| ayakoBOOOOOM a întrebat:

Am o întrebare, ce înseamnă cuvântul " aho "? Vreau răspuns cât se poate de rapid, dau fundă!

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

"AHÓ interj. 1. Strigăt cu care se încetinește sau oprește mersul boilor (înjugați). 2. Strigăt cu care începe plugușorul. 3. Strigăt prin care căutăm să oprim pe cineva de a face ceva."

"Aho, aho, copii si frati,
Stati putin si nu manati,
Langa boi v-alaturati
Si cuvantul mi-ascultati."

Inseamna ceva de genul "opriti-va (din ce faceti)"
De asemenea poate fi asociat si cu boii pe care ii opreste pentru a "se alatura" lumea din jur sa-l asculte ce are de zis.