| mrman a întrebat:

Buna am o intrebare
Masturbarea este un pacat sau o necesitate?

Răspuns Câştigător
| Ager a răspuns:

Masturbarea este un obicei nesănătos din punct de vedere spiritual, întrucât duce la atitudini care încurajează egocentrismul şi care corup mintea. De asemenea, cel ce se masturbează poate ajunge să-i considere pe alţii simple obiecte sexuale, sau instrumente pentru obţinerea plăcerii sexuale. Sexul ajunge să nu mai fie o manifestare a iubirii dintre un bărbat şi o femeie, ci un simplu act fizic, care produce o plăcere de moment, şi o modalitate de eliberare a tensiunii sexuale. Dar această eliberare nu este decât temporară. În realitate, în loc să omoare mădularele corpului „în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală" nepotrivită, masturbarea le stârneşte (Coloseni 3:5).

| mrman explică (pentru Ager):

Eu nu cred ca exista un om care sa nu o fi facut niciodata deci concluzia este ca ajungem in iad sau ce?

61 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sta scris "Cine se va uita la o femeie si o va pofti in inima sa a si preacurvit cu ea" deci cu alte cuvinte masturbarea este un preludiu inaintea actului sexual, creat prin diferite imagini, memorate in mintea omului. De altfel este un pacat si de asemenea sta scris "Mai bine decat sa ardeti, sa va casatoriti" asa ca daca cineva va cauta o femeie, sa se casatoreasca. Si o va avea, o va putea intrebuinta si nu va mai avea nevoie de a se masturba.

1 Corinteni 6 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici MALEAHII, nici sodomiţii.
MALAHÍE s. v. masturbare, masturbație, onanie, onanism.

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

"Cine se va uita la o femeie si o va pofti in inima sa a si preacurvit cu ea"

Gata frate, cand ies pe strada ma uit la soare, ca sa nu pacatuiesc.
Nu de alta, dar daca dai o tura pe la Romana intre 1-3 dupamiaza, n-ai cum sa nu precurvesti.

| Esperança a răspuns (pentru IMC90):

Atunci inseamna ca nu mai te poti numi un om liber, ci un om sub stapanire, condus de propriile-ti ganduri, condus de pofta si de firea ta.
Daca nu as cunoaste barbati care sunt in stare sa nu intoarca,,, capul daca vad un fund sau un picior gol m-as gandi de 2 ori la acel verset, insa fiindca ii stiu si ii cunosc atunci pot spune ca este posibil sa treci pe langa o fata si sa nu te uiti la ea.
Dar doar cu ajutorul lui Dumnezeu, caci El este Singurul care elibereaza omul de aceste patimi.
Daca ne uitam si in alte versete in Biblie gasim: in Iacov 1:14 Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit.
15 Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea.

Deci totul pleaca din mintea ta si din cauza ca nu esti stapan pe situatie si nici atat de liber precum crezi!

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

Nu sunt asa mediocru sa salivez dupa prima pereche de buci...
Dar ti-am dat un exemplu, ca sa intelegi cum sta treaba. Ca daca incercam altfel sa-ti explic, nu puteam avea pretentia sa intelegi
Aia de-i cunosti tu sunt gay.

| Ager a răspuns (pentru IMC90):

Aici nu se referă că privești o fată... dar când îți oprești gândul asupra unei persoane de sex opus și tot te gândești la ce ai putea face (dacă și cu parcă... fantezii chestii), atunci devine păcat

| Esperança a răspuns (pentru IMC90):

De ce vorbesti fara sa cunosti? Te-a deranjat ca ti-am zis ca nu esti liber?laughing Te inteleg!
Stai linistit ca nu sunt gay, au sotii frumoase si le ajunge!

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

''Te-a deranjat ca ti-am zis ca nu esti liber?laughing''
Daca traiesti in Romania, si ai impresia ca esti liber, inseamna ca esti tampit.
In alta ordine de idei, nici iarba nu-s liber sa fumez, si cu toate astea nu ma rusinez deloc

| Esperança a răspuns (pentru IMC90):

Deja o dai intr-altele.
Dar vorba lunga saracia omului, eu am zis ce am avut de zis.
La revedere!

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

N-o dau deloc in altele. Tu ai debitat o tampenie iar eu te-am lamurit cum sta treaba

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde din ce pdv privesti: pentru tine poate fi o necesitate, dar pentru Biserica e un pacat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Este o necesitate, dar eu prefer violul.

| barbattttt a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat sa afli, nu ne intreba pe noi, si noi suntem oameni si putem gresi, nu te baza pe intelepciunea oamenilor bazeazate pe intelepciunea lui Dumnezeu care este infinita. intreba-l pe El si iti va raspunde! cum sa faci asta!? prin rugaciune iar Duhul Sau cel Sfant iti va vorbi.
Domnul Dumnezeu sa te conduca in tot adevarul!

| Ager a răspuns (pentru barbattttt):

Ai înnebunit? ce crezi că Dumnezeu îți vorbește personal?laughinglaughinglaughing adică tu crezi că vei auzi pe cineva care îți va răspunde? hahaha
ai dreptate că înțelepciunea divină e infinit superioară celei umane, dar Dumnezeu nu-ți răspunde la rugăciuni "vorbind".

| barbattttt a răspuns (pentru Ager):

Nu am spus asta ca Dumnezeu iti raspunde in mod direct, dar daca te rogi cu credinta El iti va raspunde prin diferite moduri...

| Ager a răspuns (pentru barbattttt):

Asta deja e o altă treabă...

| Inferno a răspuns:

La d***u cu omul asta, plin de greseli si erori. Am evoluat pe d***u, eu vad doar o involutie. Acum sexul a ajuns o filozofie si s-a pierdut adevaratul scop al lui(perpetuarea speciei). Iar Pamantul nu este infinit si nu are loc pentru toti.

| Inferno a răspuns:

Dupa mine masturbarea este o eroare. Ceva ce trebuie inlaturat. Chiar placerea de a face sex o consider o eroare, sexul trebuie facut doar ca sa perpetuam specia si atat, nu ca sa ne inmultim ca iepurii si dupa sa ne omoram intre noi ca nu mai avem loc.
Sentimentele astea treg umanitatea in jos.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Metoda de protectie? S-a inventat asa ceva? laughing
Singura problema e ca nu este prea folosita si asta se vede.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Sa fim seriosi, asa zisa protectie nu face fata. Trebuie sa se ia masuri rapide si eficiente, prezervativul nu e bun de nimic momentan. Ce stiu negrii aia din africa de asa ceva? Cat va dura pana vor fi educati? Intai trebuie sa educam populatia si dupa sa venim cu metodele ingenioase. Din pacate nu mai avem timp sa educam populatia, pentru ca ne inmultim ca iepurii si nu mai este mult timp pana cand or sa apara probleme majore. Controlul populatiei este singura solutie.

| Ager a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu ne-a creat așa: să avem și să ne bucurăm de plăcerile acestea, DAR în cadrul căsătoriei. Nu e o eroare, ci dimpotrivă, e o binecuvântare.
Și nu te îngrijora, pe Terra încă este loc pentru zeci de miliarde de oameni happy

| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu stiu ce spui tu, dar eu prevad un viitor stralucit, daca aceasta placere nu ar mai fi.

| Inferno a răspuns (pentru Ager):

Zeci de miliarde de oameni? Doamne fereste. De unde le scoti. Imagineazati ca suntem in prezent 7 miliarde. Poate daca am putea respira sub apa si ne-am construii orase acolo da, dar asa?
Sa lasam placerile, care este singurul scop al sexului?
Perpetuarea speciei si atat. Dupa cum vezi specia umana este mai mult ca sigur in siguranta, pentru ca avem 7 miliarde de exemplare si nu va disparea prea curand. Atunci de ce ne mai inmultim? Nu suntem diferiti de iepurii aia care se inmultesc in prostie pana cand trebuie sa ii impuscam noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru Inferno):

Ai rămas la stadiul de animal de neanderthal?
Dumnezeu a creat Pământul și le-a spus primilor oameni: Înmulțiți-vă și umpleți Pământul!
scopul organelor sexuale (implicit al sexului) nu este doar acela de a ajuta la "perpetuarea speciei ", ci și acela de a avea plăceri.
sumtem 7 miliarde de oameni, dar Planeta este ocupată foarte puțin; sunt zone întinse de pe Terra unde nu există picior de om pe zeci de km2.(de exemplu prin Rusia, Canada, Sua, Africa)

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

"Ce control al populatiei? La ce incalcare a drepturilor omului te mai gandesti si tu?" Ce este mai important: Niste drepturi prost structurate sau viata? Imagineazati cum ar arata lumea daca populatia ar fi mult mai mica. Nu ar mai foamete, razboaie ar fi raiul pe Pamant. Speranta la viata ar creste.
Placerile si sentimentele sunt lucruri primitive ce ne leaga de origini. Cel mai bine ar fi sa rupem aceasta legatura si sa lasam in urma orice manifestare a sentimentelor.
Placerile si sentimentel sunt adesea in contradictie cu logica si ai vazut si tu ce se intampla cand sentimentele si placerile sunt mai puternice decat logica si ratiunea.
Daca nu eliminarea macar diminuarea lor.
Ar fi mult mai bine daca omul ar gandi si nu simtii.

| Ager a răspuns (pentru lolosaurus):

(Psalmul 14:1). . . Nebunul spune în inima lui: „Nu există Iehova". . .(numele lui Dumnezeu este Iehova).
Creația demonstrează contrariul, adică că a fost nevoie de o inteligență superioară nouă pentru a fi făcute toate acestea. Dar tu, fiind gen crede și nu cerceta, nu cred că ai prea multe cercetări făcute cu privire la evoluție/creație. Din ce în ce mai mulți oameni de știință afirmă că viața a fost creată, că este imposibil să fie rezultatul hazardului (haosului, dezordine).
Apoi, există o distincție clară : există religia falsă (totalitatea religiilor care nu pun în practică ce spune Biblia) și una adevărată. După faptele lor se recunosc aceste religii.
Deci, în al 2lea rând nu trebuie puși toți în aceiași oală.

| Inferno a răspuns (pentru Ager):

Nu stiu ce spui tu acolo cu Dumnezeu. Eu aici spuneam lucruri serioase. Chiar nu puteam sa vorbim fara sa il implicam pe Dumnezeu in subiect?
Cum spuneam : Evolutia trebuie sa mearga mai departe. Placerea ne trage in urma si trebuie inlocuita cu ratiunea. Ca sunt zone unde nu sunt oameni, aia e altceva. Asa si in desertul Sahara nu vezi picior de om, dar este putin probabil sa se construiasca acolo orase. Nu poti sa construiesti orase peste noapte, mai ales in zone extreme. Si la polul nor nu sunt multi oameni.
Problema este ca in loc sa ne inmultim uniform pe toata suprafata Pamantului, ne inmultim ca prostii. Suntem 2 miliarde de oameni intr-o parte si in cealalta nu vezi nici-un om. De ce crezi ca se intampla asa? Pentru ca suntem o rasa de ***** de aia. Daca am lasa placerea de o parte si am privii spre viitor...

| Ager a răspuns (pentru Inferno):

Păi sunt locuri în românia de exemplu; țara noastră ar putea avea cel puțin 150 de milioane de locuitori! și Ungaria la fel. Franța iar ar putea fi "gazda" altor sute de milioane de oameni.

| IMC90 a răspuns (pentru Ager):

''țara noastră ar putea avea cel puțin 150 de milioane de locuitori!''

nu mersi, s-asa stau ca un bou un sfert de ora in intersectie vineri seara. (si nu-s decat vreo 18 mil)

| Ager a răspuns (pentru IMC90):

Păi nu ai zis nimeni că trebuie să stea grămadă toți... fiecare cu căsuța și grădina lui, împrăștiați în toată țara, (țările)

| Inferno a răspuns (pentru Ager):

"țara noastră ar putea avea cel puțin 150 de milioane de locuitori! și Ungaria la fel. " Nu asta e problema. ASa daca ne ighesuim incapem si mai multi. Problema e maancarea, de unde atat de multa mancare. ne trebuie locuri si pentru plantat nu numai sa ne ingramadim.
Suprapopularea excesiva duce la foamete si razboi.

| Emilian601 a răspuns (pentru Inferno):

Este cea mai mare prostie scrisa vreodata ( poza ta este antiiluminista si tu aci reclama lor?) Omul este o creatie =cu sentimente si ratiune, SIMTE, SIMTE, SIMTE SI MAI GANDESTE, DECI cultiva sentimentele ca sunt marete, ratiunea o au toti (daca nu prea o folosecs, asta e altceva)...

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri ca masturbarea ar fi pacat, de fapt Biblia nici macar nu o pomeneste. Problema asta s-a discutat pe larg la alta intrebare, la care am categorisit-o pe EmaS drept analfabeta functionala pentru ca masluieste mesajul Bibliei, ea pretinzand ca a citit in Biblie lucruri care pur si simplu nu sunt acolo.

| Esperança a răspuns (pentru doctorandus):

Daca tu n-ai citit Biblia sau ai citit-o dar n-ai inteles-o nu inseamna ca nu scrie, uite ca scrie si despre masturbare:
1 Corinteni 6 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici MALEAHII, nici sodomiţii.
MALAHÍE s. v. masturbare, masturbație, onanie, onanism.

| doctorandus a răspuns (pentru Esperança):

Cornilescu a tradus prost. O traducere exacta este pe http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni+6:9&version=YLT si pe http://www.biblegateway.com/......?/passage/

Ce a tradus Cornilescu prin malahi se traduce corect drept barbati efeminati. Dar un barbat care se masturbeaza nu e musai efeminat.

| Esperança a răspuns (pentru doctorandus):

Nu imi sta in caracter sa ma contrazic pe biblie, pentru ca nu e nici bine si nici frumos. Asadar esti liber sa crezi si sa faci ce vrei tu!
Insa nu vei avea nici o scuza ca n-ai stiut sau ca n-ai auzit!

| doctorandus a răspuns (pentru Esperança):

Bun, daca un traducator a zis o prostie, trebuie sa te iei de-a-n boulea dupa el? Sau verifici scripturile conform unor traduceri de calitate, renumite pentru exactitatea lor? Pastorii le folosesc pentru a aprofunda intelesul scripturilor. Dar tu strambi din nas la ele, ca cineva lipsit de orice pricepere in ce priveste studiul serios al Bibliei.

| Esperança a răspuns (pentru doctorandus):

In primul rand invata sa vorbesti civilizat, respectuos deoarece nu am citit amandoi aceleasi carti (impreuna) si da dovada de un om cu educatie, asta in cazul in care ai primit-o. Daca ai crescut in mahala atunci te inteleg si nu mai am nici o pretentie de la tine.
In al doilea rand nu am zis ca traducerea cornilescu este perfecta si nici n-am contestat ca ceea ce mi-ai dat tu nu este tradus mai bine, insa nu pot spune ca masturbarea este un lucru placut inaintea lui Dumnezeu pentru ca la fel cum ziceam si in primul comentariu, masturbarea este un preludiu inaintea actului sexual care se creaza in urma unor imagini deloc cuminti.

| doctorandus a răspuns (pentru Esperança):

"de-a-nboulea expr. prostește, în mod stupid" (Dicționar de argou al limbii române).

De lipsa de pricepere ziceam pentru ca nu cunosti nici greaca veche, nici ebraica, nici nu te lasi convins(a) de traduceri respectate de pastori pentru calitatea si exactitatea lor.

Poti sa crezi ce vrei despre masturbare, insa Biblia nici macar nu o pomeneste. Asta este un fapt obiectiv, care se refera la materialul empiric constituit de textul Bibliei, adica de manuscrisele ei vechi si de calitate, ca fiecare astfel de manuscris are alta versiune a textului biblic. Si asta tot fapt obiectiv e. De exemplu in Nestle Aland apare textul grecesc al Noului Testament si la fiecare verset scrie in ce manuscrise de incredere apare si in care nu apare. Exista si versete din traducerea Cornilescu pe care Nestle-Aland le infiereaza ca apocrife (si nu ma refer la cartile numite apocrife de protestanti, pentru ca traducerea Cornilescu nu le cuprinde, asa cum e publicata si utilizata de neoprotestanti). 1 Cor. 6:9 apare intr-un singur manuscris de incredere, ceea ce-l face intrucatva suspect de a fi un fals.

Cat despre problemele ridicate de traducerea cuvantului malakoi vezi http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm Conform acestui articol, malakoi a fost tradus gresit drept efeminati, el insemnand mai degraba flexibili (din punct de vedere moral) sau neetici.

Asa ca oricum ai da-o, tot nu are nici in clin, nici in maneca cu masturbarea, la fel cum cuvantul mancare nu desemneaza gripa.

| sabin89 a răspuns:

Daca vreti sa stiti cum e cu masturbarea, intrebati-l pe doctorandus. El stie cum e.

| Parintele a răspuns:

Tot ce scrie in biblie e o porcarie. Masturbarea nu este un lucru nesanatos sau pacatos si uneori poate fi si o necesitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timp ce citeam raspunsurile de aici, aud la stiri, la Prima: "un tembel de cretin (ca sa spun asa), avea obiceiul sa se urce in tramvaiele aglomerate si sa inghesuie o gagica. Isi dadea pantalonii jos si o freca virtos pe sub palton (ca gagica oricum nu banuia de ce o inghesuie si se freaca ala de ea, din moment ce oricum era aglomeratie)" rolling on the floor

| ateuNEGATIV a răspuns:

Totii se masturbeaza putini recunosc

| Hash001 a răspuns:

Ce zice "bibilia" e pacat, desi nu cred. Daca o faci nu faci violuri, femei insarcinate si te relaxezi.

| Ager a răspuns (pentru Hash001):

și ce crezi că dacă nu o faci, vei viola pe cineva? de fapt in era filmelor porno si a prostitutiei infantile cum să reușești să te abții?
problema trebuie tăiată de la rădăcină, adică de la ochi. Depinde de ceea ce privești!

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu încerc să mă abțin și reușesc (deși câteodată se mai întâmplă). Și, nu e chiar cum spui tu. Cu cât mă pot abține mai mult cu atât mai mult nu am gânduri ce duc la acest obicei (că devine un obicei în timp). (nu știu cine îți spun poveștile alea cu depresia și irascibil, dar asupra mea nu a avut nici un efect).
De fapt, cine oare știe cel mai bine cum funcționează o mașină? mașina în sine ori constructorul?

| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Si asta cu filmele porno, nu este o aberatie. Si in nici-un caz religioasa. Nu tot ce e pe lumea asta are legatura cu religia.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

"Tensiunea sexuala creste cu cat momentele de abstinenta sunt mai mari si nu invers!" Ok asta stiam. Dar daca mai adaugam si filme pornografice constant dependenta de sex va creste.

| Marif a răspuns:

Trag un semnal de alarma!
Acest individ care isi spune parinte si are o poza cu un preot, nu este preot!
Nu credeti ce scrie! Spune numai porcarii! Un preot adevarat nu ar spune niciodata asa ceva. Acest individ se intituleaza ca fiind parinte si isi pune poza cu preot pentru a denigra Biserica si pe preoti!
Nu ascultati ce scrie!