| Necunoscutu92 a întrebat:

Am 15 ani și am picat în depresie din cauza scolii iar acum am picat și în păcatul masturbării. Oare daca citesc rugăciuni, ma rog, mai merg la biserica voi scăpa de acest păcat și Dumnezeu mă va ierta și mă va primi în Rai dacă mă căiesc?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Masturbarea este un pacat urat, si Dumnezeu il condamna, este o razvratire impotriva Lui, si Domnul va judeca pacatul.
Dar Domnul iti intinde mana spre eliberare, iti intinde mana plina de dragoste, ca sa iesi din acest pacat, este alaturi de tine.
stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine
https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=1334s

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Parerea mea este ca si pe tine sa te consulte un psihiatru.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Bai ce prostii le bagati in cap unor copii. Propriilor copii le veti spune aceleasi rahaturi?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca sa scapi de onanie castreaza-te. Vezi sa fie si o Salvare pe-aproape, altfel prietenii tai vor fi invitati la o coliva.

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea este sa te consulte un psihiatru.

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 iar minti, in biblie nu scrie ca e pacat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este destul să mergi la biserică. Nu este destul să te rogi.
Ca să te căiești trebuie să o faci acum. Căire înseamnă meta- noia, să îți schimbi gândurile.

| Steregoi a răspuns:

Ineptii.

| Octavian199 a răspuns:

Nu se da chiar totul din casa.

| Mircea08 a răspuns:

De ce faci lucruri pe care le consideri rele? Fa si tu lucruri pe care TU le consideri bune si atunci poti sa si te lauzi la toata lumea cu ceea ce tu faci

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Apropo, daca scoala ar fi cauza depresiei toti elevii de pe planeta ar fi depresivi

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Spovedește-te și spune psalmul 50 când te apucă ispita până îți trece pofta păcătoasă.