| anonim_4396 a întrebat:

Biserica ortodoxa aproba experientele paranormale, relatarile cu privire la viata de dupa moarte? Tocmai am auzit la radio un duhovnic povestea experientele traite de el cand se detasa de corpul uman si vorbea cu persoane decedate si parca ingeri

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Doar cand sunt traite de ortodoxi.

| Frank51 a răspuns:

Evident. E ciudat însă că li se întâmplă fix lor, nu la noi ăștia "cercetași". Încă ceva. Pariez o sumă mare, că de fapt toate alea au fost niște visuri.

| AvalohAlyn a răspuns:

De ce nu? Sunt experiențe reale dovedite de știință adică mă refer că există termenul științific de experiență în apropierea morții.De ce nu ar accepta biserica ceva ce se întâmplă fie că vrei sau nu? E ca și cum ai spune că biserica nu accepta coșmarul sau visele din somn deși ele clar există și le trăim așa și cu morțile clinica, ele există și unii chiar le trăiesc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, biserica nu aproba asa ceva.

| mastadont a răspuns:

E perfect posibil să ai astfel de experiențe voluntar însă sunt doar o amăgire, doar un alt mod de exprimare a imaginației. Eu le-am experimentat, am avut sute astfel de experiențe și totul ține de imaginație. Dacă vreau să văd îngeri atunci îi văd, dacă vreau să mă întâlnesc cu demoni atunci mă voi întâlni cu ei, iar conversațiile cu cei morți sunt doar în imaginația noastră.
Experiența pare foarte reală, uneori e imposibil să-ți dai seama dacă ești treaz sau nu, însă totul e controlat de creier și se întâmplă în mintea noastră.
Pentru cine e interesat să aibă o astfel de experiență fără a implica tot acest tam tam religios fără relevanță există o carte minunată care te învață fix acest lucru și care nu implică nici o rugăciune sau alte bazaconii de genul.
Experiența este foarte interesantă și fascinantă, recomand tuturor celor care au o minte puternică și nu sunt fricoși să încerce, dar o faceți pe riscul vostru. După cum spuneam, pare atât de real încât trebuie să folosești anumite tehnici pentru a ști dacă ești treaz de-a binelea sau e o experiență extracorporală așa încât o experiență poate deveni extrem de neplăcută dacă nu știm cum să ne controlăm gândurile și imaginația.
Pentru cei interesați aveți linkul aici: https://obe4u.com/files/the_phase.pdf

| dinaprilie a răspuns:

Inseamna ca e Smeker ceaiul ala al lor ..si mai mentin si balanta intre ei, duhovniceste

| CIaudiu a răspuns:

laughing laughing
Astfel de basme nu sunt altceva decat material proaspat pentru toti religiosii si care are rolul de a mentine credinta la acelasi nivel sau chiar sa le-o intensifice, sau chiar sa ii ademeneasca pe altii.
Trebuie si ciobanul sa-si tina oile in frau cu astfel de aberatii, ca altfel cum ar putea...

| Alexandru250201 a răspuns:

Cred ca dihovnicul ala e pe o doza accentuata de ketmamina