| anonim_4396 a întrebat:

Bună... am 16 ani şi aş vrea să merg la un preot să mă spovedesc din mai multe motive, o dată păcatele, în al doilea rând incertitudinea legată de existența lui Dumnezeu. Problema e că până acum n-am mai fost de la 4-5 ani la Biserică la vreo slujbă şi nu ştiu când şi cum aş putea să vorbesc cu preotul. Şi îmi este şi ruşine să merg, parcă simt că n-am ce cauta acolo. Care sunt procedurile, cum e spovedania... cum credeti ca reactioneaza preotii in general cand noi ne marturisim si cele mai ascunse intimitati?
Sunt extrem de nesigura pe mine, sunt si timida si am parca o gramada de piedici in cale... insa in acelasi timp, am nevoia sa cercetez, sa aflu anumite lucruri existentiale, sa cred in ceva cu adevarat, intr-un sens al vietii. Si desi nu sunt pregatita sa imi marturisesc pacatele si gandurile pacatoase imi doresc sa merg la un duhovnic, sa vb cu el sa ma ajute sa-mi intaresc credinta sau cel putin sa stiu clar in ce categorie ma aflu credincios sau ateu convins. Multumesc anticipat...

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Draga mosului, mergi la un psiholog. Nu de alta, dar mai nimeresti vreun nenorocit de popa care te face sa te simti vinovata in loc sa te simti eliberata si uite asa faci buba si ajungi un adult frustrat.

NOname
| NOname a răspuns:

"...imi doresc sa merg la un duhovnic, sa vb cu el sa ma ajute sa-mi intaresc credinta sau cel putin sa stiu clar in ce categorie ma aflu credincios sau ateu convins."

Ateu convins, în mod sigur, nu eşti. Problema-i rezolvată.

| danay72 a răspuns:

Un studiu atent al Bibliei te poate ajuta sa te regăsești. Faptul că vrei să te apropii de Dumnezeu este foarte bine. Bravo.

| ania a răspuns:

Întreabă-ți cunoștințele, prietenii dacă îți pot recomanda pe cineva cu care să discuți lucreurile care te frământă.
După mine faptul că simți nevoia să cercetezi, că
te preocupă păcatele care îți apasă conștiința e semn că Dumnezeu te caută, că chipul Lui din tine se vrea purificat. Ține-o tot așa!

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, vorbeste cu mama sau bunica ta sa mearga ele la biserica, sa vorbeasca cu preotul, aranjandu-ti o intalnire cu el. In felul asta, nu mai ai de ales, decat sa mergi sa vorbesti cu preotul si odata ajunsa acolo, iti va spune el ce trebuie sa faci.

| milan9 a răspuns:

Sfanta Scriptura mentioneaza importanta prezentei fizice a unui "parinte spiritual" langa cel aflat in dificultate, in lupta cu pacatul... (si in aceasta situatie ne aflam toti).

Stim ca Dumnezeu cunoaste toate gandurile noastre iar asta ne-a facut in mare masura nepasatori si dispusi la compromisuri.

În relatiile interumane contientizarea profunda a actului de "mea culpa" se face doar in prezenta unei persoane.
Prin similaritate, în fata lui Dumnezeu este nevoie de o profundă sinceritate şi de constientizarea gravitatii morale a păcatului.
Stim ca Dumnezeu este present personal pretutindeni, dar pentru că avem mereu tendinta de a pierde acest lucru din vedere, "martorul" lăsat de el pentru acest act al confesiunii oferă mai multă sinceritate şi "consistenţă" regretării păcatelor.

| Divy a răspuns:

Rușinea, toți avem o rușine nu te sfii.
Mai degrabă trebuie să ne rușinăm de păcat și nu de cel ce ne eliberează de acestea.
Preoții sunt ca doctorii, îi spui ce te doare și el vindecă și nu sunt păcate pe care trebuie să le ascunzi căci rana crește și devine boală.
E un om ca tine, reacționează ca un om, unii sunt veseli, alți obosiți, etc.

Nu poți să ai decât un duhovnic, nu mai mulți eu așa știu. Citește Noul Testament și roagă-te.
Domnul Iisus Hristos să îți ajute!

| 6684464 a răspuns:

Cum reactioneaza preotii? Sunt dezgustati, logic, ca sunt si ei oameni. Dar daca nimeresti un preot care este obisnuit cu marturiile(adica cu multa experienta in domeniu) doar va ignora.

Stii ca singurul Mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus, nu? Asta inseamna ca trebuie sa te rogi lui Isus ca numai El poate sa-ti spele pacatele si sa puna o vorba buna pentru tine. Nu ai auzit niciodata ca "Isus a murit pentru noi"? Fii sigura ca nu a murit ca preotii sa se roage pentru pacatele tale. laughing

| milan9 a răspuns (pentru 6684464):

Iar atunci cand apostolii isi amintesc de toti fiii lor duhovnicesti in rugaciunile lor, aceasta ce era oare?

| milan9 a răspuns (pentru 6684464):

Apostolii insisi mentioneaza despre ei ca sea se roaga pentru credinciosi...

| 6684464 a răspuns (pentru milan9):

Tu crezi ca popa de la biserica are Duh Sfant asa cum au avut apostolii? laughing
Si chiar de-ar avea, rugaciunea celui ce vrea sa fie mantuit sta la baza mantuirii lui, asta si Isus desigurhee hee.

| gratargratar a răspuns:

E foarte bine ca ai venit la constiinta pacatoseniei tale. E un prim pas foarte important (iti spun din experienta). Si tot din experienta iti spun ca spovedania e un lucru minunat si ca simti cu adevarat, odata spovedit, cum lucreaza harul lui Dumnezeu. Te simti cu adevarat alt om.

Eu iti propun sa cauti un duhovnic care sa mai fi lucrat cu tinerii. Daca poti, iti recomand sa ajungi la manastirea Oasa (j. Alba) si sa te spovedesti acolo (e plin de tineri si calugarii sunt majoritatea tot tineri). Daca esti in apropiere de Sibiu, il poti cauta pe par. Necula (care iarasi lucreaza mult cu tinerii, desi e foarte ocupat).
Sau cauta-l pe parintele Hrisostom Filipescu (jud. Neamt).
Informeaza-te de un duhovnic bun si du-te, nu mai ezita!

Doamne ajuta.

| Idris a răspuns:

Sfatul meu e sa lasi preotul si sa ii ceri ajutorul direct lui Dumnezeu, pentru ca la Dumnezeu nu exista intermediar. Fiecare raspunde pentru faptele sale si nici un suflet nu va purta povara altui suflet. Toata treaba e intre tine si Creatorul tau iar daca ii ceri lui singur iertare si esti sincera in intentia ta e mult mai bine decat sa mergi la preot care nu te poate ajuta cu nimic.

Iata cum este salvat omul de pacatele lui: „De vă veți feri de păcatele mari, care vă sunt oprite, vă vom ierta pentru faptele voastre rele [mărunte] și vă vom lăsa să intrați într-un loc nobil." Quran 4:31

„Și Domnul vostru zice: «Chemați-Mă și Eu vă voi răspunde! Aceia care din prea multă trufie refuză să Mă adore vor intra în Gheena umiliți.»" Quran 40:60

„Și dacă te vor întreba robii Mei despre Mine, [spune-le] Eu sunt aproape, răspund rugii celor care Mă cheamă, atunci când Mă cheamă, dar și ei să-Mi răspundă și să creadă în Mine..."Quran 2:186

„... celor care-L pomenesc pe Allah mereu și acelora [dintre femei] care-L pomenesc, Allah le-a pregătit iertare și răsplată mare." Quran 33:35

„(…)Victoria nu poate veni decât de la Allah, Al-ʻAzīz (Invincibilul, Cel Atotputernic), Al-Hakīm (Înţeleptul)." Quran 3:126

„Dacă Allah vă face să izbândiți, nimeni nu vă va putea birui, dar de vă va părăsi pe voi, cine este acela care ar putea să vă ajute după El?(...)" Quran 3:160

„Şi nu chema în locul lui Allah ceea ce nu-ți este spre folos şi nici spre stricăciune(…)" Quran 10:106

Stai acasa in confortul propieri locuinte si in intimitatea ta, fa ceea ce ti-am recomandat si ai sa vezi schimbarea cu ochii tai. InshAllah

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna! In ce oras locuiesti?