| OctavianDanielMaria a întrebat:

Bolnavii de HIV merg sa se împartaseasca la biserica?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Posibil, dar nu e ca si cum e o problema, HIV nu se transmite prin saliva.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citește cu atenție, acolo scrie că „Virusul HIV infectează celulele limfatice și va fi localizat în fluidele corpului găsindu-se în cantitate mare în sânge, lichidul vaginal, lichidul spermatic și limfă, deci virusul NU poate fi luat prin:

strângere de mână;
îmbrăţişare;
tuse sau strănut;
sărut;
salivă, transpiraţie sau lacrimi;
ţânţari sau alte insecte;
toaletă sau obiecte de toaletă (săpun, prosop);
piscine;
tacâmuri, veselă;
birouri, bănci şcolare, scaune;
computere sau telefoane;
echipament sportiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dat-o la intors happy
cea mai nasola boala ce se transmite prin saliva acum este fie coronavirusul fie helicobacterul dar acum ca sa te irit iti zic ca impartasania se face dupa ce vinul este sfintit prin pogorarea Duhului Sfant si tot ce vine de la Duhul Sfant nu imbolnaveste!
La voi la sectanti nu sunt stiute inca chestiile astea? vad ca esti un impatimit defaimator al Bisericilor crestine dar tu nu ai notiunile de baza ale religiei.
Sectantilor stati linistiti voi sunteti crestini doar cu numelewinking

Răspuns utilizator avertizat