| Forza4Milano a întrebat:

Blestemele mamei au cel mai mare efect asupra copilului?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si in Mos Craciun nu crezi?

| SilentRain a răspuns:

Nu,daca era așa crăpam de mult

| halogen001 a răspuns:

Blestemele n-au nici un efect.

| halogen001 a răspuns:

Daca mama care ar trebui sa fie de partea copilului si sa-l ajute nu face lucrul asta si/sau daca copilul are un comportament daunator pentru el si pentru cei apropiati lui, atunci in mod firesc acel copil va intampina unele dificultati in viata, dificultati care vor fi usor puse pe seama blestemelor si dupa aceea se va trage concluzia falsa ca blestemele au efect si ca ele sunt cauza lucrurilor rele care se intampla.

| CostinAlamariu a răspuns:

Stai mă liniștit. Tu sa iubești și să binecuvintezi pe toata lumea și n-o să ai nicio problema. Dumnezeu asta vrea de la noi să avem inimă iubitoare nu sa stam sa ne speriem de blesteme si alte asemenea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Adevărat. Blestemul neîntemeiat nu se prinde de noi.

| Werrich a răspuns:

Blestemele functioneaza doar atunci cand cauza este nedreapta. Cel mai bun blestem a fost cel al lui Jacques de Molay, ultimul Mare Maestru al Cavalerilor Templieri, ucis de Papa Clement V in 1314. Molay a blestemat ca intr-un an atat Papa Clement cat si printul vor muri.

| CIaudiu a răspuns:

Blestemele nu exista.

| tudorvolcano a răspuns:

Blestemul preotului și al episcopului, acela nu poate fi dezlegat decât de preot și episcop, acela are efect.

Blestemele celelalte, depinde dacă ai fost sau nu vinovat (în fața lui Dumnezeu) de ceva încât să țină blestemul, sau alți factori.
Și aceste blesteme se pot dezlega ușor de către preot și episcop.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Niciun creștin nu are voie să blesteme. Domnul Isus a spus: Binecuvântați și nu blestemați!
Cu atât mai mult un preot, episcop...

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Preotul are puterea de a blestema, dar blestemele în principal sunt împotriva dracilor. Sunt de asemenea și blesteme care le adresează dușmanilor Bisericii, dar aceste blesteme țin până ce aceștia se îndreptează și se pocăiesc, cum spune în formulele pentru anatema.

Sunt și preoți nesăbuiți care blesteamă fără rost, la aceștia trebuie să le spui „Părinte, nu plec de aici până nu mă dezlegați de blestem".
Un preot dacă te blesteamă și în glumă, trebuie să ceri dezlegare de la același preot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nici pe dușmani nu avem voie să îi blestemăm. Blestemul este interzis în creștinism.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Dușmanii bisericii = ereticii, lupii răpitori care vor să piardă turma.
Noi ne rugăm pentru dușmanii noștri, îi binecuvântăm pe cei ce ne blesteamă.

Blestemul bisericesc (anatema) pronunțat de preoți și episcopi este spre a feri poporul de eres. Când poporul știe ce blesteme s-au pus pe capul acelui eretic, atunci va ști să se ferească, ca nu cumva acele blesteme să cadă pe capul lor, de vor adera la eresul acelui rătăcit. Este de asemenea, și spre îndreptarea ereticului, de nu-și va astupa urechile la glasul dumnezeiesc, care îl îndeamnă la calea dreaptă, a ortodoxiei.