| Dusken01 a întrebat:

Biserica Ortodoxa excomunica oameni? Daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biserica Ortodoxa excomunica oameni?
Nu.
daca nu de ce?
Ca să nu rămână biserica goală.

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Doar in cazuri cu totul exceptionale si care n-au legatura cu credinta ci cu afectarea grava a intereselor lor materiale.

Nu excomunica din 2 motive:
1. Ce rost are sa dai afara pe unul care iti aduce venituri, indiferent ce a facut, daca nu intra in discutie ce am spus mai sus.
2. Daca ar fi sa excomunice pe cei care fac pipi pe invataturile ortodoxe si crestine in general, ar ramane cu 2-3 popi si aia cu un picior la balamuc. Restul ar trebui excomunicati.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Hei, invataturile ortodoxe NU au nimic in comun cu Crestinismul. Intreaba un cursant la Seminarul Ortodox sau cauta pe Youtube ca sunt destui preoti cautatori de Dumnezeu care au FUGIT din ortodoxie unde numai traditie este.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Crestinismul in sine e o afacere bazata pe traditii si legende. Difera doar interpretarea lor de la un/o cult/secta la altul/alta.
In esenta e acelasi lucru. Cativa incearca sa obtina beneficii de pe urma celor care le cred povestile.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Dovedesti resurse (intelectuale) foarte limiutate intru intelegerea crestinismului.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Culmea e ca, statistic vorbind, crestinismul prinde mult mai bine la cei cu "resurse intelectuale", cum spui tu, limitate. Vorbim de prostime, marea masa a credinciosilor, nu de cei care profita de ei, adica liderii gruparilor religioase. Aia, desi niste profitori infecti de pe urma fraierilor, pe undeva merita un oarecare respect. Nu e usor sa pacalesti atatia ca porcu` zboara.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca cunosc si aplica învățătură Domnului Isus: cel fara de păcat sa arunce primul cu piatra.

| Meme10Memu a răspuns:

Excomunicarea e ca darea afara dintr-o sala de cinema a cuiva care face zgomot in afara de marele ecran. Daca cineva il lasa pe popa sa fie doar el cel care face zgomot nu e motiv ca acel cineva sa fie excomunicat. Un televizor sau un popa care canta sau un radio reprezinta cam acelasi lucru in scop recreativ.