimic si fara energie initiala? laughing

Reiau, fa un sumar, te rog, al dovezilor prezentate in filmulet. Ar fi prima oara cand cineva ar reusi sa demonstreze ceva.

"E culmea sa le stii chiar pe toate! Eu sunt psiholog si specialist in resurse umane"
Rusineeeeee, domnule Marian Zaharia. Sotia ta este psiholog si specialist in resurse umane, nu tu.

"Esti timisorean sau nu?" - Nu.

"Un om rational si bine documentat, la varsta ta, nu mai poate fi un om religios, decat daca traieste din sarlatania asta!" - Nu ai de unde stii, pentru ca nu esti nici rational si nici bine documentat.

Eu imi fac educatia si de pe Youtube pentru ca de aici pot lua informatii direct de la cei mai mari specialisti ai Germaniei, in spetza in domeniul Astrofizicii.
Muuult mai rusinos decat faptul ca ma informez si de pe zoutube, mi se pare acela de a nu te informa de loc si mai ales acela de a sta intors cu fundul catre tot ceea ce inseamna CUNOASTERE!
Deja si acesta atitudine retrograda ...ca deja cataloghez pe oricine exact si fara greseala.
Un om traitor in era informaticii si a informatiei, si unu care vede cat de prezenta este stiinta in viata lui, NU are dreptul sa aiba o asemenea atitudine fata de stiinte!

| a răspuns (pentru taximetristul):

"Sotia ta este psiholog si specialist in resurse umane, nu tu." - Vezi, de aceea eu sunt "domn" si matale nu - pentru ca eu nu mint! happy

Ca sa te dezamagesc un pic, te inseli. Google nu iti da raspuns la toate.

Fata de tine pot spune ca sunt chiar foarte bine documentat!
As fi putut sa cred si despre tine asta, daca vedeam ca incercai sa te documentezi si pe varianta " contra" religie, si nu numai "pro", un om bine informat se documenteaza corect, adica si pro si contra, ceea ce la tine nu e cazul. fara sa mai punem la socoteala atitudinea ta fata de stiinta!

"Fata de tine pot spune ca sunt chiar foarte bine documentat!" - Bine, bine. happy

"de aici pot lua informatii direct de la cei mai mari specialisti ai Germaniei, in spetza in domeniul Astrofizicii" - Stim, stim... Ti-am vazut link-ul.

Faptul ca iti dau linkuri catre cursurile de Astrofizica a unei mari Universitati europene nu inseamna ca ma ocup de lucruri neserioase!
Muult mai neseriosi si superficiali sunt acei oameni care isi ghideaza toata viata dupa credinta a proasta, fara sa-i intereseze sau documenteze despre ceva ce le schimba radical viata.
Nu ti se pare o prostie sa te arunci in nestiinta, adica credinta, fara sa stii care sunt mecanismele ei ascunse?

| a răspuns:

Da.ne cauta.nici nu trebuie sa se oboseasca prea mult. daca noi facem un pas spre el.el face 10 in intampinarea noastra.si daca ne ratacim, va veni dupa noi precum pastrul cel bun, in cautarea oii pierdute.

| a răspuns:

Ne va cauta fi sigur! Acum El ne da libertatea de a alege si gandi exact cum dorim!

| a răspuns:

In Iacov2:23 se spune „Avraam a crezut în Dumnezeu, iar lucrul acesta i s-a socotit ca dreptate" şi a ajuns să fie numit „prietenul lui Dumnezeu".
Şi alte persoane despre care se vorbeşte în Biblie s-au bucurat de prietenia lui Dumnezeu şi au primit mari binecuvântări
In Ioan 17:3 este scris:Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos
Dumnezeu doreste sa il cunoastem prin intermediul Bibliei si chiar ne promite un premiu:viata vesnica pe acest pamant fara boala, moarte si orice fel de suferinta
In Revelaţia 21:4 este scris: El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut"

Intrebarea se pune daca noi facem vreun pas spre Dumnezeu ca el sa faca 10 pasi spre noi.

| a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Daca vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu din perspectiva biblica, de ce nu citesti Biblia originala in interpretarea originala din religia originala in care a aparut?
Crezi ca daca citesti tu Biblia FURATA a crestinilor, in interpretarea marsavita de oameni, gasesti Adevarul despre Dumnezeu?
Si ce legatura este intre crestini si Dumnezeul cu care Avram a facut legamantul?
Aveti vreo dovada ca s-a convertit la crestinism?

Intreb asa de curiozitate cate feluri de biblii exista? biblia chiar a fost furata? adica cum? la ce te referI?

| a răspuns (pentru Raslaghitu):

Daca ne referim la cele ce se numesc Biblii, adica colectii de carti, sunt multe, cea mai veche este Tanachul, adica Biblia religiei mozaice cea pe care au furat-o crestinii din traducerea ei in limba greaca unde se numeste Septuaginta. dupa aceea au aparut si alte Biblii dar se pare ca cea mai importanta a fost Biblia Vulgata care a fost traducera Septuagintei in limba latina!
Dar sa revenim la FURT, acesta a fost furtul Tanachului tradus in limba greaca de rabinii elenisti sub numele mai sus amintit de Septuaginta, Biblie pe care crestinii si-o asuma uitand intentionat ca apartinea religiei Mozaice unde era altfel interpretata decat o interpreteaza mincinos crestinii care au furat-o prin asumare ei vadit mincinoasa, adica ei spun ca toata Septuaginta si ulterior Biblia este inspirata de Dumnezeu in timp ce rabinii avrei recunosc ca ei au scris cronicile istorice si culegerile de intelepciune populara, iar in contul lui Dumnezeu pun numai LEGEA!
Prostia este ca crestinii spun ca toata Biblia este inspirata de Dumnezeu si culmea prostiei este ca ei tocmai capitolul Lege care este pus pe seama lui Dumnezeu, tocmai pe aceea nu o respecta!
Nu ti se pare asta culmea prostiei si a minciunii?

| a răspuns:

Eu nu am vazut ca Biblia sa spuna asa ceva!
Nu de alta dar daca ar fi fost asa, omenirea l-ar fi gasit de mult si nu l-ar mai cauta prin biserici!

2 Dumnezeu nu ne cauta pe noi pentru ca ne-a gasit deja, sau tu nu stii ca rabinul Isus ne invata ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi!

"Eu nu am vazut ca Biblia sa spuna asa ceva!" - Nu ai vazut pentru ca nu ai citit. Ieremia 29:13, Deuteronom 4:29.

| a răspuns:

NORMAL...atunci cand Dumnezeu ne cauta ne ajuta. DUMNEZEU NU NE AJUTA MEREU pentru. ca ne-am simti ciudat... cum ar fi sa stea langa tine cineva mereu si cand vrei sa dai cu piciorul intr-o piatra sa-ti mute piatra mai aproape de picior.Nu ne ajuta decat cand ii cerem ajutorul.Si daca se intampla totusi ceva rau, se putea intampla mai rau.

| a răspuns:

Dumnezeu este cu tine in fiecare zi chiar daca tu nu vezi. Dumnezeu este aerul cel respiri, apa ce o bei.

| a răspuns:

De ce ar trebui dumnezeu sa ne caute avem noi ce sa ii oferim? Pe cand el ne poate oferi noua viata vesnica. Concluzie: noi trebuie sa tindem spre Dumnezeu si nu sa astaeptam ceva de la Dumnezeu. Parerea mea.

| explică (pentru Raslaghitu):

Cea mai cunoscuta rugaciune este "tatal nostru ". un tata care isi iubeste fii nu ii cauta atunci cand sunt rataciti?

| a răspuns (pentru lolium):

Poi rugaciunea Tatal Nostru nu are nicio legatura cu Dumnezeu Creatorul, ci doar cu Dumnezeul Veacului acesta, care stie toata lumea ca este Diavolul!
Ti s-a facut dor sa te caute Diavolul?

| a răspuns:

Dumnezeu ne pazeste si ne apara de Diavol, ei bine nu ne cauta, stie de dinainte sa ne fi nascut toata viata noastra daca vom urma poruncile lui, el doar incearca ne ne atraga pe calea buna, dar daca noi nu dorim asta ne lasa pe calea cea rea.