| anonim_4396 a întrebat:

""Blestemat sa fie cel care crede in oameni "", ce vrea sa ne comunice acest verset biblic? Sa nu avem incredere in nimeni?

22 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Este asa un verset biblic?
in ce context? (HABARNAM BIBLIE)
pentru ca, daca e sa il iei mot-a-mot, asa cum e bagata pe gat toata biblia (ca fiind cuvantul lui D-zeu... INCONTESTABIL) inseamna nu numai sa nu ai incredere in nimeni dar mai rau, esti blestemat daca ai!

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Aşa vorbeşte Domnul: „Blestemat* să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor** şi îşi abate inima de la Domnul!

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Nici iisus nu a crezut in nimeni, el fiind tradat de toti

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Pai, eu am inteles exact invers, ca el a crezut in oameni si d'aia s-a sacrificat pentru ei, cel putin asa se bate seaua cu propaganda religioasa crestina
insa asta e nesemnificativ, ce e incredibil e ca:

tu sustii ca biblia spune sa nu ne incredem in nimeni sub amenintarea blestemului?!?

sau daca te ai incredere (NU credinta, doar incredere, not same SHlT) in altii inseamna ca nu mai crezi in D-zeu

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Asa scrie in acel verset nu eu l-am scris

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Dar tu il interpretezi... cum crezi tu!
si din pacate asta e cea mai mare nenorocire cand e vorba de religie

cuvintele NU sunt clare si intepretarea e la, latitudinea oricui, care apoi poate sa profite, islamul este cel mai nenorocit exemplu, in care unii vad numai "dragoste si viata" si altii vad numai razbunare, exterminare si jihad!

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Increderea in alti duce la suferinta, pierzanie, sa stii ca e mult adevar in acest verset

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Alt cliseu pur... folosit de preotii de pretutindeni
eu vin cu argumente reale, logice si la obiect, si facem 1-2 pasi in directia cea buna, dupa care tu intorci chestia exact de la inceput, dar folosesti cuvinte diferite, ca prostimea nu se prinde, si poate, poate nici cel cu care te contrazici nu observa asa ca o ia de la inceput, pana nu mai are argumente si poti sa il scoti pe el "de vina"

cu mine nu tine... imi pare rau

deci ori vii cu un contra-argument valid, ori adioz si n-am cuvinte! tongue

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Https://www.youtube.com/watch?v=yn7FLSctfwI

uite o piesa ebraica, te-ai suparat asa repede

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Si gagica e mistowinking

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

E un inger trimis de iahve pe pamant

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Bai Ray mai exiști?

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Cat mai ma lasa iahve in universul lui creat de el, da

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Bizon95):

Versetul scos din context si interpretat gresit pentru a induce in eroare de Ray, se afla in Ieremia 17:5-7.
Sa citim versetul complet de data asta.
''Așa vorbește Domnul: „Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor și își abate inima de la Domnul! Căci este ca un nenorocit în pustie și nu vede venind fericirea; locuiește în locurile arse ale pustiei, într-un pământ sărat și fără locuitori. Binecuvântat să fie omul care se încrede în Domnul și a cărui nădejde este Domnul!''
Ieremia spune foarte clar ca noi nu trebuie sa ne punem toata increderea noastra decat in Dumnezeu, nu in oameni, adica sa nu punem autoritatea oamenilor mai presus de autoritatea Lui Dumnezeu. Daca mie imi spune sotia ''Du-te si fura si tu de la munca sa avem mai multi bani pentru a ne mai cumpara o masina'' si Dumnezeu imi spune ''Sa nu furi'' eu daca pun autoritatea oamneilor mai presus de autoritatea Lui Dumnezeu, voi fura si voi ajunge la inchisoare.

Nicidecum nu spune sa ne uram unii pe altii sau sa ne ignoram, sa ne respingem, sa nu ne vorbim, sa nu avem incredere unii in altii, nu se refera la o incredere, ci la a-ti pune toat aincrederea in oameni, oamenii vor dezamagi, oamenii nu sunt intelepti ca Domnul, de aceea toata increderea noastra si bizuirea trebuie sa fie in Domnul.
Ioan 13:34 Iisus spune ''Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii! Aşa cum v-am iubit Eu, tot aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.''

Biblia nu spune doar sa ne iubim, ci sa ne si ridicam si sprijinim unii pe altii. Galateni 6:1-18''Fraţilor, chiar dacă un om ar cădea deodată în vreo greșeală, voi, care sunteţi duhovnicești, să-l ridicaţi cu duhul blândeţii. Și ia seama la tine însuţi ca să nu fii ispitit și tu. Purtaţi-vă sarcinile unii altora și veţi împlini astfel legea lui Hristos.''

1 Timotei 5:8 ''Dacă nu poartă cineva grijă de ai lui, și mai ales de cei din casa lui, s-a lepădat de credinţă și este mai rău decât un necredincios.''

Citeste biblia, noul testament, Hristos te iubeste.

| Bizon95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sa inteleg, ca ai venit sa, speli rusinea lui Ray, NU?
hai sa te intreb si pe tine...

DECI! tu afirmi sus si tare, ca NU ar trebui sa ai incredere, in nici o persoana, NICIODATA, in nici un fel, sub nici un motiv, absolut deloc, ci numai in D-zeul tau?!?

asta e o directie de viata OFICIALA din partea religiei tale, si practic, sa MORI pentru ca nu ai incredere in doctori, sa MORI pentru ca nu ai incredere in cel care iti intinde o mana de ajutor cand esti pe cale sa cazi in prapastie, sa nu ai incredere in nevasta si sa iti iei copii si sa pleci, sa nu ai incredre in copii si sa ii bagi in custi pentru ca altfel nu pot fi controlati, etc.

adica sa traiesti singur, fara nimeni in jurul tau, si sa ai incredere NUMAI in D-zeu care te v-a ajuta FIZIC cand o sa mori de foame (pentru ca nu ai incredere in vanzatorii de la piata, si nu ai cum sa iti iei mancare, ca poate au otravit-o, ca DOAR NU AI INCREDERE)

da?!? asta sustii?!?

dupa care, reusesti sa te contrazici EXTREM, pe tine insuti
"bibila spune sa ne iubim si sa ne sustinem"
CUM POTI SA FACI ASTA FARA INCREDERE?!?

si apropos, micul tau exemplu cu "nevasta ma trimite sa fur" e absolut penibil, incerci sa limitezi acea neincredere numai la chestii ilegale si care sunt trecute in pacatele capitale, asa ca, poate, poate, cineva care nu intelege, si o sa isi limiteze neincrederea numai in directia aia (ilegala) si nu o sa vada ca de fapt "citatul" FORTEAZA ideea la nivel absolut general, in toate directiile!

buna incercare, mai incearca!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Bizon95):

Draga prietene, nu cred ca ai citit cu atentie, voi selecta o propozitie din ceea ce am spus ''Ieremia spune foarte clar ca noi nu trebuie sa ne punem toata increderea noastra decat in Dumnezeu, nu in oameni, adica sa nu punem autoritatea oamenilor mai presus de autoritatea Lui Dumnezeu. ''
Este vorba de o autoritate, Dumnezeu nu spune sa nu ne incredem in oameni deloc, ci spune ca increderea neclintita sa fie bizuita pe El, si autoritatea Lui sa fie mai presus de cea a oamenilor.
Nu cred ca ai fost atent, nu am spus sa nu iei paracetamol din farmacie pentru ca nu ai incredere in doctor, ba chiar am dat ci citire unor versete biblice in care am sustinut ideea.

Ioan 13:34 Iisus spune ''Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii! Aşa cum v-am iubit Eu, tot aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.''

Biblia nu spune doar sa ne iubim, ci sa ne si ridicam si sprijinim unii pe altii. Galateni 6:1-18''Fraţilor, chiar dacă un om ar cădea deodată în vreo greșeală, voi, care sunteţi duhovnicești, să-l ridicaţi cu duhul blândeţii. Și ia seama la tine însuţi ca să nu fii ispitit și tu. Purtaţi-vă sarcinile unii altora și veţi împlini astfel legea lui Hristos.''

1 Timotei 5:8 ''Dacă nu poartă cineva grijă de ai lui, și mai ales de cei din casa lui, s-a lepădat de credinţă și este mai rău decât un necredincios.''
Iisus spune foarte clar sa ne iubim unii pe altii si sa ne ridicam unii pe altii si sa ne incurajam unii pe altii si sa ne incredem unii in altii, este vorba de o altfel de incredere decat cea mentionata de Ieremia, vezi versetul in limba greaca in original si vei vedea ca sunt cuvinte diferite, Grecii sunt foarte atenti la cuvinte. Reciteste.

| Bizon95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

CITEZ:

Sa citim versetul complet de data asta.
''Așa vorbește Domnul: „Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor"

apoi cuvintele tale "spune foarte clar" urmat de interpretarea ta
iar interpretarea ta adauga un cuvant in plus si anume "toata" increderea, care schimba serios intregul inteles, lucru care nu apare in citat, ABSOULT DELOC

moment in care interpretarea ta poate sa fie orice, de ce sa te limitezi numai la un singur lucru cand poti sa faci funda din citatul respectiv si sa tragi ORICE concluzie vrei tu?

| Meme10Memu a răspuns:

Nu e bine sa ai incredere in oameni la fel ca nici in dumnezeu.
Lipsa increderii este rasplatita atunci cand lipsa de incredere iti este contrastata de cadourile primite de la viata si de la oameni.

Totul e relativ.

Sa nu crezi pana nu vezi, auzi.

Moartea poate surveni cand nu se asteapta omul. Moartea sau hristos vine ca un hot.

Unii isi bat sotiile pentru ca nu au incredere in ele desi n-au vazut actiunea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga Ray, nu sunt in masura sa critic pe nimeni, si nu imi sta in fire sa fac asta. Dar de ce incerci din tot dinadinsul cu o ura viscerala sa induci in eroare cresinii care nu cunosc foarte mult din biblie, si ii faci sa se clatine in credinta si intelegerea scripturii. Intelegem ca nu doresti deloc sa ne asculti sau sa ne dai o sansa de a-ti explica si punctul nostru de vedere, dar de la un ''ateu'' la un ''razboi'' impotriva crestinismului, este distanta de la cer la pamant.
Te rog sa nu mai recurgi la astfel de ''tactici''.

| Helper07 a răspuns:

Nu asta e contextul. Atunci cand omul si Dumnezeu se contrazic, Dumnezeu are dreptate, dar oamenii asculta de oameni.

| BlackOldSun a răspuns:

Dragi oameni citand din biblie : e o carte misto cu niste pasaje interesante dar de asemena are si sex cu fantome, uriasi, super bebelusi si demoni. De aia nu ne facem legile bazate pe Game of Thrones, My little poney sau Legend of Zelda.

| Raullalu a răspuns:

Cei care au fost in potriva lui Isus,chiar si preotii se incredeau in oameni.
Adica in,invataturi omenesti cu privire la Dumnezeu.
De aceea singura carte ce are autoritate pentru adevaratii crestini, e Biblia.
Nu acatiste, nu alte carti scrise de prea fericitul, etc.
Toate astea sunt invataturi omenesti, iar daca te increzi in ele, te increzi in om si intri in erezia lui.