| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Bun. Poate o fi si un pic de manipulare, dar... ideea e ca PE LANGA aceasta Catedrala, se va face si un spital, tot din banii Bisericii... Daca e 2 in 1 cum s-ar zice, de ce unii inca mai vor sa blocheze proiectul si sa ceara un spital in locul acelei Catedrale, cand, insasi Catedrala se va ocupa de construirea spitalului?

http://dantanasescu.ro/......drale.html

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca deja sunt prea multe biserici si prea putine spitale.

Doar pentru ca X sau Y vrea sa-si faca propaganda gen "iote ba ce buni suntem, o sa deschidem un spital pe langa cele 12000000000000 de biserici pe care le avem" nu inseamna nimic.

"din banii Bisericii"... hai sa nu exageram. Banii sunt de la oameni. Biserica nu da de la ea. Vezi si catedrala bantuirii. BOR are o gramada de bani dar culmea, cere bani de la oameni si de la stat.

Eu vad foarte multe biserici in stare foarte buna si foarte multe spitale in stare jalnica. O biserica sta deschisa o zi sau 2 pe saptamana cateva ore. Un spital trebuie sa stea tot timpul si sa beneficieze de niste conditii. Nu mai bine scadem marimea bisericilor si nu le mai placam cu aur iar banii respectivi ii dam la spitale? Ah stai ca nu se poate ca lu' exagerat de fericitul ii trebuie beamveu nou.

E ok si cu bisericile atata timp cat sunt facute din banii proprii sau din donatii nu din banii de la stat. Daca tu vrei sa dai bani la biserica e treaba ta. Dar chiar si asa, ce rost are sa construiesti ditamai biserica?

Arata-mi si mie niste popi care au zis "bai, ia uite, azi vrem sa facem niste spitale sau vrem sa donam niste bani la spitale. In loc sa donati bani pentru o biserica, donati pentru spitalul X" sau ceva de genul? Nu prea des nu? Dar de cate ori ai vazut un preot zicand "bai, vrem sa facem o noua biserica, donati bani aici. Ba mai mult, tu, statule, da si tu niste bani ca de-aia iti trimitem votanti. Stiu ca noi avem bani suficienti si terenuri o gramada si ca nu platim impozite si bla bla bla, dar noi nu putem sa dam prea multi bani pentru biserici ca avem nevoie de masini si ceasuri noi"?

| danut a răspuns:

Au mai facut si alti spitale si doar din banii lor, nu din banii publici. Si de ce nu fac spital vanzand din imensele proprietati ale biserici?

| AliGab a răspuns:

Ce-i atat de greu sa se constate ca Biserica inca sta in calea interelor lor? Nu proiectul catedralei ii deranjeaza, ci ca Biserica, prin toti membrii ei, preoti si credinciosi, inca are un cuvant de spus in ceea ce priveste normalitatea si moralitatea. Asta este problema de fapt, nu catedrala, insa acest proiect este acum atacat. Daca s-ar renunta la catedrala, s-ar gasi intotdeauna un motiv de a se lega de credinta ortodoxa, care inca este puternic inradacinata in randul populatiei acestei tari.

| KodrutZ a răspuns:

Daca eu ii cumpar maica-tii un buchet de flori dar o *** in c*r pe sora-ta, ti se pare ok? La fel e si cu rahatul ala de catedrala, folosesc strategia lui Becali - daca iti fur 1 miliard, crezi ca ma doare sa fac o biserica/spital de cateva milioane ca sa iau ochii prostilor?
P.S. Daca vrei sa te distrezi, ia si cauta un pic pe Google ce nereguli sunt pe la spitalele patronate de bor si mai discutam dupa aia.
@AliGab: "Nu proiectul catedralei ii deranjeaza, ci ca Biserica, prin toti membrii ei, preoti si credinciosi, inca are un cuvant de spus in ceea ce priveste normalitatea si moralitatea." Aha, zi-le asta celor 99% de crestini din Vaslui. E o oaza a moralitatii si normalitatii acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni fara minte care nu vad padurea din cauza copacilor. Oameni care nu vad si ce se face bine cand toate se darama, si in loc nu se mai pune. Oameni care vad doar bani in ochii lor, si daca nu sunt ai lor, ii urasc pe cei care ii cheltuie. Oameni care habar nu au ca spitalele pe care si le doresc atata, cauta sa faca economii si profit, in loc sa cheltuie si ultimul banut pentru oameni.Asa facea institutul ala de treasplanturi din America, in timp ce omul murea cu zile, ei spuneau ca au depasit deja cheltuielile pe luna respectiva, dar aveau un profit urias anual de nu stiu cate miliarde. Iar cand au fost intrebati; Voi sunteti un spital de transplanturi nu o banca.voi trebuie sa cheltuiti banii pentru a salva vieti.Au dat-o cotita cu economia de piata si alte abureli, de drepturile omului si juramantul lui hipocrate nepomenind nimic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bai, la tine din trei vorbe doua sunt bani.Du-te ma lehamite, si vezi ca viata asta e atat de complexa incat simplitatea e cea mai frumoasa, tu mai stii si altceva in afara de bani? Vad ca imi postezi citatele, dandu-mi o atentie nemeritata, si nu-mi doresc sa fiu atat de cunoscut, de ce te obosesti? Stai calm fratica, sa nu se rupa ceva in tine, iar daca esti vipera si ai venin descarca-te fiindca eu sunt imun tataie la asa ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Huh? Sunt foarte chill, nu se rupe nimic. La mine or fi din doua trei, dar la majoritatea popilor, din doua bani sunt noua.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai lasa americanii, noi suntem aia de ne batem cu dosul de pamant ca suntem crestini and shiet. Du-te la spitalul din Slobozia, un exemplu demn de pus in rama de catre orice manager de la stat sau privat, si intreaba-l pe manager cat a primit donatii de la privati, cat primeste bani de la stat, si cu cat/ce l-a ajutat bor-ul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce exprimare la tine, si te bati cu pumnii in piept ca esti crestin. Imi dau seama si ca injuri, daca nu ti-a fost greu sa il insulti pe KodrutZ in felul ala. Nu intentionez nimic altceva decat sa te aduc la cunostinta ca atunci cand te declari crestin, sa dai dovada. Asa si-au facut crestinii o reputatie proasta si asa am ajuns eu sa fiu ateu o vreme, din cauza celor care procedau ca si tine. Fi mai atent pe viitor la limbaj happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dragul meu, sunt crestin pacatos, inca nu pot ierta cat iarta Domnul.E buna certarea ce ne aduce cu picioarele pe pamant, din groapa pacatelor deci e si indreptatita, dar nu e nejustificata cand oul crede ca vede si stie mai multe decat galina-galinae.

| Doub a răspuns:

Pentru că banii ăia pot fi folosiţi într-un scop muuuuuuult, darr mult mai util.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Aia nu-s banii bisericii.biserica nu ar trebui sa aiba bani.
sunt banii nostrii.de-as avea puterea necesara as darama catedrala aia cu "oamenii bisericii" in ea.
de ce e necesara constructia unei biserici? Daca ai credinta si vrei sa te rogi, legi o icoana de un stalp si pui o cruce deasupra si te rogi.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Tie rau? Iar vorbesti aiurea?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sunt prea multe biserici, ca spui tu? Eu zic ca sunt prea putine si ar mai trebui construite.

La cat de pacatos, prost, desfranat si decazut este neamul asta sunt prea putine biserici.

| LostInPark a răspuns:

Da, stiu preoti plecati la munca in strainatate care trimit bani bisericilor din tara.
Stiu preoti care rup portile intreprinderilor asa de dimineata cu chef rau de munca.
Stiu spital al unei mitropolii unde te poti opera fara bani.
De ce sa nu construiasca?! straight face

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Ce vezi tu aiurea?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

"Pentru ca deja sunt prea multe biserici" Cine a spus asta? Tu? Pai, de ce te-ar interesa daca tu, oricum nu mergi la Biserica?

"si prea putine spitale." Asa o fi, dar statul trebuie sa rezolve problema asta, nu Biserica. Plus ca, mai multe spitale nu inseamna neaparat mai multe vieti castigate. Pentru ce mai cereti spitale daca, oricum, medicii pleaca in strainatate?

""din banii Bisericii"... hai sa nu exageram. Banii sunt de la oameni. Biserica nu da de la ea." Pai, dupa ce au ajuns la Biserica, se poate spune ca au devenit ai ei, caci, poate sa faca ce vrea cu ei dupa ce a ajuns la ea, adica la Biserica. Oricum, "banii nostri" nu sunt ai nostri, caci, nu de noi depinde cati avem si cat il cheltuim, ca stat, ci cat vor sa produca si mai ales pentru cine, cei care ii produc.

"Eu vad foarte multe biserici in stare foarte buna" Si ce e rau in asta? Ai vrea sa fie in stare jalnica ca sa se darame pe oameni?

"si foarte multe spitale in stare jalnica" Nu e vina Bisericii pentru acest lucru. Repet, statul trebuie sa se ocupe de numarul si de starea spitalelor.

"Nu mai bine scadem marimea bisericilor si nu le mai placam cu aur iar banii respectivi ii dam la spitale?" Sunt sume mult mai mari de care ar trebui sa beneficiem si daca am beneficia de ele ar fi bani si de spitale bune si de Biserici poleite cu aur. In alte tari, de exemplu, altii de ce au bani si de Biserici poleite cu aur si de spitale?

"E ok si cu bisericile atata timp cat sunt facute din banii proprii" Pai, daca n-ar fi donatiile si banii de la stat ce bani proprii ar mai avea Biserica? Nu stiu, intreb. Cu siguranta nu suficienti cat sa construiasca acea Catedrala.

""bai, ia uite, azi vrem sa facem niste spitale sau vrem sa donam niste bani la spitale" Tocmai ti-am aratat, iar exemple se mai pot da si inca multe.

"In loc sa donati bani pentru o biserica, donati pentru spitalul X" Crezi ca is asa "masochisti" preotii sa le spuna enoriasilor(clientilor) lor sa nu mai dea bani la Biserica? :)) Cel mult, o sa le spuna sa doneze SI pentru spitale, dar nu sa renunte sa doneze pentru Biserici.

"Ba mai mult, tu, statule, da si tu niste bani" Statul da cati bani poate, adica atat cat are si nu prea depinde de noi cati bani avem, cel putin dupa 1989...

"si ca nu platim impozite" Ba platesc : http://dantanasescu.ro/2014/11/24/biserica-ortodoxa-plateste-impozite.html

"ca avem nevoie de masini si ceasuri noi"?" Nu stiu de ce te intereseaza pe tine ca isi ia cineva o masina sau un ceas nou atata timp cat au dreptul. Poate vrei sa spui ca te deranjeaza ca isi iau si din taxele colectate de stat, nu doar din donatii, dar, asta e cu totul altceva...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru KodrutZ):

"Daca eu ii cumpar maica-tii un buchet de flori dar o *** in c*r pe sora-ta, ti se pare ok?" Nu... Dar, nu are legatura cu intrebarea. Apropo, tu, care lasi impresia ca esti deranjat de cei 99% crestini din Vaslui ti se pare ca reprezinti o oaza de normalitate si moralitate ca sa le dai lor lectii despre aceste lucruri?

"Daca vrei sa te distrezi, ia si cauta un pic pe Google ce nereguli sunt pe la spitalele patronate de bor si mai discutam dupa aia." Nu gasesc, daca esti dragut sa ma ajuti, cred ca ti-as fi recunoscator...

"Aha, zi-le asta celor 99% de crestini din Vaslui. E o oaza a moralitatii si normalitatii acolo." Esti din Vaslui de ii cunosti asa de bine pe toti din moment ce vorbesti despre toti?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Doub):

Cum ar fi?

| Doub a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Spitale
Centre de plasament
Învăţământ

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Jardelin):

"Eu zic ca sunt prea putine si ar mai trebui construite.

La cat de pacatos, prost, desfranat si decazut este neamul asta sunt prea putine biserici." Sper sa nu te deranjeze parerea mea, dar, nu sunt de acord. Degeaba facem mai multe Biserici din moment ce lumea se indeparteaza de Biserica, dovada stand nu numai acest site si acei tineri frumosi si asa-zis liberi, care aruncau cu pietre in Biserici, ca sa isi justifice banii primiti de la Soros. Pe timpul lui Ceausescu Biserica era mult mai prigonita ca acum, in sensul ca nu se construiau atat de multe Biserici, insa, oamenii erau mai credinciosi decat acum, preotii aveau o reputatie mai buna si chiar erau preoti cu har, care se implicau in viata sociala a oamenilor fiind mult mai deschisi la problemele lor nu doar prin convorbirea menita sa le mangaie sufletul purtat de grijile unei vieti mai grele, ci si sa ii sprijine in lupta anti-comunista, iar acum, avem Biserici poleite cu aur, vorba lui Gaia, toate in stare buna, dar, la ce folos daca lumea se indeparteaza nu doar de Biserica, ci si de spiritualitate si de religie si nu mai avem atat de multi preoti curajosi si marturisitori de adevar si de credinta? E la fel cu ceea ce am spus legat de spitale: pentru ce ne mai dorim spitale daca medicii, oricum pleaca afara? Nu mai bine rezolvam cauza problemelor: nu mai avem persoane care sa lucreze in beneficiul poporului, nici cantitativ si nici calitativ, nici in randul spitalelor si nici in randul Bisericilor si sa rezolvam aceasta problema ca mai apoi sa putem justifica si ridicarea cladirilor? Poti sa ai cea mai dotata tehnica medicala si cele mai poleite cu aur Biserici, daca medicii pleaca afara sau nu sunt multumiti de salarii sau nu sunt priceputi de ce sa construim spitale si daca preotii nu ii mai atrag pe oameni la Biserica, de ce mai construim Biserici? Intai sa reatragem poporul roman de partea Bisericii si abia apoi, cred eu, ca ar trebui sa construim si altele. Noi avem si o problema de natalitate: daca populatia Romaniei scade neincetat, de ce mai construim Biserici daca oricum nu va avea cine sa vina, chiar si daca vom avea preoti cu har? Deci, sa judecam mai mult inainte sa luam decizii capitale. Asta e parerea mea umila.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Ahaha, tu citesti ce tampenii scrii? In anii 50 au murit sute/mii de preoti pentru credinta lor, au ramas doar turnatori si securisti nenorociti. Lumea se indeparteaza de bor pentru ca e un cancer al societatii, nimic nu ii opreste sa creada in ce vor si sa practice ce religie/disciplina spirituala vor ei, inclusiv crestinismul ortodox. Pe voi de fapt asta va roade, ca sunt crestini mai crestini ca voi dar care nu sunt oi. Am amici care se declara oricand crestini fara nici o jena, dar care se pisa cu bolta pe bor si fac o gramada de bine in nume propriu, ajutand direct pe cei in nevoie. Cei de genul asta se vor intoarce la bor cand bor va face pasul pe care nu il fac de 25 de ani, si anume acela de a da afara tot ce se cheama securist/fost securist/ruda de securist, adica niciodata, si mai ales cand va lasa deoparte ipocrizia care ii caracterizeaza in orice problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

"Crezi ca is asa "masochisti" preotii sa le spuna enoriasilor(clientilor) lor sa nu mai dea bani la Biserica? laughing Cel mult, o sa le spuna sa doneze SI pentru spitale, dar nu sa renunte sa doneze pentru Biserici."... la asta se rezuma tot comentariul tau. Pana la partea asta doar ai aberat si ai facut o propaganda ieftina pentru biserici. Are rost sa iti comentez celelalte aberatii? Eu zic ca nu.

Momentan din tot raspunsul tau, partea aceasta e singura care contine putina inteligenta. It's something.

| lidiacengher a răspuns:

Da,si la noi se construieste o biderica ortodoxa, desi la 3 km mai este una in care sunt "5"oameni,nu vad rostul.de ce Martorii pot construi zeci de Salii fara banii d la stat, sau fonduri decat prin donatii benevole, de la membrii?

| KodrutZ a răspuns (pentru lidiacengher):

Martorii au finantare solida din afara. Bor suge de la stat. Una, alta, tot un c&&at. Legat de aia care se construieste, cine o construieste? De unde au terenul? V-ati adunat sa mergeti la primarie sa le puneti piciorul in gat sa va faca o gradinita/cabinet medical, ceva ce e cu adevarat necesar?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru KodrutZ):

"In anii 50 au murit sute/mii de preoti pentru credinta lor, au ramas doar turnatori si securisti nenorociti. " Daca citeai ce i-am scris lui Jardelin, ti-ai fi dat seama ca si eu consider ca de asta lumea s-a indepartat de BOR. Atunci aveam preoti martiri, curajosi si cu adevarat marturisitori de credinta si cu har, azi, au ramas, intr-adevar si fosti securisti infiltrati in BOR si PROBABIL ca si de asta lumea s-a mai indepartat de BOR, desi, asta nu este motiv, dupa parerea mea, sa se indeparteze... In rest, nu mai am ce sa comentez, pentru ca generalizezi, sa nu spun mai rau...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Doub):

Mai fac si de astea, desi nu-s obligati d.p.d.v. legal de nicio autoritate.

| Doub a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Mai fac? laughing
Nu e vorba de ce fac sau nu.
E vorba că o catedrală de nu ştiu câţi bani, nu ne e folositoare în niciun fel.
Cum spuneam şi mai sus, banii ăia pot fi folosiţi într-un scop productiv.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Un lant e atat de puternic cat cea mai slaba veriga a sa, asta ar trebui sa aiba tot timpul in vedere capii bor. A, stai, ca sefii sunt toti securisti. Meh...