| AnaMariaGerman a întrebat:

Bunã!

O sã mã logodesc peste ceva timp, ei bine cred cã de fapt va fi ceva de genul "Vrei sã fii logodnica mea?", iar apoi va urma rãspunsul meu. Am decis ca totul sã fie într-un cadru ascuns, într-un hotel, numai el și cu mine. Însã mi-aș dori sã știu cu exactitate dacã e bine sau nu ce fac.

Spun asta pentru cã îmi e puțin teamã de ce va urma. Îl iubesc enorm de mult, însã nu stiu ce sã fac în cazul în care el o sã mã vrea, adicã dacã va vrea sã facã dragoste cu mine. Nu vreau sã fac ceva iar apoi sã regret. În plus, Doamne ferește, tot eu aș suferi dacã ar ieși vreun copil din asta. Nu-mi doresc deloc copiii.

Dar sã revenim. Vreau sã știu dacã e bine sã facem chestia asta înainte de nuntã. Nu știu când va fi vreo nuntã, în principiu eu mai am un an sã-mi termin facultatea, iar apoi vreau sã-mi gãsesc un loc stabil de muncã. El deja lucrezã.

Vreau sã stiu dacã din punct de vedere religios este în regulã. Dacã eu voi rãmâne alãturi de el tot restul vieții și fac chestia asta, este bine? Nu aș vrea sã fim pedepsiți de divinitate. Stiu cã poate pãrea ciudat ce scriu eu acum, dar pur și simplu asta simt. Simt nevoia sã vã întreb dacă este sau nu pãcat sã facem dragoste înainte de cununie, în contextul în care eu vreau sã-mi continui relația cu el pânã în vecie. Eu pot sã mã abțin, însã îmi e teamã cã el nu o sã se poatã înfrâna și va ceda, pentru cã în fiecare zi îmi spune cã vrea sã fim o familie fericitã. De aici mie îmi rezultã ce v-am tot spus în rândurile de mai sus.

Vã rog sã-mi spune-ți ce pãrere aveți!

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din punct de vedere biblic, este păcat. 1corinteni6:9,10. Dacă te iubeste cu adevarat va cultiva mai mult stăpânire de sine și va astepta.

| RAY a răspuns:

Da din punct de vedere religios e pacat da cum majoritatea romancelor au facut sex inainte de 18 anii, fii calma ca e ok

| VelaJohnny a răspuns:

Nu-i okay. Tu sa-i spui din timp dorinta ta, mai bine asa decat in fata situatiei, si daca te iubeste, nu o sa il deranjeze sa iti respecte hotararea, punand sentimentele si dorinta ta mai presus de ale lui, astfel asteptand relativ putin timp pana cand va ve-ti casatori. Pana la urma, daca stai sa te gandesti, cu ce o sa fie mai speciala nunta si noaptea nuntii daca „cadoul" a fost deschis dinainte. E o decizie morala, meriti laude pentru hotarare, in ciuda restului societatii care nu privesc lucrurile la fel de matur si serios.

https://www.jw.org/......conjugale/

| AnaMariaGerman explică (pentru VelaJohnny):

I-am spus, iar de fiecare datã când revine discuția el îmi spune cã e pãcat sã nu-l las sã facã ce simte. Îl iubesc enorm și nu vreau sã-l pierd. Mă tem cã va trebui sã trec prin niste lucruri de care îmi e teamã. Sper ca totul să se rezolve. Mulțumesc mult pentru rãspuns și pentru site!

| catalynx a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Daca nu poti sa-l convingi tu, roaga-te lui Dumnezeu si el te va ajuta, nu este pacat daca nu il lasi sa faca ce simte el, pentru ca poate ce simte el e contra firii tale si contra lui Dumnezeu. Roaga-l sa mai aibe putina rabdare si mai stai un timp in prietenie cu el, iubirea sincera nu are limita in timp, mai ales in anii tineretii.

| AnaMariaGerman explică (pentru catalynx):

Mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase! Sper ca bunul Dumnezeu sã îl lumineze și sã nu-l transforme într-o ființă dornică numai de atracții fizice. Mulțumesc enorm!

| m1dn1gh7 a răspuns:

O intrebare, parintii tai stiu ce faci tu cu baiatul asta? Pentru ca din intrebarea asta, reiese ca habar nu ai cine e cu adevarat tipul si v-ati gasit pe net de cateva zile.
https://www.tpu.ro/......a-la-mere/
Eu iti zic in felul urmator, tu visezi logodna la hotel, eu zic sa stai potolita sa nu te trezesti pe langa hotel in Italia. Ce logodna la hotel, de cand se desfasoara in cadrul asta o un act de genu'? Ala va veni sa faceti niho niho apoi la revedere.
Nu fii credula, ai sa regreti mult timp si ai sa vii peste cateva luni sa pui intrebari cum scapi de depresie, cum stii daca esti gravida, etc.

| AnaMariaGerman explică (pentru m1dn1gh7):

Nu, normal că nu știu. Dacã ar afla vreo ceva cred cã m-ar închide într-o pivnițã. Ei nu înțeleg cã am crescut și cã veau să-mi fac și eu o viațã, fãrã sã depind de ei.

| Voidwithin a răspuns:

"Pedepsiti de divinitate", si totusi, tu nu te duci la divinitatea ta sa o intrebi, ne intrebi pe noi. De ce? Pentru ca de la noi mai scoti un raspuns si esti constienta de asta.
Motivatia cea mai puternica a omului e dorinta sexuala, de aia vezi atatia barbati care se chinuia sa-si cumpere cele mai tari masini si atatea femei care stau cu ochii in oglinda zeci de ore ca sa arate bine.
Inteleg, vii dintr-un mediu mai religios, dar te-ai intrebat vreodata daca aceste reguli urmeaza vreo logica sau daca nu cumva, sunt lasa-te acolo doar pentru a manipula si a damna viata unui individ?
Probabil iti este teama pentru ca de fapt, amanadoi simititi la fel.

| catalynx a răspuns (pentru Voidwithin):

Nu cred ca e vorba de manipulare aici, sa nu exageram, iubirea adevarta nu tine de sexualitate, pentru ca nu iubesti o femeie doar pentru sex, ci o iubesti pentru calitatile ei, pentru ca aveti ceva in comun, iar atractia fizica e un lucru normal, insa nu din punct de vedere al sexualitatii.

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Serios? deci pe tine te degusta fizicul lui iubita ta? normal ca atractia conteaza, fara atractie nu exista iubire, iubirea apare dupa ce te-a atras fizic o persoana, nimeni nu iubeste pentru calitatile lui o persoana

| AnaMariaGerman explică (pentru Voidwithin):

Mulțumesc pentru rãspuns. Da, oarecum m-am întrebat de multe ori 'de ce" însã nu am gãsit rãspunsuri. Acum, când totul se vrea a fi bine, nu aș vrea sã fac greșeala vieții mele. Și da, avem același gând, însã parcã ceva din mine nu e sigur dacã este bine sau nu, de aici revenind iar la acele "de ce"-uri fãrã șanse de rãspuns. În orice caz, o sã mã gâdesc la ce mi-ai spus. Îți mulțumesc mult!

| AlexeHellsing a răspuns:

Din perspectivă creștină, nu este bine să faceți dragoste înainte de cununie.

| gratargratar a răspuns:

Nu exista logodna in afara logodnei religioase. Ceea ce spui tu ca o sa faci in incinta unui hotel se numeste "propunere", nu este logodna.
Exista o slujba religioasa de logodna care se poate face separat sau impreuna cu slujba de cununie. Aia se numeste logodna, nu ce vrei tu sa faci.

Apoi, casatoria are ca scop facerea de copii. Daca vrei sa te casatoresti doar ca sa nu-ti fie urat singura, te inseli - pentru ca la batranete tot urat o sa-ti fie. Daca vrei sa-ti pastrezi fecioria, du-te la manastire. E aberant sa te casatoresti ca sa ramai fecioara si (mai mare pacat) sa eviti facerea de copii.

Adica tie ti-e teama de Dumnezeu ca se supara pe tine ca iti incepi viata sexuala inainte de cununie, dar nu ti-e teama ca e deja suparat pe tine pentru ca vrei sa eviti facerea de copii. Dumnezeu nu ingaduie o relatie pacatoasa sub mantia unei taine.

Deci lasati ideea cu hotelul, si duceti-va de va cununati religios. Cununia dureaza 1 ora. Gasiti-va niste nasi si gata. Dupa aia sala si petrecerea o faceti cand aveti finante. Insa daca te casatoresti cu ideea de a nu avea copii, mai bine sa nu o faci.

| AnaMariaGerman explică (pentru gratargratar):

Asa este, vã dau dreptate, dar sunt prea tânãrã sã mã cãsãtoresc. Vreau sã-mi termin studiile si apoi sã mã cãsãtoresc. Însã nu stiu cum aș putea sã-l fac sã înțeleagã cã eu nu sunt pregãtitã pentru mai mult. Nu vreau sã-l pierd. Întrebarea mea e: oare fericirea se câștigã cu prețul sângelui? Mã simt de parcã aș fi o epavã, de parcã e ceva care o sã mi se întâmple si eu trebuie sã fiu întru totul de acord. Nu stiu cum sã îi explic cã dacã voi face chestia asta îmi voi pierde, poate, pãrinții. De fiecare datã când venea vorba se supãra și îmi zicea cã am o mentalitate greșită. Eu nu stiu ce sã fac, cum sã fac ca totul sã fie bine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru gratargratar):

Dude! Scopul casatoriei nu e neaparat procrearea, nu mai induce oamenii in eroare. Nu suntem animale. Ia-o logic, Adam si Eva aveau copii, copii lor aveau copii, si tot asa, iar conform ideii tale, se inmultea omenirea pana se ajungea ca 1 om pe metrul patrat? Evident ca la un moment dat Dumnezeu nu ar mai fi permis ca in urma actului sexual intre partenerii conjugali sa rezulte vreun copil.

1 Corniteni 7:2-5 „Totuşi, din cauza fornicaţiei atât de răspândite, fiecare bărbat să-şi aibă soţia lui şi fiecare femeie să-şi aibă soţul ei. 3 Soţul să-i dea soţiei ceea ce i se cuvine, dar şi soţia să facă la fel faţă de soţul ei. 4 Soţia nu are autoritate asupra corpului ei, ci soţul, iar soţul nu are autoritate asupra corpului său, ci soţia. 5 Să nu vă lipsiţi unul pe altul de ceea ce se cuvine, decât de comun acord şi pentru un timp stabilit, ca să dedicaţi timp rugăciunii, apoi să fiţi iarăşi împreună, ca să nu vă ispitească Satan din cauza lipsei voastre de stăpânire. "

1 Corniteni 7:8, 9 „Le spun acum celor necăsătoriţi şi văduvelor: este bine pentru ei să rămână ca mine. 9 Dar, dacă n-au stăpânire de sine, să se căsătorească, fiindcă este mai bine să se căsătorească decât să ardă de pasiune."

N-au stapanire pentru ce? Pentru facut copii sau pentru a satisface necesitatile sexuale? Pavel indeamna la casatorie, pentru a nu face aceste lucruri sub pacat.

Proverbe 5:18, 19 „Izvorul tău de apă să fie binecuvântat şi bucură-te cu soţia tinereţii tale! Cerboaică iubită, căprioară plină de farmec! Sânii ei să te îmbete tot timpul. Desfată-te întotdeauna cu iubirea ei! "

Din nou, relatiile sexuale sunt pentru neaparat pentru procreere, sau pentru placeri intime intre partenerii conjugali?

Deuteronomul 24:5 „ Dacă un bărbat tocmai şi-a luat o soţie, să nu plece la război şi să nu fie obligat să facă niciun alt lucru. Să fie scutit şi să rămână la casa lui un an şi să-şi bucure soţia pe care şi-a luat-o."

Biblia nu da nici un detaliu cu privire la controlul sarcinii, ramane la latitudinea fiecaruia.

| AnaMariaGerman explică (pentru VelaJohnny):

Mulțumesc pentru rãspunsul dumneavoastrã. Din câte observ, în Biblie, se spune cã "fiecare bărbat să-şi aibă soţia lui şi fiecare femeie să-şi aibă soţul ei". În cazul nostru, dacã încã nu ne-am cãsătorit și nici nu vrem sã o facem în urmãtorii 2 ani cel puțin, ar trebui sã încetãm cu aceste idei și sã ne trãim viața fãrã a junge la amor, nu? Dar cum aș putea eu sã-l fac sã înțeleagã acest lucru? Ce sfaturi îmi dați?

| gratargratar a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Poti termina si studiile casatorita fiind... nu vad o problema in chestia asta.
Trebuie sa-ti asumi niste riscuri... daca crezi ca te iubeste cu adevarat si este pentru tine, casatoriti-va. Daca nu esti sigura - lasa-l in pace, nu-l mai tine pe offside.
Parintii de ce nu sunt de acord cu el?

| gratargratar a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Mai, tu ce esti? Ortodoxa sau iehovista? Ca iehovistii interpreteaza Biblia in stil americanesc. Astia cred in Rutherford si Rusell :) Noi avem pe Sf. Ioan Gura de Aur, sf. Vasile cel Mare si pana in zilele noastre sfinti: Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Luca al Crimeei, Sf. Siluan Athonitul etc.
Ia de citeste:
http://www.parohia-hamburg.de/......atorie.pdf

Acolo, sf. Ioan Gura de Aur raspunde la toate chestiunile invocate de iehovistul de mai sus (raspunsuri date acum 1600 de ani!).

Ideea fundamentala e urmatoarea:
Femeia trebuie sa-si aiba sotul sau si barbatul sotia sa pentru a se feri de desfranare, nu pentru a desfrana intre ei. Adica si viata aceasta sexuala maritala are niste ingradiri. Cand Sf. Apostol spune ca barbatul este stapan pe trupul femeii (si invers) el are in vedere un sens mult mai profund, nu se referea la Kama Sutra.
Sexul in sine nu e pacat si nici placerea aferenta. Ele sunt normale, caci sunt lasate de Dumnezeu. Pacat este pervertirea sensului cu care le-a lasat Dumnezeu, si transformarea lor din mijloc in scop.

Scopul omului pe Pamant este mantuirea. In casatorie, calea cea mai lesne spre Mantuire este prin facerea de copii care sa fie bineplacuti lui Dumnezeu. Copiii sunt garantul familiei. Intr-o familie fara copii, sotii sunt foarte predispusi la adulter - caci nu prea au multe de pierdut.

Nu e bine nici sa stai cu el inca doi ani, acumuland tensiune sexuala. Nu e sanatos dpdv fiziologic. Glandele gonadotrope secreta continuu hormoni, stimulati de diferiti excitatori. Daca acesti excitatori sunt intr-un numar prea mare, fara a avea parte de descarcarea aferenta (i.e. actul sexual), hormonii generati de glande (hormonii gonadotropi) pot inhiba alti actiunea altor hormoni produsi de alte glande si prin urmare pot strica echilibrul fiziologic al organismului. Hypersecretia de testosteron afecteaza procesul de cognitie si poate provoca chiar boli cardiovasculare. Apoi, tot un studiu (Daca te intereseaza neaparat, il caut) arata ca barbatii cu un nivel mai mare de testosteron sunt mai predispusi la divort decat ceilalti.

Ramane un mister cum activitatea ovulatorie a femeii creste nivelul testosteronului la barbat. In timpul ovulatiei, femeia emite un miros specific pe care barbatul in receptioneaza inconstient, crescandu-i nivelul testosteronului.

Si acum iti spun ca o parere personala:
Nu degeaba exista ciclul menstrual. Exista o vreme pentru toate, dar nu trebuie sa se urmareasca cu tot dinandinsul evitarea facerii de copii. Asta este mare pacat - chiar si gandul, nu numai avortul in sine. Copiii sunt daruri facute de Dumnezeu si El daruieste atunci cand noi avem nevoie de darurile Sale.

| AnaMariaGerman explică (pentru gratargratar):

Incã nu am vorbit cu ei. Imi doresc ca sa fie ceva serios si apoi o sa le zic. Pentru ca iar vor exagrera intru tot, iar la final tot eu o sã sufãr. Ei încã mã cred un copil.

| AnaMariaGerman explică (pentru gratargratar):

Mulțumesc pentru rãspuns. Sunt ortodoxã. Nu îmi doresc copiii datorita unor probleme medicale. Nu vreau ca sa fiu nevoita sa iau o viata pentru ca nu pot sa duc pana la capat o sarcina.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

„ar trebui sã încetãm cu aceste idei și sã ne trãim viața fãrã a junge la amor, nu?" - perioada de curtare ar trebui sa serveasca unui scop nobil, acela de a ajuta cuplul sa se decida daca sunt compatibili pentru a trai intreg restul vietii impreuna, uniti prin casatorie. Acum, fiecare stie cat timp e necesar pentru a se cunoaste suficient incat sa ia o decizie buna.

Nu ma consider chiar in masura suficienta de a da astfel de indrumari, dar sunt diferite lucrari de referinta cu scopul de a ajuta tinerii in sensul asta. Sunt cateva capitole care dezbat subiectul asta cu ajutorul Bibliei, te-ai putea folosi de unele idei de acolo pentru a discuta cu prietenul tau.

https://www.jw.org/....../download/

Legat de ce zice Gratar despre Martorii lui Iehova, daca ar fi avut dreptate ca „interpreteaza Biblia in stil americanesc", ar fi putut sa ma corecteze cand l-am corectat eu pe el, spunandu-i ca nu vorbea ceea ce spune Biblia despre relatiile sexuale. Unii oameni, cand li se arata ca gresesc, decat sa recunoasca, o tin tot pe a lor. Noi nu ne bazam pe Russell, desi el a fost printre primii Martori ai lui Iehova, cand sustinem un anumit lucru, nu ne folosim de scrierile lui, ci de Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia. Utilizatorul Gratar ti-a spus sa te bazezi pe niste scrieri ale unor oameni, precum Ioan Gura de aur. Cred ca mai important e intai sa stim ceea ce Dumnezeu vrea sa ne transmita, si dupa daca plecam sau nu urechea la oameni.

| catalynx a răspuns:

Doamne ajuta, in principiu daca chiar te iubeste intelege si poate astepta, intr-adevar pasii pe care ii faci spre casatorie trebuie sa fie siguri, adica trebuie sa va cunoasteti destul de bine si sa fiti siguri cand faceti acest pas, pentru ca de omul pe care il iubesti te va lega o viata si nimeni nu vrea sa regrete casatoria. E bine daca vrei sa mai putina rabdare si sa-l mai studiezi. Roaga-te lui Dumnezeu si el iti va descoperi si tot ce este bun si tot ce este rau la persoana respectiva si decizia e a ta. Inainte de nunta nu e prea indicat ceea ce zici, decat dupa nunta, Dumnezeu nu te pedepseste, dar e bine sa ascultati de el pentru ca bine o sa va fie in viata, Dumnezeu o sa va ajute sa va mentineti curati pana la casatorie daca chiar vreti din suflet, niciodata Dumnezeu nu cere sa luptati voi singuri cu asta, ci sa-l lasati pe el sa va ajute si sa ascultati pe cat puteti de el pentru ca bine o sa fie si in viata asta si in viata viitoare. Daca vrei te pot ajuta cu materiale ce tin de casatorie, familie.etc ca sa-ti poti face un reper, repet daca vrei.

| AnaMariaGerman explică (pentru catalynx):

Mulțumesc mult pentru rãspuns!
I-am sugerat de foarte multe ori sã aibã rãbdare, sã ne mai cunoaștem, însã suntem ce-i drept foarte îndrãgostiți unul de celălalt.

Îmi spune în fiecare zi cã nu trebuie sã-l refuz, cã e pãcat sã refuzi un bãrbat dacã vrea asta. Mie îmi este cam greu sã înțeleg. Îmi zicã cã datoritã fetelor ca mine, bãrbații se duc la alte femei, dar cã el nu o sã facã niciodatã acest lucru fiindcã, zice el, eu sunt ceea ce el are nevoie.
Noi ne înțelegem foarte bine, dar la capitotul acesta ne contrazicem mereu.

| catalynx a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

AnaMariaGerman Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata. " (1 Corinteni 13:4-8a)

| AnaMariaGerman explică (pentru catalynx):

Mulțumesc mult!