| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o intrebare.
Nu prea stiu randuielile din biserica, nu prea stiu ce trebuie sa fac si ce nu.
Nu intru in detalii, as vrea sa ma spovedesc (tin sa mentionez ca ar fi prima oara pentru mine) si as vrea sa ma duc la o biserica la care nu am mai fost pana acum. Vreau sa stiu cum ar trebui sa procedez/ daca trebuie sa fac ceva inainte/ cand o pot face, etc. Multumesc!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ne putem închina lui Dumnezeu mai înainte de a-L cunoaște.
Deci mai întâi caută să Îl cunoști. După aceea El va accepta închinarea ta. Aceasta trebuie să fie în cunoștință de cauză.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iti recomand ca dupa ce se termina slujba sa te duci țintă la preot si sa zici "ma scuzati parinte as vrea sa ma spovedesc, cand m-ati putea primi?"
Si el o sa-ti zica exact cand te poti spovedi si ce trebuie sa faci.
Doamne ajuta! happy

| gratargratar a răspuns:

Te poti spovedi oricand, la biserica sau chiar acasa, daca vine preotul sa te spovedeasca (asta se practica in cazul celor bolnavi, ce nu se pot deplasa la biserica).

Iti alegi un preot care are experienta cu tinerii (poate ai prieteni care se spovedesc, si care iti pot recomanda), si te duci la el dupa slujba (vecernie, liturghie etc.) si ii spui ca vrei sa te spovedesti. El o sa te spovedeasca pe loc, sau o sa te cheme intr-o alta zi la o anumita ora sa te spovedesti.
Iti recomand sa iti scrii toate pacatele pe o foaie, ca sa nu le uiti a le spune la spovedanie.

Numai preotii au puterea de a lega si dezlega pe Pamant, iar ceea ce leaga si dezleaga aici, la fel se leaga si dezleaga si in cer, la Dumnezeu.

| Anonim202949201 a răspuns:

De obicei primul pas este acela sa iti gasesti duhovnicul potrivit(preotul) si apoi sa faci un Canon de rugaciune care se face inainte de spovedanie. Apoi spovedania propriu-zisa si apoi iarasi un Canon de rugaciune care se face dupa spovedanie. Si la fel vei proceda si la Impartasanie cu canoane inainte si dupa. Stiu la prima vedere pare greu dar in timp ce te vei ruga vei simti frumusetea rugaciunilor. Ps daca nu ai o carte speciala (indreltar pentru spovedanie) aceste rugaciuni le gasesti si pe internet.