| AleexisViol3t a întrebat:

Am fost invitată la botezul unei fete de religie baptista si nu stiu daca trebuie sa-i iau un cadou, iar daca trebuie ce sa-i iau? Prefer sa-mi raspunda cei care au participat la un botez baptist. Multumesc!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fara icoane, lanturi la gat, ceva simbolic religios, o carte religioasa ceva

| SG1995 a răspuns:

Sora e penticostala, am crescut in mediul respectiv (similar cu cei batist) și nu, nu se ia cadou.

| Mircea08 a răspuns:

Nu cred ca vreo religie poate ingradi libertatea de gandire a cuiva. Daca esti incredintata ca a lua un cadou este un lucru bun ia-l! si ia ce crezi ca aduce bucurie celui care il dai, restul nu conteaza.Asa scrie la Biblie

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Și eu o sa ma botez.(Slava Domnului, abia aștept) Nu prea știu însă dacă se iau cadouri. Nu știam

| AleexisViol3t explică (pentru Cosminaaaa1):

Am vorbit cu câteva persoane si mi-au spus sa iau flori/o felicitare/carti etc. Mi se par in regula, ma mai gândesc. E prima oară, eu fiind ortodoxa

| CarolineF a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Felicitări! happy

| CarolineF a răspuns:

Da, cel mai bine e să cumperi flori, o ciocolată. Sau eventual să mergi la o librărie creștină din orașul tău, să cumperi ori o carte, ori un tablou, semn de carte, magnet, breloc, ramă, carnețel etc cu un mesaj creștin. E super frumos la un botez baptist. Cred ca o sa-ti placa big grin