| RobertG101 a întrebat:

Biblia vorbeste despre pamantul static, cu o suprafata plata (nu, pamantul nu e plat ca un disc cum cred majoritatea in pamantul "plat") cu un firmament deasupra domului ce ne separa de ape si ceruri, ceea ce ar insemna ca spatiul cosmic nu exista si ca tot ce stim de astrologie e total fals. Intrebarea mea este: daca este adevarat, de ce ni s-ar ascunde aceste lucruri? De ce abia in secolul 16 a aparut modelul pamantului sferic?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA citeai Biblia si nu luai informatii de pe net AFLAI ca in Biblie scrie ca Pamantul este suspendat in cosmos si este rotund, deci o planeta. Citeste Biblia si nu mai incerca "marea" cu degetul. Si inca ceva, Biblia ESTE o carte spirituala, nu de astronomie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Nu am timp sa privesc toate clipurile de pe net, ce spune in acea postare care e cam lunga si de sorginte atee (evreasca) adica total NECREDIBILA?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

"Apropo, apa cum de poate face curbura?"
Atractia gravitationala.

| doctorandus a răspuns:

Da, mai, prin gaurile din firmament curge ploaia.

| RAY a răspuns:

Da asa e ce stim de astrologie e fals, tu nici macar nu stii ce e astrologia

| RAY a răspuns:

Isaia 11:12. El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mari dubii asupra teoriei Pământului rotund.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa ai mari dubii asupra creierului tau.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Oamenilor li lipsea cultura si educatia in acea perioada. Doar credeau in zei. nu?