| Therraex a întrebat:

Acum cativa ani eram satanista. Eram foarte suparata pe Dumnezeu. Nu imi amintesc o zi in care sa imi fi facut timp sa ma gandesc la El sau sa imi pese de El. Si am fost satanista cativa ani buni.
Cu toate astea, l-am visat pe Dumnezeu de doua ori, cand nu ma asteptam deloc pentru. ca Il uitasem.
Prima data L-am visat can un Leu si a doua oara ca un Cerb.

In primul vis mergeam prin desert, eram imbracata intr-o rochie alba si subtire si aveam picioarele goale. Era foarte caldura in desert iar haina mea era putin zdrentuita. Aveam impresia ca halucinez si imi era rau. Apoi am vazut venind dinainte silueta unui Leu, care era Dumnezeu. Am cazut jos caci imi era rau dar a venit in fata mea si brusc s-a facut racoare si haina mi se refacuse si mi-am revenit.

Cand m-am trezit am fost putin revoltata, nu intelegeam de ce L-am visat daca eu il uitasem. Si incepusem sa devin putin confuza dar apoi iarasi L-am uitat. Eram contra Bibliei din nou.
Apoi L-am visat pentru a doua oara sub forma de Cerb.

Mergeam singura pe poteca unei paduri si am vazut inainte un demon. A zis sa il urmez si L-am urmat. Ne-am oprit undeva aproape de o prapastie si demonul a luat in mana trei pietre mici, mi le-a aratat si a inceput sa huleasca apoi a zis: Asta este Sfanta Treime.
A vrut sa arunce pietrele acelea in mine dar Cerbul, care era Dumnezeu, a sarit inaintea mea si deasupra demonului a aparut Sfantul Duh sub forma de porumbel care l-a acoperit cu Lumina si demonul a scos un tipat puternic si a intrat in pamant tipand.

Ce credeti de visele astea? Tinand cont de faptul ca atunci nu credeam in Dumnezeu si nici macar nu ma gandeam la El, dar eram contra Bibliei.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cand oamenii nu Il cunosc pe Dumnezeu si cand nu cunosc nici Scripturile, incep sa filozofeze.
Ce spune Biblia iti spun si eu tie:
"Pana cand vreti sa schiopatati de amandoua picioarele? Daca Domnul este Dumnezeu, mergeti dupa El; iar daca este Baal, mergeti dupa Baal! (1Regi.18:21) Deci daca chemarea este de la Dumnezeu, atunci urmez-o; caci nu se stie daca aceasta poate fi pentru tine ultima Sa invitatie la mantuire... Ai ceva de pierdut daca-L vei urma?

| Therraex explică (pentru anonimg):

Filosofia nu e un pacat dar citatul acela este adevarat. :3

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Leu + Cerb = Leocerba
Demult bănuiam că este o zeiţă. : ))

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise, ci prin Biblie, 1Corinteni13:8

| Therraex explică (pentru danay72):

Cred ca o face prin ambele... depinde de persoana.

| danay72 a răspuns (pentru Therraex):

Analizarea atenta a Bibliei te poate ajuta in aceasta privinta, iar unele articole poti gasi pe situl www.jw.org sectiunea publicatii -librarie.

| RAY a răspuns:

Ce-i ala satanism

| Mădă0611 a răspuns:

Daca esti suparata pe cineva inseamna ca iti pasa, tu ai zis ca erai suparata, asa ca afla ca in tot acel timp ai fost crestina. Visele sunt doar informatii pe care le detii asezate la intamplare de subconstient, si ele confirma ce ziceam mai sus. App, ai vazut Printesa Mononoke?

| Therraex explică (pentru Mădă0611):

Nu l-am vazut, film? Serial Ce gen? Despre ce e? O.O

| Mădă0611 a răspuns (pentru Therraex):

E film, anime, pentru ca acolo e un cerb "dumnezeu", oricum, fiecare element din visele tale l-ai luat de undeva, nu e nimic supranatural.

| Therraex explică (pentru Mădă0611):

Nu am vazut nici un film cu cerbi din cate stiu eu. laughing

| sublime89 a răspuns:

Visele sunt vise, nu conteaza. Iar daca erai satanista probabil te gandeai la "el" in subconstientul tau macar. Eu satanismul il vad ca parte a crestinismului, pentru ca satanistii cred in satan, iar satan e parte a religiei crestine, scrie despre el in biblie. Si mai este o problema. Nu poti sa fii suparata pe ceva ce nu exista, in acest caz d-zeu, la fel cum nu poti crede in satan. Sa constientizezi ca erai suparata pe un personaj imaginar.

| Therraex explică (pentru sublime89):

Crede-ma ca nu o faceam.
Exista diferiti satanisti. Satanisti moderni care sunt ca niste atei dar au o anumita lege prin care traiesc.
Sau satanisti spirituali care nu cred in existenta lui Dumnezeu dar ii atribuie lui Lucifer rolul de Creator.
Sau satanisti traditionali care il venereaza pe Satan si fac ritualuri cu pisici si toate cele si cred in Dumnezeu dar il reneaga.
Eu nu credeam deloc in Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru Therraex):

Daca te numesti "satanist", nu ai cum sa nu fii asociat cu credinta in satan, sau sa te numesti ateu. Iar daca crezi in satan nu ai cum sa nu crezi deloc in d-zeu, pentru ca ei nu pot exista unul fara altul. Fac parte din acelasi sistem, aceeasi religie. Binele si raul, vesnic nedespartiti. De aia d-zeu nu-l poate "invinge" niciodata pe diavol, si nici invers.

E nu cred in zei, dar iti zic doar asa.

| Therraex explică (pentru sublime89):

E opinia ta si o apreciez dar tind sa iti zic ca exista mai multe tipuri iar satanistii moderni sunt un fel de atei. Te rog sa citesti tipurile de satanism:
http://www.bisericasatanista.org/tipuri-de-satanism.html
La toate acestea adaugand satanismul spiritual pe care l-am prezentat intr-un comentariu anterior pe:
http://www.bucurialuisatan.com/2010/01/satanismul-spiritual.html

| sublime89 a răspuns (pentru Therraex):

Da, stiu ca sunt mai multe tipuri, dar au cam aceeasi origine pe care eu nu o prea agreez foarte mult. Mersi de link-uri oricum happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Therraex):

Scuza-ma ca ma implic, dar satanismul tradional nu presupune sacrifiu uman/animal :http://flacaraneagra.ro/inner/satanismtraditional-index.htm
Cel care presupune asfel de acte este cel rebel.

| Therraex explică (pentru anonim_4396):

Ambele o fac.
Iti garantez eu.
E o diferenta mare intre cel traditional si cel spiritual.
Cel spiritual nu cere sacrificii. Sunt confundate uneori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Therraex):

Eh, pai din cate am studiat nici cel traditional, in orice caz ambele sunt o tampenie.

| Therraex explică (pentru anonim_4396):

Yup. Total de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In subconstientul tau ideea ca Dumnezeu exista era...chiar daca nu iti dadeai seama.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Visele(pe care nu iti sugerez sa le iei drept "glob" cu care sa prezici viitorul, daca nu stii nica despre ele) sunt date de subconstient, iar acesta, retine orice amanunt. Nu conteaza daca tu crezi ca l-ai uitat, 'au ba, tot se stochiaza informatia, acolo, in capsor.

In alta ordine de idei, am impresia ca te-ai dat de partea lui naiba pentru a indemna divinitatea in care crezi sa "traga de tine".

Ceva de genul:
"-Is urata!
-Ba nu esti, hai sa-ti iau un BMW sa nu mai fii suparata."

Intelegi tu.

| Therraex explică (pentru ViseleSmulgGratii):

''Hai sa-ti dau un BMW''... amuzant... laughing

| Ben00 a răspuns:

In literatura crestina am citit despre viata generalului roman Placidus/ Plachida, Sfantul Eustatie si sotia sa Teopista, de mai tarziu. Si el a avut o viziune legata de un cerb. Se poate sa fi fost si o sursa de inspiratie pentru regizorul filmului "Vanatorul de cerbi", un alt subiect, dar concluzia mi se pare a fi schimbarea omului.

| CristiSeeker a răspuns:

Din moment ce erai satanista, il venerai pe Satan, deci credeai si in Dumnezeu, caci existenta lui Satan o implica si pe cea a lui Dumnezeu. Cei doi sunt complementari, in viziunea crestina. Parerea mea este ca aceste vise ale tale (daca nu sunt niste simple abaratii, ceea ce tind sa cred ca sunt) releva niste patimi (sa zicem), niste probleme personale.
Din moment ce nu ai mentionat credintele tale actuale: Daca acum ceva timp erai satanista si acum nu mai esti, este posibil sa fi progresat. In schimb, daca te consideri crestina acum, n-ai progresat, doar ai schimbat stapanul.
In orice caz, e bine ca vorbesti deschis despre lucrurile astea.

| Therraex explică (pentru CristiSeeker):

[repet raspunsul care ii l-am dat lui sublimedani]
Sunt diferite tipuri de satanisti iar eu NU credeam in existenta lui Dumnezeu deci precum un Ateu care nu crede in Dumnezeu, nu avea cum sa imi apara personajul asta in minte.

| CristiSeeker a răspuns (pentru Therraex):

M-ai facut curios acum. Nu eram constient ca sunt mai multe tipuri de satanisti. Scuza-mi ignoranta. Ai putea sa imi dezvalui tipul de satanism ce il urmai si ce spune doctrina acestuia, te rog happy?

| Therraex explică (pentru CristiSeeker):

Nu fac eu ignorant pe nimeni :)). >:D<
Eram satanista spirituala.
Acestia il accepta pe Lucifer ca fiinta existenta si creatoare dar il considera pe Dumnezeu (YHWH) si Iisus ca fiinte imaginare... deci inexistente. Iar eu il visasem pe YHWH in conditiile in care il consideram inexistent. Ceea ce a fost un soc pentru. mine si ciudat in prima istanta.

http://www.bucurialuisatan.com/2010/01/satanismul-spiritual.html

''''YHVH'' de asemenea cunoscut ca ''iehova'' de catre cei inselati, este o entitate fictiva.''

| CristiSeeker a răspuns (pentru Therraex):

Mi-am recunoscut singur necunoasterea.
In aceste conditii, cred ca inteleg de ce l-ai vistat pe zeul crestin. Fictiv sau nu, cand devi constienti despre ceva iti ramane fixat in memorie, in general. Visele nu prezinta ratiune, deci nu iau in considerare ceea ce noi consideram real sau fictiv. Eu consider toti zeii fictivi, dar asta nu inseamna ca nu ii pot visa (sa ca am dreptate neaparat, ca tot veni vorba).
Daca tot esti dispusa sa discuti: Ce te-a determinat sa nu mai fi satanista? Ai abordat o noua credinta?

| Therraex explică (pentru CristiSeeker):

Pt. simplul motiv ca ajungeam sa fac lucruri imorale, crezandu-le morale iar apoi dupa YHWH, incepusem sa il visez si pe Iisus in conditiile in care nu credeam deloc in acestia doi.
Unele vise erau ca un fel de predica sau. morala sau... nu stiu cum sa ii zic, cearta la ceea ce faceam ceea ce oarecum ma speria. Pt. ca eu consideram acele lucruri imorale ca fiind morale si normale si obisnuite si drepte.
Luand exemplul unui drogat, cum ar fi ca tu considerand normal lucrul asta si moral, sa incepi sa visezi o anumita entitate care o consideri fictiva si sa iti spuna ca ce faci e imoral si nedrept in conditiile in care tu ai considera drept sa te droghezi si normal. Si in conditiile in care tu nu crezi in acea entitate sau in existenta ei.
Te-ar pune totusi putin pe ganduri.

| CristiSeeker a răspuns (pentru Therraex):

Inteleg, cred. Un insight foarte interesant. Ma bucur ca avut aceasta scurta conversatie. Numai bine!

| Liviu a răspuns (pentru Therraex):

Stai putin duducuta,tu vrei sa zici ca esti ceva genu 'atee' dar crezi in satan? sau lucifer? (tot dracu ala) ateu inseamna sa nu crezi in nimic supranatural,cum imi explic asta mie? Eu sunt ateu, sunt neutru, sunt undeva la mijloc, ma uit in ambele tabere, si nu ma amestec (daca ar fi sa cred sa zicem) Tu... il negi pe dumnezeu si il slavesti pe satan?happy

| Therraex explică (pentru Liviu):

Ai inteles gresit, mai citeste.

| adrian1419 a răspuns:

Satanistii nu sunt neaparati suparati pe Dzeu.by the way, satanistii nu cred in satana si lasa-te de narcotice, e pur si simplu constiinta ta. Ai visele alea fiindca te-a speriat cineva cu iadul, dar aminteste-ti ca poate ajungi in iadul musulmanilor daca crezi in Dzeu

| Therraex explică (pentru adrian1419):

''By the way''... citeste comentariile mele, intra pe site-urile care ti le-am dat si o sa vezi tipurile de satanism si in ce si in ce nu crede fiecare tip de satanist.
M-am cam saturat sa repet... laughing

| CarinaClaudia a răspuns:

Dumnezeu se gandeste la noi chiar daca nu credem sau il negam.El s-a gandit la tine chiar daca tu spui ca nu credeai in existenta Lui..Visul este adeseori un dar de La Dumnezeu prin care ne invata, ne indruma, ne descopera ceva sau ne vorbeste..Eu cred ca in primul vis Dumnezeu a vrut sa iti arate ca va fi mereu langa tine, sa te ridice atunci cand cazi..Demonii sunt slujitorii celui rau, Satan ii foloseste pentru a ne impiedica pe noi sa vedem adevarul si sa mergem pe o cale rea..desi erai aproape de prapastie, aproape sa cazi, Dumnezeu ti-a aratat inca o data cat de mult te iubeste, nu te-a lasat sa cazi..Suntem in viata pentru ca asa vrea El, inca avem timp sa alegem calea care duce la viata vesnica. faptul ca un om este in viata,, dovedeste cat de mult este iubit de Dumnezeu, inca ii mai da ragaz sa se intoarca la adevar. Sper ca te-am ajutat happy