| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare, sau mai bine zis o curiozitate, referitoare la ultima carte din Noul Testament; care sună cam așa :

Apocalipsa 13 :

Unul din capetele ei părea rănit* de moarte, dar rana de moarte fusese vindecată. Şi tot** pământul se mira după fiară.

Întrebarea e cumva vreo legătură între textul/ pasajul de mai sus, și o icoană, sau reprezentare artistică în care apare arhanghelul Mihail dacă nu mă înșel stănd deasupra unui d.mon, sau poate chiar al celui a tot rău?
Imaginea respectivă reprezintă pe arhanghelul Mihail într-o poziție victorioasă, dominantă asupra celui a tot rău!
Probabil că unii veți zice că este reprezentat izgonirea lui Lucifer din Rai!
Dar rana de care se vorbește în Apocalipsa 13 a fiarei, este produsă de arhanghelul Mihail?
Este vorba de Lucifer cel decăzut ca fiara cu rană de moarte care se vindeca!?!
Sau rana este produsă de căderea lui din Rai?
Căci țin minte că am citit undeva dacă nu mă înșel, unde zicea că, după ce Luceafărul dimineții a fost înfrânt împreuna cu ceata sa de rebeli, a căzut pe pământ frângânduși aripile, iar coastele i-sau rupt!
Apoi a țâșnit un vulcan care la acoperit!
Sau pământul i-a înghițit (analogie la cutremur/ surpare)!
Ceva de genul îsta!
Numai că nu mai știu exact unde am citit despre decăderea lui, a celui rău!
Unde era un text, unde descria căderea lui, cum sa izbit și sa nenorocit!
Nu știu sigur dacă nu cumva în cartea lui Enoh!
În concluzie întrebarea e, dacă este vreo legătură imaginea reprezentativă amintită, și de pasajul acela al descrierii, al decăderii lui!
Dacă este/ au vreo legătură cu cel din Apocalipsa 13!
Cu fiara cu rană de moarte care s-a vindecat!

2 răspunsuri:
| nicucostea855 a răspuns:

E vorba de liga națiunilor unite din 1919.

| fllu07 a răspuns (pentru nicucostea855):

Cum ai ajuns la concluzia asta?