| CinevaAnonimă a întrebat:

Bună!
Am o curiozitate. La noi în localitate este un obicei ca atunci când moare cineva să se pună un prosop pe uşă, iar în el să se înfigă un ac.

Se spune că trebuie să fim atenţi ca nimeni să nu fure acul, căci se pot face vrăji cu el.

După ce răposatul e scos din curte, cineva rămâne acasă şi îngroapă acel ac. De oricine întreb, toţi spun că fac aşa pentru că acesta e obiceiul, dar nimeni nu mi-a spus care e adevăratul motiv pentru care se pune acel ac.

Îmi puteţi spune mai multe despre acest obicei?

Eu nu prea îi văd rostul, dacă e să fiu sinceră.

Ce simbolizează acul?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat babe atatea obiceiuri. Fiecare vrea sa conribuie la fictiunea numita religie

| Digikey a răspuns:

In fiecare sat exista cate o baba nebuna care mai inventeaza un obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un obicei pagan, care nu are nicio legatura cu Biblia. La fel e si cu spargerea canii, cu acoperirea oglinzilor din casa. Esti din Moldova sau Ardeal?

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Republica Moldova.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Aa, acolo nu stiu cum este, or fi traditii slave, eu am fost la multe inmormantari si nu am auzit de ritualul cu acul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La bunicii mei se punea pământ cu lopata peste fața(acoperită) a mortului. Zău că merita bătut preotul ăla pentru o așa lipsă de respect față de mort și de familia sa în viață care era acolo.

Referitor la întrebarea ta: când se luau obiectele "magice" așa-ziselor vrăjitoare, nu se luau cu mâna goală ca nu cumva să te înțepi și/sau să fii blestemat sau ceva, așa că se luau cu o cârpă/prosop/pânză(sau purtând mănuși) de preferabil dintr-un singur material(exemplu: 100% in; asta pentru a fi și Biblic).
Mai departe nu știu cum s-a ajuns să se agațe de ușă prosopul cu acul, poate pentru a se înțepa cineva ca să vadă ce se întâmplă.

| Helper07 a răspuns:

Isus spune sa nu ne luam dupa datinele batranilor. Deci pe cine crezi: pe Isus sau pe oameni? Daca-l crezi pe Isus, citeste Biblia, ea e Cuvantul Sau.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu știu, dar că multe alte obiceiuri nu este creștin(absolut de loc), și un creștin (cum am înțeles din numele dvs.) NU ar trebui sa se mânjească cu astfel de obiceiuri păgâne.

| roty78 a răspuns:

Ce simbolizează acul?
Prostia
Necredința
Babismele