| Theo94 a întrebat:

Buddha (Gautama Siddhartha) era indian sau asiatic precum chinezii, japonezii, etc. (mongoloid)?
S-a nascut in Lumbini (in prezent se afla in Nepal).

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SINGURUL lucru de remarcat este ca a murit cu burta plesnita de la enorma cantitate de carne de porc mancata. Un adevarat "print" al porcilor. P.S. Nu a fost nici un print ci doar un smecher oportunist al vremi si nesatul pe deasupra.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Deci a existat pe bune, inainte de Isus?

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Asa se spune si de ce nu ar fi existat? Noi nu suntem siguri de strabunii nostri darmite de unul de acum 2800 de ani (cum se spune).

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Pai sunt statuete cu el. Adica ma gandeam ca poate a fost un dumnezeu al vreunui neam prin India, un idol, nu un om.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Este DOAR un om asa cum este recunoscut in istorie, chiar adeptii lui sustin asta dar si scrierile vremii, de unde crezi ca stim cum a murit?

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Poate, nu cunosc niciun budist, scrieri despre el nu m-au interesat niciodata. Mi se parea si inca mi se pare ca e o filozofie de rahat ca sa nu zic altfel.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

De acord cu tine.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Daca nu intelegi ceva nu inseamna ca e de rahat

| RAY a răspuns:

Danut ma crestine asa vorbesti de un necunoscut, omul ala are multe in comun cu filozofia lui iisus, respecta crestine religia altuia nu iti bate joc, asa crestin esti cu numele

| RAY a răspuns:

Era indian

| mentholinks a răspuns:

Indian din câte știu eu. A fost un print sau cel puțin asa se zice și a plecat ca nu-i convenea sistemul de caste din India sau ceva de genul.

| Octavian199 a răspuns:

Era nepalez.

| chuckmanson a răspuns:

Indian, dar buddhismul a fost adoptat mai mult de chinezi, japonezi, coreeni, thailandezi etc.