| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Blestemele pe care le arunca parintii catre propriii copii se implinesc? Adica chiar se adeveresc?

Vreau sa stiu mai multe, vreau mai multe pareri daca se poate.

12 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E bine să nu-ți rănești părinții atât de tare, încât să se ajungă într-o astfel de situație.
La fel de nașpa sunt si blestemele unui om aflat pe patul de moarte. Coincidență sau nu, eu am cunoscut doar cazuri în care acestea s-au adeverit. sad
E altceva când te blesteamă un neica nimeni, fiindcă acestea se întorc la destinatar, exact ca un bumerang.
Roagă-ți părinții să te ierte și să își retragă cuvintele.
N-ar fi trebuit să se ajungă până aici.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde, daca blestemul e ceva de genul:
"lasa ca o sa vezi tu cand o sa fii in locul meu"
atunci da, evident, ca o sa vezi tu cand o sa ai copii tai

insa un blestem naspa inseamna ca parintele E O JIGODIE!

asa ca, ce ar fi sa dai niste exemple de blesteme

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iată ce spune Biblia:"Cum sare vrabia incoace si încolo si cum zboară rândunică, așa nu nimerește blestemul neîntemeiat. Proverbe 26/2.
": Daca cineva blastăma pe tatăl sau si pe mama-sa, i se va stinge lumina in mijlocul întunericului". Prov. 20/20
" Cinstește pe tatăl tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungească zilele in tara pe care ți-o da Domnul, Dumnezeul tau". Exod 20/12.( porunca a 5-a)
Si mai scrie undeva, dar nu găsesc momentan:" Feriti-va sa nu fiți blestemați de oameni".
Fiecare care citește sa interpreteze, ma refer la crestini.

| Octavian199 a răspuns:

Nici pe departe.De cate ori mi-a zis mama sa mor rolling on the floor

| floresdemayo a răspuns (pentru Octavian199):

Pai, o sa mori si tu pe la 90 de ani si o sa vezi ca se implineste. tongue

| Octavian199 a răspuns (pentru floresdemayo):

Doar 90?rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti bati parintii ajungi rau.

| GouDidodino a răspuns:

Vorbe in vant

| 2P a răspuns:

Blestemul parintilor si al preotului sunt cele mai grave, cunosc un caz in care copilul si-a lovit mama iar aceasta la blestemat sa nu-i putrezeasca mana cu care a lovit-o si intr-adevar. La 7 ani la deshumare mana dreapta nu ii putrezise, deci ai grija

| suntserios a răspuns (pentru 2P):

Poate era doar bine imbalsamat

| Toxicgabyxx a răspuns:

Sunt doar vorbe