| Karen80 a întrebat:

am nevoie de raspunsul vosfru, scuzati categoria dar mi se parw cea mai potrivita de unde pot primi raspunsul vostru, in special al crestinilor. Deci in urmatorul caz o fata ortodoxa indragostita de un baiat,cel mai probabil baptist, care nu stie. poate continua ceva? Va multumesc daca imi raspundeti, poate mai sunt intrebari de acest gen, vreau sa aflu punctul de vedere din ambele religii, si atei daca nu veniti cu insulte spre crestini si nu ziceti ca nu exista Dumnezeu.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa te impacientezi din pricina acestei relatii. Lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze, cum El Insusi ne indeamna: "Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra". (Ps.37:5)
In primul rand trebuie sa ai in vedere caracterele voastre -si al lui, dar si al tau. O relatie daca nu are o tinta(si aceasta trebuie sa fie casatoria), va ajunge un naufragiu. Totusi, nu dispera.
Mai inainte de... 'primul rand' trebuie sa fie relatia cu Dumnezeu. Iata ca inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere fata omului -si in cazul acesta religia; deci Dumnezeu nu priveste la religie. Cu toate acestea va poticniti din pricina acesteia - dar nici nu poate fi ignorata.
Iata ca in viata omului apar si situatii deosebit de delicate, situatii in care daca omul ar interveni ar face mai mult rau decat bine. Tocmai de aceea repet: lasa-L pe Dumnezeu sa intervina in relatia voastra si sa va scoata la liman. El nu numai ca poate, dar si doreste lucrul acesta; important este sa apelezi la ajutorul Lui. Cum poti face lucrul acesta? Mergand la preot? Nicidecum -caci cu siguranta iti spune sa fugi de baiatul acela cat te tin picioarele. In camaruta ta, pleaca-te pe genunchi si adu inaintea Tatalui nostru ceresc problema cu care te confrunti. In cuvintele tale -in gand sau cu voce tare- spune-I Lui tot ce ai pe suflet. Crede ca El te-a ascultat si vei vedea izbavirea pe care o vei primi.
Acesta este un timp in care poti reflecta asupra caracterului baiatului dar si al tau de asemenea. Esti pregatita pentru aceasta relatie? Vei fi o sotie si o mama buna? El va fi un tata care isi va iubi copii? Isi respecta el mama? Daca o respecta, te va respecta si pe tine; daca nu o respecta, nu te va respecta nici pe tine. Este un baiat serios? Cum se comporta cu prietenii, colegii? Acestea sunt intrebari la care sa meditezi.
Mult succes!

| milan9 a răspuns:

Greu de crezut ca el te-ar putea accepta asa cum esti, astfel ca va pune presiune pe tine, pe credinta ta, presiunea de a renunta si de a parasi Biserica.
Iar de Biserica depinde mantuirea sufletului.

| milan9 a răspuns:

Tu esti persoana indragostita?

| Karen80 explică (pentru milan9):

Poate da, poate nu

| Holiday a răspuns:

Nu e logic sa-ti fie scarba de toate tampeniile astea religioase? Si situatiile de genul asta sunt doar o mica parte din raul pe care credintele astea stupide si credulitatea unora il fac oamenilor...
Daca aveti minte, ii trimiteti la plimbare si pe sectantii tai si pe ai lui si va vedeti de treaba, daca nu, asta e, gasesteti unul din secta ta...

Ce porcarie si religia asta...nu?

| MiyakoSaki a răspuns:

Nu cred ca poate continua.sincer

| Delmoniko a răspuns:

Huo, ardev-ar focul satanei si gramatica. Huo, crestinii sunt nebuni! rolling on the floor)))
Vezi ca baptistii prefera "the back door" rolling on the floor

| pet555 a răspuns:

O relatie de prietenie intre o ortodoxa si un baptist nu e rea, dar sa"continuie ceva", nu prea cred. Relatie prea apropiata inainte de casatorie tot nu o sa aveti, iar casatoria nu o puteti face asa, decat in acte, dar nu cred ca vreti fara casatorie in fata Domnului. @milan9 face o usoara confuzie intre indepartarea de Biserica lui Hristos si de biserica ortodoxa.
Cel mai probabil nu vreti sa va schimbati credinta, dar nu conteaza religia, ci credinta si ascultarea de Dumnezeu.

| EvaDuarte a răspuns:

Http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13 raspunsul tau se afla aici, in cazul in care religia este foarte importanta pentru tine

| conu a răspuns:

Dragostea este frumoasa indiferenta de cofesiune.

| conu a răspuns (pentru conu):

*confesiune