| anonim_4396 a întrebat:

BIBLIA-verset cu verset—Ateii ataca, teistii se apără.
Primul duel din aceasta categorie.

Paradox: 2 Samuel 24:1 vs 1 Cronici 21:1

Cine a stârnit pe David, Dumnezeu sau Satana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde atacă ateii că n-au cu ce să atace decât cu prostie în perimetrul Bibliei. laughing

Amândouă afirmațiile sunt adevărate, dacă ai să citești în LXX ai să înțelegi și de ce.
Dumnezeu nu este AUTORUL răului, dar îngăduie unele lucrări ale Satanei dacă acestea nu împiedică Planul Său. (lucrările Satanei ce sunt aprobate de Dumnezeu sunt pentru a încerca credința oamenilor)

108 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nici autorii nu cred ca aveau habar. Au scris si ei din auzite. Cam asa e cu toata "sfanta" scriptura.

| RKBlue a răspuns:

Biblia e o lucrare abstracta. Obisnuieste-te cu ideea.

| Speranta12 a răspuns:

Bunica-ta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti amuzant. Ia da-ne tu un raspuns inteligent despre cum a facut Noe arca aia cu mijloacele tehnice din perioada respectiva si mai ales despre cum a ingramadit toate cele nu stiu cate catralioane de specii de vietuitoare in ea. Sau si mai bine, zi-ne cum a plantat Satana toti dinozaurii si fosilele alea vechi de sute de mii de ani. Da, da, da! Zi-ne aia cu gagica facuta din coasta si cu gizas care a fost facut prin inseminare artificiala laparoscopica! big grin

| RKBlue a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Noe s-a folosit de puterea credintei si rugaciunii!
(Mi-au murit 3 neuroni cand am scris asta rolling on the floor )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RKBlue):

Hai breh ca nu trebuie' sa sufere neuronii cand mai facem si noi un misto. Mai greu e cand ajungi naibii sa botezi copilul vreunui prieten eventual, sa vezi atunci distractie. Te lepezi de satana? Te lepezi de satana? Te lepezi de satana? Da, minca-tz-as!

| RKBlue a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

-Te lepezi de satana? Te lepezi de satana? Te lepezi de satana?
-Deci... vreti sa plec din biserica sau?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RKBlue):

Stai asa, vezi ca daca te gindesti sa botezi pe careva o sa te puna sa zici si crezul. Misto ca poezioara pentru copii, dar penibil rau cand esti adult si iei lucrurile in serios...

| RKBlue a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Adevarat.Destul de trist.
Si adultii cred in povesti.Si ei au prieteni imaginari.
Se numeste libertate rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RKBlue):

Si sa nu uitam ca universul e plat. Atunci pamintul cum mm e rotund? Imi sta mintea in loc cand vad ce pot debita astia. Cred ca sunt angajati pe la DHL, ca am avut un colet returnat de curand din cauza unor maimute de-astea subumane care nu erau in stare sa proceseze niste informatii foarte simple...

| RKBlue a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu cred ca totul e plat.
Daca pamantul ar fi geoid, am cadea...
Am fost "binecuvantati" cu o tara plina de crestini.Si nu din aia rezonabili si inteligenti, din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Dar dacă oamenii sunt cei abstracti? te-ai gândit la asta?
Să presupunem că biblia este precum un puzzle conform cu ce scrie aici: pasaj:https://www.bible.com/ro/bible/191/2PE.1.20-21.VDC
Ai pe tabla(biblie) doua piese(versete) pentru a completa un puzzle tablou(Cuvantul lui Dumnezeu)
Pentru a rezolva puzzle-ul, trebuie sa avem în prealabil cunostinte despre imaginea întregului tablou, sau nu neaparat, dar e mai dificil de intuit, cum e în cazul nostru.
Acum daca tabla(biblia) cu piese(versete) este biblia atat V.T cât și N.T, și ele sunt răsfirate în toată cartea, cum rezolvăm puzzzle-ul nostru?
Avem doua versete care se contrazic aici, nu prin actiunea lor, ci prin protagonistul acestora care sunt diferiti.
Cum completăm acest puzzle?
Pai cu alte piese(versete) din tablou(biblie)
Care sunt acele versete care "împacă" contradictia aceasta?
Daca nu exista, atunci se accepta interpretari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, biblia e o carte de povesti printre care au mai fost inserate chestii istorice confirmate de j'de mii de surse teoretic credibile. Crestinismul a fost o metoda GENIALA de crowd control a celor din Imperiul Roman. Constantin si Elena? Doi GENIALI! Au promis sclavilor o viata de apoi misto daca fac ciocul mic si baga joc de glezne in asta. E absolut incredibil cum povestea asta inca prosteste sute de milioane de tantalai si in ziua de azi, sunt sigur ca pana si ei ar fi consternati de treaba asta. Toata polologhia aia a ta de mai sus se reduce la "Cum confirmam ca ceva din biblie e adevarat daca nu are surse credibile? Cu o alta poveste din biblie. Sau pur si simplu... pentru ca scrie acolo, atei nenorociti ce sinteti!"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lordul nostru suprem Cthulhu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ești paralel cu geometria dar și știinta, despre biblie nu mai zic.
Atât știinta cât și biblia acceaptă aceasta ipoteza a Universului Plat.

Descoperă un tărâm necunoscut aici și cearta-te cu știinta:
https://www.scientia.ro/......sului.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

"cum a ingramadit toate cele nu stiu cate catralioane de specii de vietuitoare in ea" cum să vorbesc pe limba unui deștept care nu știe că numărul de specii de animale ce trăiesc pe uscat nu sunt de "cele nu stiu cate catralioane"? Nu știu, nu sunt la un asemenea nivel de inteligență absolută. laughing
Iar referitor la dinozaurii de sute de mii de ani, stai liniștit că Biblia nu exclude vârsta mare a Pământului. Între Geneza 1:1 și 1:2 este un timp nespecificat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Crestin undercover care se da ateu, lol...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in ce biserica au fluierat dinozaurii de i-a casapit barbosul atotputernic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acest fragment sau aceste fragmente separate prin protagonist, sunt considerate asa cum zici tu "un rău"?
Mă refer la acțiunea în sine pentru ca zici "Dumnezeu nu este AUTORUL răului, dar îngăduie unele lucrări ale Satanei".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

A, și... sper că nu ai dat sau că ai în gând să dai la poliție. Ești lipsit de talent sau aptitudini.
Eu și cu memoSS nu suntem aceeași persoană.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am ce cauta in structurile statului. Prea multi cretini pe metrul patrat. De fapt nici la privat nu e cu mult mai bine, asa ca firma sunt eu. Macar stiu ca nu exista nici altii mai imbecili si nici altii mai destepti ca mine in firma, deci totul e parfum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cine a zis ca sunt crestin aici?
Eu ma pun și în pozitia de ateu dar și crestin.
Sunt ce vreau sa fiu și mă pun atat aparator cat si victima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, a atras consecințe grave. Vezi Exod 30:12 David nu a mai făcut asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eram sigur! Critici și politica. laughing
Întreabă un om cu "școala vieții": Ce se spune despre cei ce se dau deștepți în ale politicii, religiei și sportului?
Vezi ce-ți zice. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala fundamentala e ca ai impresia ca aici exista doua tabere care ar trebui sa se ia la ciomege daca s-ar intilni fata in fata. Crestinii au sindromul persecutiei si i-ar arde pe rug pe toti ailalti care nu-s ca ei, cel putin astia pe care ii imaginezi tu in scenariul de fata. Ateii, pe de alta parte, se presupune ca nu cred in nici un zeu/forta supranaturala, deci nu au de ce sa se razboiasca cu crestinii. E atit de simplu. De exemplu metalisti vs. manelisti. Eu nu vreau sa se apuce fanii mezelurilor de Slayer sau Metallica. Chiar nu ma intereseaza sa ii conving de absolut nimic. Sa fie sanatosi pe felia lor. Eu nu le pun bubilala in fata casei la 2 noaptea, am pretentia la putin respect din punctul asta de vedere, atit. La fel si la atei vs crestini. Daca vreau sa fac un templu pentru Edison sau Einstein, o fac pe banii mei. Daca ma adun cu gasca la un concert/festival, o facem pe banii nostri - cazare, transport, bilete, tot. Am pretentia ca si crestinii sa faca la fel. Vor catedrala? Sa si-o faca singuri, nu din banii mei! Vor popi? Sa le plateasca salariile! Sa dea zeciuiala sau cum se mai da pe la diverse secte. Sa le dea toti banii din partea mea si dupa aia sa astepte sa le pice melasa din cer! Legat de biblia verset cu verset... cu putina logica deja sucombezi inainte sa se termine partea cu geneza. De exemplu - https://rationality.fandom.com/ro/wiki/Contradic%C8%9Bii_ale_Bibliei/Geneza

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, ma refer la actiunea directa a lui Dumnezeu prin "a stârni" duhul lui David.
Diavolul iese puțin din imagine daca vrei, daca nu, ma pun in pozitia de ateu:
Dacă eu pun pe cineva să facă ceva, nu eu sunt cel care a facut acel lucru?
Mă refer la actul în sine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degraba pun pret pe ce zice un ciine vagabond decat pe astia cu scoala vietii. Imi explica el mie cum de fapt pilonul II de pensie ti-l ia banca cand eu ii aratam fix fluturasul de la banca in care era detaliat ce si cum se intampla cu banii aia. P.S. Faptul ca am pareri legate de politica si religie nu inseamna ca ma dau destept. Sportul in cea mare parte nu ma intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia de ex. cazul lui Osama bin Laden care a ordonat un atac terorist.Nu a fost el cel mai vinovat din treaba asta decât camarazii lui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Man? Vezi ca răspunsurile tale nu corespund cu întrebarea mea. Esti pe langa subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai ca trec de partea crestinilor de data asta si zic:
Actul în sine nu a fost un lucru rau, deoarece duhul lui David "a fost trezit" de acest Duh rau cu scopul de a se face o simplă numărătoare.
Altfel spus, duhul lui David "e trezit" prin Duhul lui Dumnezeu pentru un scop bun nu rău.