| Tralalalalalalalalalalala a întrebat:

Am citit cum ca femeile de religie musulmana nu sunt obligate prin religie sa fie involate, ci doar femeile de aceeasi religie care sunt casatorite cu preoti musulmani trebuie sa faca asta.

Am vazut multe chestii de genul cum o femeie voia sa isi faca pasaportul involata, sa i se vada doar ochii si a refuzat sa isi dea jos chestia aia de pe cap.Sau alta femeie era la volan si a fost oprita de politie si a aratat permisul de conducere dar a refuzat sa isi descopere fata, chiar daca politistul a insistat ca nu poate sa o recunoasca asa. Pana la urma acea femeie a fost data in judecata si a si primit amenda.

Unii spun ca e o chestie de stat.De exemplu doi barbati involati ca niste femei musulmane au intrat cu mitraliere nu stiu unde si au omorat nu stiu cati oameni.

Eu sincer nu cred ca asta este adevarat. Doar islamistii extremisti sunt asa. Musulmanii sunt oameni ok de obicei.

Acum as vrea sa va intreb, de anumite femei de religie musulmana vor sa stea toata ziua involate, daca nu toate sunt obligate de religia lor?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Tradiţii şi prejudecăţi tâmpite şi discriminatorii, ajunse la stadiul de fanatism.

| doctorandus a răspuns:

Musulmanii n-au preoti.

| Tralalalalalalalalalalala explică (pentru doctorandus):

Nu preoti ma refer la ce au ei. Am vorbit cu o persoana in alta limba pe tema acestui subiect, deci am inteles cuvantul gresit. Nu stiu cum se spune la omul lor care ii invata lucruri. Si ei au un fel de biblie numita Coral.Stii care este numele specific pentru acel om?

| Tralalalalalalalalalalala explică (pentru doctorandus):

Uite ca am aflat acum. Se cheama Imami.

| doctorandus a răspuns (pentru Tralalalalalalalalalalala):

Imamii si muezinii sunt fruntasi sau predicatori, nu preoti. Iar carturarii islamici nu sunt nici ei preoti. Islamul n-are preoti, la fel ca protestantii. Protestantii n-au preoti, ci doar predicatori, prezbiteri si pastori. Definitie: preot=intermediar intre om si Dumnezeu. Anumite religii nu accepta intermediari intre om si Dumnezeu, altele zic ca exista un singur intermediar, si anume Isus Hristos.

| Tralalalalalalalalalalala explică (pentru doctorandus):

Aaaa ok inteleg. Multumesc pentru lamurire.

Vad ca stii destul de multe pe acest subiect. Poti sa imi raspunzi si mie la intrebare te rog? Eu sunt de religie ortodoxa dar imi place sa ma documentez despre alte religii.

| doctorandus a răspuns:

In Afganistan daca o femeie umbla cu fata descoperita o omoara. Acolo nu e o alegere. Se zice ca tine mai mult de cultura decat de religie.

| Tralalalalalalalalalalala explică (pentru doctorandus):

Da asta stiu. Dar vorbesc de femeiile care au dreptul la alegere, care stau in tarile vest europeene care inca tin sa fie asa. Ca doar in Anglia sau in Franta nu te omoara nimeni daca ai fata descoperita.

| doctorandus a răspuns (pentru Tralalalalalalalalalalala):

De la asa e invatata, la fanatism sau la o bate sotul/fratele/tatal daca nu poarta val. De ex. un musulman si-a ucis fiica pentru ca era prea occidentalizata.

| Tralalalalalalalalalalala explică (pentru doctorandus):

Ohh acum inteleg asta dar de ce sa nu isi descopere fata doar putin la volan. Adica o data ce sotul o lasa sa conduca nu e clar ca ar trebui sa isi arate fata daca o opreste un politist?