| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutor, am facut pacate strigatoare la cer si acum regret foarte tare. Mai am sanse sa fiu iertata si sa ajung in imparatia cerului? Sunt foarte trista pentru tot ceea ce am facut.

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă regreți, ai fost deja iertată. Te poți gândi la altceva.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Precis? Pe google este scris asa "Nu va amagiti: Nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii (...) nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu" (I Corinteni 6, 9-10).

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai uitat sa mentionezi continuarea versetului, 1 Corinteni 6:11 '' Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.''

De asemenea scrie ''Nu ştiţi că trupurile voastre sunt mădulare ale lui Hristos? Voi lua eu mădularele lui Hristos, şi voi face din ele mădulare ale unei prostituatee? Nicidecum!''
Pacatul il intristeaza pe Dumnezeu, a fost nevoie ca Fiul Sausa vina sa moara pentru pacatele noastre.
Intoarce-te la Dumnezeu, spune-i ce s-a intamplat, pocaieste-te si nu mai face pacatul acela oricare ar fi el, si traieste in sfintenie si neprihanire de acum incolo, Dumnezeu ne iarta, dar si noi trebuie sa ne schimbam modul de gandire cu privire la acel pacat, trebuie sa il parasim, sa nu il mai repetam si sa mergem mai departe, odata marturisit pacatul si iertat de Dumnezeu, nu mai pomeni ceva de el, afost iertat deci a fost sters, mergi mai departe prin credinta in Hristos, citeste noul testament.
Dumnezeu nu te condamna pe tine ca persoana, ci purtarea ta, lucrul facut de tine, niciodaca nu iti va spune Dumnezeu ''esti rau, uite ce ai facut'', Dumnezeu spune ''Acesta este un lucru necurat, afecteaza partasia mea cu tine si pe termen lung acest lucru rau te va afecta si te va distruge''fie ca este vorba de betii, cuvie, droguri, minciuna si asa mai departe.

Isus S-a dus la Muntele Măslinilor. 2 Dar, dis-de-dimineaţă, a venit din nou în Templu; şi tot norodul a venit la El. El a şezut jos şi-i învăţa. 3 Atunci, cărturarii şi fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus-o în mijlocul norodului 4 şi au zis lui Isus: „Învăţătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar când săvârşea preacurvia. 5 Moise, în Lege, ne-a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu dar ce zici?" 6 Spuneau lucrul acesta ca să-L ispitească şi să-L poată învinui. Dar Isus S-a plecat în jos şi scria cu degetul pe pământ. 7 Fiindcă ei nu încetau să-L întrebe, El S-a ridicat în sus şi le-a zis: „Cine dintre voi este fără păcat, să arunce cel dintâi cu piatra în ea". 8 Apoi, S-a plecat iarăşi şi scria cu degetul pe pământ. 9 Când au auzit ei cuvintele acestea, s-au simţit mustraţi de cugetul lor şi au ieşit afară, unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni, până la cei din urmă. Şi Isus a rămas singur cu femeia, care stătea în mijloc. 10 Atunci, S-a ridicat în sus; şi, când n-a mai văzut pe nimeni decât pe femeie, Isus i-a zis: „Femeie, unde sunt pârâşii tăi? Nimeni nu te-a osândit?" 11 „Nimeni, Doamne", I-a răspuns ea. Şi Isus i-a zis: „Nici Eu nu te osândesc. Du-te şi să nu mai păcătuieşti.")

| Andreeaioan115 explică (pentru Irinel15123532):

Imi poti spune de unde ai gasit continuarea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dar dacă se pocăiesc, dacă regretă, scriu eu, se iartă. Precis.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Chiar si pacatele mentionate de mai sus?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

In biblie, am studiat destul de mult biblia si cunosc unele capitole destul de bine. 1 Corinteni 6:11 este continuarea versetului expus de tine. Citeste noul testament Hristos te iubeste.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da. Putem analiza pe fiecare din aceste păcate, că ele pot fi iertate, dacă este important pentru tine.

| contulsecundarv2 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Asa și eu sunt în situația ta sper sa ne ierte Dumnezeu eu vreau sa ma spovedesc apoi sa ma pocaiesc

| anonimg a răspuns:

In afara de hula impotriva Duhului Sfant (care este de fapt o stare), nu exista niciun pacat pe care Dumnezeu sa nu-l poata ierta.

"Atunci Petru s-a apropiat de El si I-a zis: "Doamne, de cate ori sa iert pe fratele meu cand va pacatui impotriva mea? Pana la sapte ori?"
Isus i-a zis: "Eu nu-ti zic pana la sapte ori, ci pana la saptezeci de ori cate sapte."" (Matei.18:21,22) Cu alte cuvinte, nelimitat.

Chiar daca nu este cazul tau, iti spun totusi acest lucru: iertarea este conditionata -trebuie si noi sa iertam pe altii. Pentru ca atunci cand tinem vrajmasie pe altii, de fapt nici noi nu vrem sa fim iertati.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonimg):

Eu am avut ganduri negre impotrivra duhului sfant, si i-am marturisit surioarei mele ce fel de gand am avut, se considera ca am hulit impotriva duhului sfant? plang zilnic, te rog ajuta ma, imi pare foarte rau

| Andreeaioan115 explică (pentru Andreeaioan115):

Ma simt cea mai pacatoasa, si cred ca nu voi mai avea iertare sad

| anonimg a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tu te îngrijorezi degeaba. Hula (păcatul) împotriva Duhului Sfânt este o împotrivire continuă față de Dumnezeu. De aceea am spus că nu este cazul tău.

| Celcestietot a răspuns:

Pocăiește-te, ia crucea lui Iisus și urmează-l, iar astfel vei avea șansa la Împărăția Cerurilor.

| Holiday a răspuns:

Sa fii iertata de cine?
Sa ajungi in imparatia cerului, nici o sansa, aia e doar o fantezie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu te ingrijora. Du-te la un preot ortodox si spune-i ca vrei sa te spovedesti si totul va fi bine. Cu spovedania si sincera parere de rau Dumnezeu te va ierta pentru orice. Nu e bine sa deznadajduim. Si deznadejdea e un pacat. Cand Iisus a fost rugat sa o invie pe fata unei femei cei care erau pe langa au ras fiindca n-au crezut ca Dumnezeu poate face asta. Nu aveau nadejde in ei. De asta tu trebuie sa te spovedesti, sa iti para rau de ce ai facut si sa intelegi ca Dumnezeu te va ierta. Iti doresc numai bine?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus ii spune lui Nicodim, care era si el frământat de aceiași întrebare:
"Adevărat, adevărat îți spun ca, daca un om nu se naște din nou, nu poate vedea Împărăția lui Dumnezeu"
"Adevărat, adevărat îți spun, ca, daca nu se naște cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Împărăția lui Dumnezeu."
Mai clar cred ca nici nu se poate. Si sunt cuvintele lui Isus si nu ale unui om. Citește Biblia si vei primii răspunsuri la toate problemele vieții. Nu te lăsa influențată de nimeni decât daca e conform cu Biblia.

| Meme10Memu a răspuns:

Doar Dumnezeu poate avea o parere obiectiva despre tine.

| Panamax a răspuns:

Se pare ca si tu ai intrat in clubul celor cu probleme la cap.

| Nilsson a răspuns:

În prima epistolă a lui Ioan cap. 2 scrie:

1 Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit.

2 El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.

| Digikey a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog. Poate gasesti unul care nu este indoctrinat religios.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ioan 6:37 ''Pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară''
Spune-i Domnului Iisus ce s-a intamplat si intoarce-te la El cu pocainta si smerenie si te va ierta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatele pot fi iertate, cauta un preot pentru spovedanie si impartasanie. Orice pacat poate fi iertat, pana si talharul de pe cruce a intrat in rai daca s-a pocait de pacate, chiar si in ultimul moment. Te rogi pentru iertarea pacatelor si mergi la spovedanie si impartasanie. Psalmii 50 si 142 ajuta foarte mult.

| slayer09 a răspuns:

Pentru asta trebuie sa te duci la duhovnic, sa iti spui pacatele ca sa iti linistesti sufletul, si sa incerci sa nu mai faci ceea ce ai facut, si sa fii o fata mai buna. Daca vointa exista, cu cainta ai si iertarea.

Răspuns utilizator avertizat
| Swae a răspuns:

Pari o persoana cu suflet bun, dar lasa-te mai moale, Dumnezeu are treburi mai bune de facut decat sa-ti urmareasca fiecare miscare. Sunt prea multi oameni pe planeta si universul e atat de mare..iesi din bula asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Ne spune în Biblie că Dumnezeu știe tot, că fiecare fir din cap ne este numărat. De ce scrii fara să știi?

| MariusNWM a răspuns:

Ce pacate ai facut? Ai facut sex, ai injurat etc? E ceva normal si aproape toti o facem si murim la fel ca toti ceilalti si nu ne ducem in nici o imparatie a cerului.Gandeste logic putin!

| Nickniky a răspuns:

Am sa-ti raspund pentru ca nu ma lasa inima sa fiu nepasator cand vad prin ce treci. Diavolul obisnuieste si poate sa ne aduca ganduri urate asupra mintii noastre,iar dupa ce ne strecoara asfel de ganduri in minte, tot el vine dupa putin timp si ne sperie cu alte ganduri cum ca acelea au fost gandurile noastre si ca am gresit greu fata de Dumnezeu si ca nu mai avem iertare, adica sa deznadajduim si sa credem ca nu vom fi iertati pentru gandurile acestea. Sfintii parinti ne invata ca in asemenea situatii, singura scapare este sa intelegem ca aceste ganduri nu sant ale noastre si sa nu le bagam in seama pentru ca nefiind gandurile noastre, nici nu vom fi judecati pentru ele, fiind insuflate de cel rau. Daca vom proceda asa, diavolul va mai incerca si alta data sa ne ispiteasca cu asfel de ganduri urate sau de hula impotriva lui Dumnezeu insa daca va vedea ca nu ne mai speriem, va pleca de la noi fiind biruit de taria noastra in credinta. Orice pacat trebuie marturisit unui preot si Dumnezeu ne iarta daca ne caim de pacatul facut.De cate ori cadem trebuie sa ne ridicam prin pocainta.Adevarata pocainta este cand dupa multe lupte caderi si ridicari nu mai savarsim pacatul respectiv. Pacat impotriva Duhului Sfant este atunci cand cineva se afla intr-o stare permanenta de inpotrivire fata de adevar si fata de credinta adevarata.Ca sa ajungi in inparatia lui Dumnezeu, prima conditie este sa te afli in credinta cea dreapta, apoi urmeaza curatirea de patimi iluminarea si indumnezeirea cu ajutorul Harului Duhului Sfant. Temelia tuturor acestor trepte ale desavarsirii trebuie sa fie pocainta, Dumnezeu sa te ajute.