| COCECOCOC a întrebat:

Am o intrebare, eu vreau să țin post o săptămână, iar din neatenție am înghițit o bomboana de ciocolată, acum mă mai pot împărtăși?
P.S. am ținut de luni pana miercuri când am făcut ce era scris mai sus

8 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Am tinut post si 40 de zile fara probleme.
Daca uiti sau daca gresesti ceva, continui sa tii post.
Este un exercitiu care iti intareste vointa.
Si te purifica putin de toate mizeriile pe care le gasim in comert de mancare.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Căre este argumentul biblic care iti cere sa faci asa ceva si cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În post nu conteaza ce pui în gură ci ceea ce simți. Exista preoții care nu manâncă cu post dar țin postul în suflet

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut1492):

Bună glumălaughing

| gratargratar a răspuns:

Nu e asta o problema... probleme constituie pacatele pe care nu le spui duhovnicului pentru ca iti este rusine sau pentru ca nu stii ca sunt pacate (e.g. malahia, barfa, ura etc.).
Tine si restul saptamanii si apoi spui duhovnicului ca in ziua respectiva ai mancat din neatentie o bomboana de dulce.

Numai bine.

| Nitroblast a răspuns:

Nu e bai man, ai facut-o neintentionat (cate am patit si eu cu bomboanele de ciocolata de la scoala laughing)) ), o mentionezi printre altele la spovedanie dar nu, nu e problema, ideea e sa nu mananci ca vrei si ca "nu te poti abtine", atunci da, nu se mai pune ca si post. Altfel nu, e ok, se intampla cand nu esti obisnuit cu postul, cand te mai obisnuiesti o sa ajungi mai vigilent la lucrurile astea, fiind mai constient de propria constiinta (glasul lui Dumnezeu in noi).

| RoxanaY a răspuns:

A inghitit bomboana neintentionat deci te poti impartasii fara problema!