| anonim_4396 a întrebat:

Binecuvantati sa fiti cu totii happy. Ce mai faceti? Am o intrebare. Vechiul testament este tot cuvantul lui Dumnezeu nu? Ok. Atunci vreau sa stiu si eu ceva. Cautati in Biblie la Deuteronom 13:6 si cititi ce scrie acolo. Va scriu si aici ce scrie acolo:
6 Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneşte la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubeşti ca pe tine însuţi, te aţâţă în taină, zicând: „Haidem şi să slujim altor dumnezei!" – dumnezei pe care nici tu, nici părinţii tăi nu i-aţi cunoscut,
Deut 17.2; Gen 16.5; Deut 28.54; Prov 5.20; Mic 7.5; 1Sam 18.1-3; 1Sam 20.17;
7 dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă –
8 să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi şi să nu-l ascunzi.
Prov 1.10;
9 Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;
Deut 17.5; Deut 17.7; Fapt 7.58;
10 să-l ucizi cu pietre şi să moară, pentru că a căutat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei.
11 Să se facă aşa, pentru ca tot Israelul să audă şi să se teamă, şi să nu se mai săvârşească o faptă aşa de nelegiuită în mijlocul tău.
Deut 17.13; Deut 19.20;
Ce parere aveti de astea ca fiind cuvintele lui Dumnezeu, din moment ce se afla in Biblie? Asta vrea Dumnezeu de la noi sa omoram, sau oare Biblia a fost modificata de-a lungul istoriei, ceea ce dovedeste inexistenta lui Dumnezeu?

16 răspunsuri:
| Shinto a răspuns:

Da...asta e o intrebare capcana: daca raspund ca da, asa era Legea, tu vei striga ca D-zeu era ucigas, si deci un "nemernic" care nu merita atentia ta. Daca raspund ca nu, tu vei concluziona ca Biblia a fost modificata, si deci, D-zeu nu exista. Deci, ce sa deducem de aici?

| Vladuthz a răspuns (pentru Shinto):

Hmmm...nu e o intrebare capcana. Adica depinde din ce unghi privesti. Pai nu stiu tu sa-mi zici? Tu ce deduci de aici?

| Vladuthz a răspuns:

Uite fas, si ce daca imi da ignor laughing?

| CandyTetris a răspuns:

Am spus asta de 100 de ori.Anyways.
In primul rand, biblia nu se citeste mot-a-mot(Cantarea Cantarilor, Apocalipsa).E ca si cum ai incerca sa citesti o poezie la sensul propriu, nu vei intelege nimic.
A doua chestie.Vechiul testament(si nu numai) a fost scris intr-un anumit context istoric si cultural si trebuie citit ca atare.Nu spune nimeni ca Vechiul Testament e mai putin important, doar ca e ceva mai greu de interpretat.De-aia se fac scoli de teologie.
". astea ca fiind cuvintele lui Dumnezeu, din moment ce se afla in Biblie.".Nu prea cred.Se zice o singura data in Timotei ca toata "scriptura" a fost insuflata de Dumnezeu.Pe vremea aia insa nu era semn de egal intre scriptura si biblie(deci nu stim exact la ce se refera)."Cuvintele lui Dumnezeu" sunt cele 10 porunci scrise de Dumnezeu si cuvintele spuse de Isus, restul nu sunt decat cuvintele unor oameni inspirati ai timpului, cum ar fi orice alt scriitor crestin in ziua de azi.Hope I helped.happy

| game1992 a răspuns:

Bai desteptule legea aia era strict pentru israel, ca doar scrie in vechiul testament, tu citeste noul testament si gasesti alte legi pe care trebuie sa sa se tii.

| Vladuthz a răspuns (pentru game1992):

Dar vechiul testament nu e tot cuvantul lui Dumnezeu? Dumnezeu i-a indemnat pe ei sa omoare, corect?

| danny0152 a răspuns (pentru game1992):

Naaaaaaaaaaaaa.Si vechiul si noul testament are invataturi care sunt valabile pentru oricine.

| Vladuthz a răspuns (pentru danny0152):

Ok, sa zicem ca e asa cum zici tu. Deci, daca fiul meu vine la mine si imi zice ca este ateu, sau ca are alta credinta, eu ar trebui sa-l omor?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca nu exista si eu tot vreau sa cred cine ma mai opreste sa-ti iau capul de la genunchi? nimeni. daca biblia e mincinoasa, inseamna ca pot sa te judec, sa te urasc si sa te omor fara probleme.aaa legile omenesti? pai tu in pamant si eu in inchisoare cu toate conditiile la care am dreptul ca fiinta umana.bineinteles ca voi afisa regretul si greseala, eu neavand intentia sa te omor.cu putin noroc,bani si un avocat bun, poate stau putin si ies.ce spui? infasor o bara intr-un ziar, si iti dau in cap.toata lumea o sa spuna; cu ziarul a dat.sau iti pun un detergent in mana si o carpa si deschid geamul.a cazut singur.stergea geamurile si a cazut.credibil nu? si fara mustrari de constiinta.

| CobraLeon a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prea tampit pentru societatea actuala...

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti om educat, nu ai nevoie de o carte care sa-ti arate ce e bine si ce e rau, asta trebuie tu singur sa discerni.

| danny0152 a răspuns:

Poi nu sunt de acord sa spun ca biblia a fost modificata in ciuda marilor incercari ale bisericii catolice de a modifica biblia. Oricum acestia au ajuns in cei 1075 de ani de persecutie dupa cum prezisese biblia sa ii indobitoceasca pe oameni si sau incumetat (nu stiu cum au putut)sa schimbe poruncile bibliei chiar si istoria.Problema nu e ca sa modificat, problema e ca sa pierdut.

| danny0152 a răspuns:

Poi fi atent biblia e veche de mii de ani iar dumnezeu a dat niste reguli iar unele trebuiau platite cu pretul vietii.Asa era legea lor iar parerea mea este ca toate aceste lucruri au fost facute pentru a le pastra credinta.Iar unele lucruri se pastreaza si astazi.
Oricum daca ne apucam sa luam numai noul testament atuni inseamna ca putem incalca poruncile lui dumnezeu, putem manca animale necurate etc etc.

| Schoobydoo a răspuns:

Pai cu siguranta Dumnezeu exista si fiecare persoana are dreptul sa creada in cine vrea dar ce ai spus tu pare ca Biblia a fost modificata. happy

| Vladuthz a răspuns (pentru Schoobydoo):

Pai daca Biblia a fost modificata cum de Dumnezeu exista? o.O